MojAndroid

Celá redakcia sa tešila na príchod nového tabletu Sony Xperia Z4 Tablet. Predsa len ide o tablet od Sony, ktoré na trhu nevídame tak často. Šéfredaktor Michal používa doteraz jeho predchodcu Sony Xperia Z2 Tablet a pri pohľade na japonskú novinku prehlásil: “Tak tento tablet musím mať!”. Je tenší, výkonnejší a má mnoho vylepšení. My sme ho podrobne otestovali, aby sme vám povedali, či je hodný aj svojej cenovky, ktorá sa pohybuje na úrovni od 680 EUR.

KONŠTRUKCIA | Vylepšenia v každom smere

Sony je známe tým, že svoje vlajkové lode vyrába v polročných intervaloch a často na nich vylepší len drobnosti. To však neplatí o tabletoch, ktoré akoby preskakovali každú druhú generáciu smartfónov. Sony Xperia Z4 Tablet nadväzuje na svojho predchodcu s dvojkou v názve a oproti nemu prináša naozaj výrazné vylepšenia v každom smere. Najmä v konštrukcii.

sony-xperia-z4-tablet-7

Telo tabletu je o 46 gramov ľahšie a je aj rozmerovo menšie. Sony Xperia Z4 Tablet má rozmery iba 254 x 167 x 6.1 mm, pričom do takto veľkého tela Sony vložilo displej s uhlopriečkou 10,1 palca. Novinkou je aj zvýšená vodeodolnosť garantovaná certifikátom IP68 (odolnosť voči prachu a ponoreniu pod vodu do 1,5 metra na 30 minút). Telo tabletu navyše už neobsahuje toľko krytiek – microUSB port je otvorený (a aj napriek tomu vodeodolný) a jednou krytkou sú zakryté iba sloty na microSD a nanoSIM karty. Rovnako otvoreným je aj slot na slúchadlá v hornej časti tabletu. Keď zoberieme do úvahy, že najväčším problémom vodeodolnosti na Sony zariadeniach sú práve krytky, ich eliminovanie na minimum hodnotíme veľmi pozitívne – najmä keď sa jedná o krytku na pamäťovú kartu a SIM, ktorú nemusíme otvárať pravidelne.

sony-xperia-z4-tablet-3

Celkovo konštrukciu hodnotíme na výbornú. Je ľahká, dobre sa drží v ruke a ponúka kvalitné materiály. Predná časť je chránená špeciálnym sklom odolným voči poškriabaniu a roztriešteniu, a navyše na ňom nájdete aj oleofóbnu vrstvu, ktorá zabezpečí plynulý prechod prstu po obrazovke. Zadný kryt je chránený matným plastom, ktorý umožňuje zariadenie pevne držať aj v jednej ruke bez toho, aby sa šmýkalo.

sony-xperia-z4-tablet-5

DISPLEJ | 2K rozlíšenie a lepšie farby

Sony Xperia Z4 Tablet prináša značné vylepšenie aj v otázke displeja. Ten ponúka vyššie rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov (oproti 1920 x 1200 px v Sony Xperia Z2 Tablete) a zmenou k lepšiemu prešli aj farby, pozorovacie uhly a jas displeja. Zatiaľ čo farby sú výraznejšie a čierna ponúka dostatočnú hĺbku, vďaka vyššiemu jasu sú údaje dobre čitateľné aj v exteriéri. Pozor však na priame slnko, ktoré sa od displeja odráža ako od zrkadla. Ako v predošlom tablete, aj v tomto prípade Sony na displej použilo svoju Triluminos technológiu, ktorá vylepšuje jeho farby. Celkovo možno displej na tomto tablete označiť za jeden z najlepších displejov v kategórii Android tabletov.

sony-xperia-z4-tablet-1

VÝKON A PAMÄŤ | Pozor na prehrievanie procesora

Pri výkone a hlavne prehrievaní tohto tabletu sme boli trochu skeptickí. Predsa len má v sebe procesor Snapdragon 810 od Qualcommu, ktorý je známy svojim prehrievaním. A naše obavy sa počas testovania potvrdili. Pri spustenom benchmarku 3D Mark sme na zariadení namerali v strede hornej časti zadného krytu teplotu až 45°C, čo je pri mobilných zariadeniach nadpriemerná hodnota. Treba podotknúť, že Sony Xperia Z4 Tablet ponúka konštrukciu hrubú iba 6 milimetrov, takže aj odvod tepla je zložitejší, no aj tak ide o hodnoty, ktoré nás nepotešili. Okrem toho ale nemôžeme novému Sony tabletu nič vyčítať – systém bol veľmi svižný a počas nášho testovania ani raz nezaváhal, ani sa nespomalil.

