MojAndroid

Slovo tablet si dnes každý asociuje s relatívne malými krabičkami, ktoré sú plné elektroniky a na konzumáciu obsahu si mnohí ich používatelia nevedia predstaviť nič lepšie. A zrejme majú aj pravdu. Ak by sme však chceli skutočne začať hovoriť o masovom sledovaní tohto segmentu, tak zrejme rok 2010 a Apple iPad prvej generácie bude tým pravým počiatočným bodom. Ešte pred tým sa celkom rozmáhali grafické tablety a dnes výrobcovia ako je napríklad Huawei so svojim MediaPad m2 10 ponúkajú kapacitné displeje, na ktoré sa dá kresliť skoro s rovnakým zážitkom, ako na biely, čistý a voňavý papier. To isté ponúka tiež Apple s iPadom Pro a vlastným Apple Pencil.

Náš tip
Prečítajte si ďalšie časti seriálu Android retro

Začiatky v roku 1963

Kde sa však treba zastaviť pri cestovaní do minulosti, ak si chceme urobiť odrazový bod a zároveň povedať, že sme pri zrode tabletu? Vybral som preto rok 1963, kedy vzniká RAND Tablet. I keď má v názve slovo tablet, v skutočnosti to bola skôr dotyková plocha, cez ktorú sa dali robiť a zadávať grafické vstupy na obrazovke monitora. Samotná dotyková plocha dokázala pracovať so špeciálnym perom a mala rozmer 10“ x 10“.

Rand tablet

Inak vízia tabletu zaujala aj sci-fi. Známy a aj u nás populárny seriál Star Trek dokázal ísť niekoľko rokov napred a ich PADD (Personal, Access Display Device) mal dotykový displej, pero na ovládanie a tiež hardvérové tlačidlá. V podstate tým vystihli skoro presne dnešné moderné tablety a to sa píše rok 1966.

Star Trek PADD

Osobne som za viac ako podarený považoval projekt s názvom Dynabook. Displej kombinovaný s klávesnicou, ktorý bol vyvíjaný pre vyučovacie a školské potreby mal menej ako kilogram hmotnosti  a podporu pre zobrazenie skoro jeden milión pixelov. Dynabook dokonca obsahoval vlastný vzdelávací softvér. No a sme v roku 1989, kedy sa podľa mnohých hovorí o prvom tablete. Jeho tvorcom bol Palm a nazýval sa GRiDPad, pričom základom jeho systému bol MS-DOS. Zákazníci však GRiDPad úplne odignorovali a jediným odberateľom sa tak stala americká armáda.

Dynabook
Na obrázku zariadenie s názvom Dynabook
GRiDPad
Takto vyzeral GRiDPad

No a už sa dostávame do modernej éry deväťdesiatych rokov, ktoré sú aj v znamení tabletu od spoločnosti Apple. Málo kto, aj z fanúšikov tejto značky vie, že v roku 1993 na konferencii MacWorld v Bostone svet videl dielo s názvom Apple Network MessagePad, ktorý už obsahoval aplikácie na poznámky, kontakty, kalendár alebo kalkulačku. Ponúkal zákazníkom 20 MHz procesor v kombinácii so 4 MB ROM a 640 KB RAM pamäťou. V podstate prvý Apple tablet pred érou iPadov fungoval na štyri AAA batérie a stál vo svojej dobe 699 libier. Keď sa však Steve Jobs vracia do Apple v roku 1997, ukončuje celý projekt Apple Network MessagePad.

Apple Newton MessagePad

A kde máme snahy a aktivity Microsoftu? V roku 2000, teda tri roky po tom, ako je šéf Apple presvedčený, že tablet je hlúposť, sa objavil prvý prototyp Tablet PC, ktorý na konferencii uviedol Bill Gates. Microsoft Tablet PC prototype prišiel so 600 MHz procesorom, 128 MB RAM a dokonca 10 GB pevným diskom, ktorému sekundovali dva USB porty. Celý tento prvotný pokus bol postavený a spoliehal sa na systém Windows XP. Na to Microsoft nadväzuje v roku 2002, kedy je v novembri uvedená platforma Windows XP Tablet PCs, opäť so systémom Windows XP. Je to základ, na ktorom sa v nasledujúcom období zvezie Acer, Fujitsu, HP a mnohí ďalší, ktorý ponúknu svoje vlastné riešenia pre tento základný koncept. Prichádza tak Fujitsu Stylistic ST4000 alebo známy HP Compaq Tablet PC TC1000.

