MojAndroid

Smartfóny spoločnosti Honor sú u nás veľmi populárne. Hoci aj zariadenia značky Huawei patria medzi tie s dobrým pomerom ceny a výkonu, stále sa však zdá, že smartfóny Honor sú pri podobnej výbave ešte dostupnejšie. Aj preto patrili modely Honor 8 a Honor 9 v posledných rokoch medzi skutočne obľúbené. Teraz na scénu prichádza ešte dostupnejší smartfón Honor 9 Lite, ktorý síce robí niekoľko kompromisov, no vo svojej cenovej kategórii ponúka skutočne vynikajúcu výbavu.

Balenie: UNBOXING video

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Sklo a minimálny rámik

Ťažko povedať, čím sú smartfóny značky Honor také výnimočné, no zároveň platí, že keď jeden zbadáte, takmer hneď viete, s akým telefónom máte dočinenia. Hoci Honor používa skutočne jednoduchý dizajnový jazyk, telefóny tejto značky je väčšinou možné ľahko odlíšiť od konkurencie. Inak to nie je ani v prípade Honor 9 Lite. Ten ponúka skutočne extrémne minimalistický dizajn, no aj vďaka logu na prednej strane sa nemôžete pomýliť. Aj bez toho si ale všimnete typicky oblé rohy či chýbajúce akékoľvek tlačidlá vpredu. Namiesto toho tu nájdeme iba spomínané logo pod displejom a dve šošovky fotoaparátov, reproduktor pre volania, proximity senzor a notifikačnú diódu nad ním. Do očí bije aj tradičná modrá farba zariadenia, ktorá je v kontraste s väčšinou tradičných farieb súčasných smartfónov.

Rám telefónu je vytvorený z kovu, aj keď na dotyk tento materiál pôsobí viac ako plast. To ale nemusí byť nutne negatívom – telefón sa v ruke šmýka oveľa menej ako sme zvyknutí pri zariadeniach s podobnou konštrukciou, čo veľmi chválime. Rám pritom uchováva štandardné ovládacie prvky na všetkých stranách. Napravo je to tlačidlo napájania a nad ním dvojtlačidlo hlasitosti. Horná strana je prázdna. Na spodku nájdeme starší microUSB port, mriežku reproduktoru, mriežku mikrofónu a našťastie aj 3,5mm jack pre slúchadlá.

Absolútne ikonická je už aj zadná strana. Kus skla, šošovka fotoaparátu celkom v ľavom hornom rohu a skener odtlačkov hore v strede. Značka a certifikačné údaje celkom dole a to je všetko. Žiadne zahnutia, žiadna extravagancia, jednoducho klasický smartfón so všetkým, čo k tomu patrí. A hoci telefón pôsobí všedne, má svoju vlastnú identitu, ktorá si získala množstvo fanúšikov.

Nám na takejto konštrukcii nič nevadí a ani nič nechýba. Vidieť minimálny rámik v tejto cenovej kategórii nás vždy poteší a telefón je tak napriek väčšiemu displeju spratný a ovládateľný jednou rukou. Ako sme spomínali, v ruke sa nešmýka nijako extrémne, no je bežnou praxou telefóny zo skla a kovu odievať do krytov, čo bude zrejme voľba väčšiny používateľov Honor 9 Lite. Na jednej strane je to trochu škoda – je to totiž naozaj pekný telefón. Zadná strana je však extrémne náchylná na odtlačky a možno bude lepším riešením použitie krytu či puzdra.

Napriek veľkému displeju si telefón zachováva veľmi slušné rozmery 151 x 71,9 x 7,6 mm a fantastickú hmotnosť 149 gramov. Tu už telefón pôsobí takmer až lacným dojmom. Nie každý preferuje takto ľahké zariadenia, no nám to neprekážalo. Dávajte ale pozor na to, aby sa vám vo vrecku nohavíc nestratil. Ľahko sa to môže stať :-)

Skener odtlačkov: Štandardne výborný

Budeme sa opakovať, no skenery odtlačkov prstov na smartfónoch Honor a Huawei patria medzi absolútnu špičku. Sú rýchle, presné, vhodne umiestnené a ponúkajú bohatú nádielku extra funkcií. Všetko, na čo sme pri zariadeniach týchto značiek zvyknutí, nájdeme aj na novom Honor 9 Lite. Skener je tu rýchly, telefón odblokuje takmer okamžite. Samozrejme, vlajkové lode ako Huawei Mate 10 Pro sú v tomto smere ešte o kus popredu, no nemáme žiadne výhrady ani voči rýchlosti odblokovania na oveľa dostupnejšom Honor 9 Lite.

Čítačku odtlačkov tiež môžeme pochváliť za presnosť, keď náš odtlačok bol rozoznaný prakticky vždy na prvýkrát. A nechýbajú tu ani známe gestá, keď podržaním skeneru môžete napríklad odfotiť fotografiu (ideálne na selfie), zdvihnúť hovor či vypnúť budík. Gestami potiahnutia potom môžete pracovať s notifikačnou lištou a prepínať obrázky v galérii. Všetko to fungovalo skvelo a skener odtlačkov na Honor 9 Lite tak hodnotíme na výbornú.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+