Z ďalších parametrov ponúka tento tablet operačnú pamäť RAM s hodnotou 3 GB, grafickú jednotku Adreno 430 a 32 GB vnútornej pamäte (22 GB pre používateľa). Tú navyše môžete rozšíriť aj o pamäťovú kartu. Ako sme už spomínali, slot na microSD kartu nájdete pod krytkou spolu s otvorom na SIM. Aby ste si tento tablet mohli porovnať s konkurentmi, prinášame vám výsledky benchmarkov, ktoré sme na ňom vykonali.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Len s malými zmenami

Operačným systémom tohto tabletu je Android 5.0.2 Lollipop s nadstavbou od Sony. Tá drasticky upravuje jeho podobu, no ide o praktické zmeny, ktoré používateľ ocení. Nájdete tu klasické menu s aplikáciami, notifikačnú lištu s rýchlymi ovládacími prvkami aj multitaskingové menu. Páči sa nám, že Sony udržalo vizuálne efekty na prijateľnej úrovni a že si celý systém udržal svoju prehľadnosť a jednoduchosť, rovnako ako v predošlých verziách. Vlastne sa toho nezmenilo až tak veľa a nebyť novej notifikačnej lišty, možno by ste ani neprišli na to, že v tablete beží systém Android 5.0 Lollipop.

sony-xperia-z4-tablet-ss-4

V menu s aplikáciami nájdete už klasicky tituly od Sony na prehrávanie hudby a videa. Aplikácie Music (po starom Walkman) a Video (Movies) patria medzi najlepšie spracované multimediálne aplikácie od výrobcov, a tak ich prítomnosť určite oceníte. Keď nie, tak si môžete stiahnuť a používať akúkoľvek inú aplikáciu.

Sony kládlo pri výrobe tohto tabletu veľký dôraz na doplnkové funkcie a služby. Aj preto ponúka tento tablet Playstation certifikáciu a môžete ho ovládať (hrať na ňom hry) s originálnym Playstation joystickom. Zaujímavou aplikáciou je aj TrackID na zisťovanie informácií o neznámej pesničke, Movie Creator na vytváranie filmov, či Smart Connect, ktorý ponúka inteligentnú spoluprácu tabletu s príslušenstvom. Celkovo môžeme povedať, že v Sony Xperia Z4 Tablet nenájdete veľa bloatware-u a jeho reakcie sú rýchle a fungovanie bezproblémové.

MULTIMÉDIÁ A FOTOAPARÁT | Nečakajte luxus

Vďaka jemnému rozlíšeniu displeja je Sony Xperia Z4 Tablet vhodný na konzumáciu multimédií akéhokoľvek typu. Užijete si na ňom dobrý film, ale aj hudbu, ktorá môže znieť z hlasných stereo reproduktorov umiestnených po stranách displeja. Tie však nehrajú tak kvalitne, ako by sme chceli, a tak sme častejšie siahali po slúchadlách. Inak ale Sony chválime za multimediálne aplikácie, ktoré sme už spomínali v predošlej časti recenzie.

sony-xperia-z4-tablet-4

Čo sa fotoaparátu týka, ten ponúka rozlíšenie 8 Mpix a nemá blesk. Ide tak o posledné riešenie toho, keď si niečo na rýchlo potrebujete odfotiť. Výsledné zábery majú priemernú kvalitu, čo sa dá povedať aj o kamere, ktorá dokáže nahrávať Full HD video. O lepšiu kvalitu snímkov sa môže postarať automatický režim Superior Auto, plne manuálne nastavenie či podpora pre HDR. Sony je známe aj integráciou virtuálnej reality do prostredia fotoaparátu, a tak si môžete s vytvorenými snímkami užiť kopec zábavy tým, že si na fotografii upravíte tvár alebo do nej pridáte napríklad dinosaury.