Nokia a HTC vystrkujú rožky

Píše sa rok 2005 a to je Nokia vládcom sveta. Jej telefóny pozná celý svet a ešte ani netuší, aká smutná budúcnosť ju čaká. A keďže sa pomaly konkurencia rozbieha, tablet uvádza aj fínsky gigant. Nokia 770 Internet Tablet, je linuxová verzia mobilného riešenia od Nokie s 252 MHz procesorom a kombináciou 64 MB RAM a 128 MB vlastnej internej pamäte. Na tento model potom nadväzuje Nokia N800 Internet Tablet v roku 2007.

Nokia 770 Internet Tablet

Nokia N800 Internet Tablet

K Nokii sa pridáva HTC a ich model Shift už registrujeme aj u nás. No použitý systém Windows Vista ho pochoval skôr, ako sa vôbec stihol rozšíriť medzi zákazníkov. A to máme stále rok 2007.

htc-shift

Apple iPad ide na scénu

Zariadenie, od ktorého sa mnohí ďalší výrobcovia odrazili je práve iPad prvej generácie. Na rozdiel od pokusov s Linuxom alebo Windows Vista nasadil už v tej dobe otestovaný iOS a v roku 2010 sme prvý iPad videli naživo. Ponúkal 9,7“ displej (1024×768 pixelov) v kombinácii s 1 GHz A4 procesorom a 256 MB RAM. Zákazník si mohol vybrať 16, 32 alebo 64 GB variant. Prvá generácia iPadu prišla bez prednej alebo zadnej kamery, čo považoval v tej dobe CNET za zásadný problém. Predajné čísla však hovoria inou rečou.

ipad-1

V roku 2010 sa svetu ukazuje aj Samsung Galaxy Tab, čo bola sedem palcová verzia (1024×600 pixelov), ktorá išla na systéme Android 2.2. a ponúkala 1 GHz procesor kombinovaný s 512 MB RAM, pričom zákazník mal na výber 16 GB alebo 64  GB variant. I keď bol použitý systém Android v podstate prvýkrát, nebola to verzia vyvinutá a odladená pre tablet. Nezaháľa však ani BlackBerry a svoj PlayBook tiež uvádza v rovnakom období ako Samsung, dokonca kopíruje 7“ uhlopriečku displeja. V tom období však povinné blackberry služby odsúvajú BlackBerry PlayBook na okraj záujmu väčšiny zákazníkov.

blackberry playbook

Samsung Galaxy Tab

Keď sa v 2011 rodí pokračovanie iPadu 2, Samsung musí reagovať a uvádza na trh Galaxy Tab 10.1, ktorý konkuruje nahryznutému jabĺčku veľkosťou (10,1“ uhlopriečka) a ponúka Android 3.1 v kombinácii s 1 GHz procesorom a už 1 GB RAM. Zákazník má podobne ako pri iPade 2 na výber medzi 16, 32 a 64 GB variantom a čo je dôležité, Samsungu nechýba predná (2 MP) a zadná kamera (3MP).

galaxy-tab-101

Pred Samsungom o dva mesiace vniká na trh prvý tablet so systémom Android, ktorý je aj optimalizovaný pre tablety. Išlo o verziou 3.0 (Honeycomb) a prvenstvo si pripisuje Motorola Xoom. Jej 1 GHz procesor v kombinácii s 1 GB pamäťou RAM a 32 GB vlastnou pamäťou má konkurovať práve Samsungu. V tomto období sa objavuje pomerne dosť nových produktov, spomeňme aspoň zaujímavý koncept Asus Eee Pad Transformer TF101, ku ktorému sa dala pripojiť klávesnica alebo Lenovo ThinkPad Tablet.

