MojAndroid

Samsung, HTC, LG, Sony… To sú iba tie najznámejšie mená na trhu s Android smartfónmi. V skutočnosti ich ale nájdeme oveľa viac, no pre väčšinu bežných užívateľov sú známe iba zariadenia tých výrobcov, ktoré vidia v ponuke operátorov. Doba sa ale mení a čoraz viac užívateľov si radšej kupuje zariadenia v hotovosti z obchodov s elektronikou či z internetových obchodov. V ponuke týchto obchodov ale často nájdu zariadenia od výrobcov, o ktorých doteraz ani nepočuli. ZTE, OPPO, Xiaomi, Meizu a mnohí ďalší postupne prenikajú na náš trh a lákajú zákazníkov na dostupné zariadenia s výbavou, ktorú ponúkajú väčšinou oveľa drahšie zariadenia.

Práve títo výrobcovia sú príčinou, prečo giganti ako Samsung postupne strácajú vedúce postavenie na trhu. Napríklad na čínskom trhu už kraľuje spoločnosť Xiaomi, ktorá porazila rivala zo Samsungu. Kórejský gigant naďalej dominuje celosvetovému trhu so smartfónmi, no ak sa v blízkej budúcnosti niečo nezmení, postavenie spoločnosti na prvom mieste v predajoch smartfónov je ohrozené, resp. postavenie spoločnosti na čele už nebude také dominantné, ako doteraz.

Recenzia-Xiaomi-Mi4-9

Výrazným vývojom ale prešli aj ďalšie spoločnosti. Taiwanský výrobca HTC kedysi patril medzi popredných predajcov smartfónov, no dnes ho už v predajoch predbehnú aj menšie ázijské spoločnosti. Stále však ide o spoločnosť, ktorá dokáže vyprodukovať extrémne kvalitné zariadenia s elegantnou konštrukciou a na našom trhu sú aj naďalej veľmi populárne. V očiach náročných zákazníkov postúpila aj ďalšia kórejská spoločnosť LG. Smartfóny tohto výrobcu boli v minulosti známe tým, že aj napriek výkonnému hardvéru ponúkali nevyladený softvér, ktorý kazil celkový zážitok z používania. Minuloročný model LG G2 však zaujal mnohých vylepšeným softvérom, ako aj prvotriednym hardvérom, pričom aktuálna vlajková loď LG G3 posunula tieto hodnoty na ešte vyššiu úroveň.

Recenzia-LG-G3

Spoločnosť Sony sa zasa v posledných rokoch prezentuje elegantnými zariadeniami s vysokým výkonom a veľmi kvalitnými fotoaparátmi. Populárne sú ale aj zariadenia nižších tried tohto výrobcu, ktoré sú medzi užívateľov pretláčané najmä vďaka výhodným ponukám od operátorov. Vlajkové lode spoločnosti sú ale tiež veľmi obľúbené a okrem kvalitného hardvéru sa v poslednej dobe prezentujú aj výbornou výdržou batérie, čo je aktuálne jeden z najväčších problémov väčšiny smartfónov na trhu. Práve v kategórii menej výkonných zariadení sú obľúbené smartfóny spoločností Huawei či Prestigio, ktoré spravidla ponúkajú výborný pomer cena/výkon.

Sony Xperia Z3 screen-2

Čoraz viac sa ale medzi zákazníkov dostávajú aj zariadenia z Číny. Prednedávnom začala na Slovensku predávať svoje smartfóny spoločnosť Lenovo, ktorá priniesla veľmi zaujímavé zariadenia na čele s vlajkovou loďou Lenovo Vibe Z2 Pro. Iba pred niekoľkými dňami vstúpila na slovenský trh čínska spoločnosť Meizu, ktorá tu začala predávať minuloročnú vlajkovú loď MX3, pričom nasledovať by mala aj novinka MX4. Nájdeme tu ale aj ďalšie zaujímavé zariadenia s “exotickými” značkami, ako napríklad ZTE. Tieto smartfóny s obľubou predávajú niektorí operátori pod vlastným označením. Vo svete sú ale populárne aj iné značky, ako napríklad OPPO, Zopo, ACER, Asus a mnohé ďalšie, ktorých zoznam by zaplnil celý tento článok.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-1

V skratke povedané, užívatelia dnes majú naozaj na výber z obrovského množstvu smartfónov od známejších aj menej známych výrobcov. Nájdu sa aj takí, ktorí jednoznačne veria jednej konkrétnej značke a sú jej dlhoročnými podporovateľmi. Iní zasa skúšajú rôzne značky postupom času. Treba uznať, že výrobcovia sa postupom času vyvíjajú a dnes už nie sú tým, čím bývali v minulosti. Preto sa pýtame vás – ktorý je váš obľúbený výrobca Android smartfónov súčasnosti? Máte nejakého jasného favorita, alebo patríte medzi fanúšikov viacerých výrobcov? Patríte medzi veľkých fanúšikov niektorej značky, alebo si vždy vyberáte podľa aktuálnej ponuky smartfónov? Hlasujte v našej ankete a vyjadrite sa aj v diskusii.

Ktorý je váš obľúbený výrobca Android smartfónov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj titulného obrázku: Android Pit 

12.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+