Predný fotoaparát ponúka rozlíšenie 5 Mpix a je vhodný na videohovory aj vytváranie selfie fotografií. Dostalo sa mu väčšej pozornosti ako zadnému snímaču, a tak prináša oproti fotoaparátu v Sony Xperia Z2 Tablet značné vylepšenia. Vďaka širokouhlému záberu sa na fotografiu zmestia aj dvaja ľudia a kvalita fotografií a videa je dobrá aj pri slabšom svetle. Samozrejme, všetko v rámci možností.

PRIPOJENIA | Dokonca aj LTE

Sony Xperia Z4 Tablet ma prekvapil tým, koľko typov pripojení podporuje. Okrem toho, že ho môžete ovládať cez Bluetooth pomocou Playstation joysticku, na ňom môžete využiť aj Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou 5 GHz sietí, Bluetooth v4.1 (s A2DP, LE, apt-X) aj NFC. Nechýba mu ani presné A-GPS s podporou systémov GLONASS a Beidou, a starší používatelia ocenia určite aj prítomnosť FM rádia. Konektor microUSB vo verzii 2.0 podporu v prípade tohto tabletu aj štandard MHL 3.0, čo znamená, že si tablet môžete pripojiť k televízoru a využiť ho ako externý monitor. Mobilné pripojenie, ktoré zabezpečuje nanoSIM karta, podporuje aj najnovšie LTE siete 6. kategórie s teoretickými rýchlosťami 300/50 Mbps, takže si v tablete môžete vychutnať aj vysokorýchlostný mobilný internet. Okrem toho môžete cez Sony Xperia Z4 Tablet aj volať a posielať SMS.

sony-xperia-z4-tablet-6

BATÉRIA | Takmer dvojnásobná výdrž oproti predchodcovi

Batéria v tablete Sony Xperia Z4 Tablet má síce rovnakú kapacitu ako jej predchodca (6000 mAh), no v niektorých situáciách ponúka takmer dvojnásobnú výdrž. Napríklad pri prehrávaní videí vydrží Sony Xperia Z4 Tablet pri polovičnom jase približne 15 hodín, zatiaľ čo Sony Xperia Z2 Tablet vydrží iba 8 hodín. My sme s tabletom dokázali fungovať bežne aj 3 dni na jedno nabitie, pričom sme denne za jeho rozsvieteným displejom strávili niečo viac ako hodinu a pol času. Väčšinou sme prehliadali internet, počúvali hudbu cez Spotify a komunikovali cez sociálne siete.

Za menšiu nevýhodu pokladáme dlhší čas nabíjania. Aj keď Sony Xperia Z4 Tablet podporuje technológiu Qualcomm Quick Charge 2.0, na jeho plné nabitie sme potrebovali v priemere až 4-5 hodín. Veríme, že Sony tento nedostatok odstráni v najbližšej softvérovej aktualizácii. Naopak, pochváliť musíme otvorený microUSB port, ktorý je aj napriek absencii ochrannej krytky odolný voči vode a prachu. Nevystavujte ho však vode príliš často a po “vodnom kúpeli” ho vždy dôkladne vysušte predtým, ako ho budete nabíjať. Dúfame, že vám nemusíme vysvetľovať, prečo.

HODNOTENIE | Sony Xperia Z4 Tablet

Sony Xperia Z4 Tablet patrí momentálne k tomu najlepšiemu, čo ponúka trh s Android tabletmi. Je ľahký, tenký a pritom ponúka parádny displej a vysoký výkon. Mrzí nás prehrievanie procesora a dlhší čas nabíjania, no ten sa môže po ďalšej aktualizácii systému skrátiť. Celkovo nemožno povedať, že Sony Xperia Z4 Tablet disponuje nejakými veľkými nedostatkami a počas jeho používania v nás prevládali väčšinou dobré pocity. Ak pracujete s tabletom denne, určite oceníte, že novinku od Sony udržíte bezproblémovo aj v jednej ruke a nebude vám zavadzať ani v batohu či taške, ktorú nosíte so sebou do práce či školy. Najväčším negatívom tohto zariadenia je jednoznačne cena. Tá sa totižto začína až na 680 eurách, čo nie je vôbec málo. Ako sa ale vraví – za dobré treba platiť. Záujemcovia o kúpu však možno počkajú niekoľko mesiacov, kým cena nepoklesne na príjemnejšiu úroveň.

sony-xperia-z4-tablet-2

Plusy

+ displej

+ konštrukcia

+ výkon

+ jednoduchá nadstavba

Mínusy

– prehrievanie

– kvalita fotoaparátu

– vysoká cena

13.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+