Motorola Xoom

Asus Eee Pad Transformer TF101

Prvá Retina v tablete

Apple prelomil tabu v podobe vysokého rozlíšenia, keď v roku 2012 uvádza iPad 3, ktorý práve retina displej ponúka. Jeho rozlíšenie 2048×1536 pixelov nemá vo svojej dobe konkurenciu. Na tomto tablete som strávil asi osem mesiacov intenzívneho používania a ten displej bol na svoju dobu skvelý. Tento rok je ešte dôležitý aj pre Google ktorý predstavuje prvú generáciu svojej rady Nexus, v podobe sedempalcovej (1280×800 pixlov) verzie Nexus 7. Tento tablet som mal tiež rád, bol malý, dobre sa s ním robilo a nosil som ho skoro všade. Jeho nevýhoda boli niekedy horšie reakcie, no mobilita bola skvelá a prekonával aj iPad 3. Osadený bol už Androidom 4.1 (Jelly Bean) a použitý 1,3 GHz procesor (štvor-jadro) zvládal väčšinu bežnej agendy bez zadýchania. No a v 2012 sa do malých dimenzií pridáva tiež Apple, keď predstavuje prvú generáciu iPadu mini.

nexus_7

Nastupuje Microsoft s radou Surface

Ešte pobudneme v roku 2012, ten je kľúčový aj pre Microsoft, ktorý uvádza priameho konkurenta pre iPad, ktorým je najskôr model Surface RT, na Windows 8 postavené riešenie 10,6“ tabletu (1366×768 pixelov), ktoré kombinuje 1,3 GHz procesor, 2GB RAM a na zákazníkovom výbere potom založenú vlastná kapacitu tabletu, a to buď 32 GB alebo 64 GB. K tomu sa o rok neskôr pridáva verzia Surface Pro, ktorá je výkonnejšia (Intel Core i5 procesor), má lepšie rozlíšenie displeja (1920×1080), ktoré však nestačí na retinu od Apple. No 128 GB SSD pamäť pre rýchle reakcie je už zaujímavejšia.

Microsoft Surface RT

Microsoft sa snaží odlíšiť aj tým, že ponúka k svojim tabletom vlastné klávesnice, ktoré slúžia ako obal a tiež perá. Viacerí však práve prítomnosť Windows 8 považujú za to najhoršie, čo tento tablet mohlo stretnúť. Microsoft však nemal na výber, vlastné mobilné riešenie neponúkal vo finálnej verzii a loď plná konkurenčných tabletov z prístavu dávno vyrazila, čiže bolo načase ju dobehnúť. Dnes tu však méme Surface Pro 4, ako vrchol ponuky a zdá sa, že Microsoft tomuto svojmu modelu verí.

Surface Pro 4

Niečo zaujímavé na záver

Každý sa osobne alebo aj služobne stretol s viacerými riešeniami a to v podobe tabletov, ktoré si buď obľúbil alebo mu nevyhovovali. Cieľom nebolo ponúknuť obraz všetkého čo sa za posledné roky vyprodukovalo, no niektoré modeli proste utkveli v pamäti svojim prvenstvom, funkciou alebo proste tým, že sa dobre ovládali a prinášali radosť. Na záver nášho prehľadu sme si nechali ešte dva modeli, ktoré boli aj pri našom testovaní hodnotené výborne, a to Sony Xperia Z4 a Nexus 9. Druhý zmienený som používal necelého pol roka a osobne ho považujem za to najlepšie, čo uviedol Nexus ale aj HTC, hardvérová stránka bola skvelá a dominantná. Radosť ho každý deň nosiť na stretnutia.

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z4 Tablet – ťažko mu niečo môžeme vytknúť

Nech už je tabletová história každého z vás lemovaná čímkoľvek, verím, že naše okienko späť zaujalo a ponúklo pohľad na modely, ktoré tú vašu históriu tiež dotvárali.

Náš tip
RECENZIA | Nexus 9 – zatiaľ najlepší Nexus tablet

3.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+