MojAndroid

Prečo práve iPad Pro 9,7“ vs. Huawei MediaPad M2 10? Zhodou okolností si oba stroje dali rande v redakcii v rovnaký čas a pre mňa to bol opäť dôvod, aby som sa s odstupom asi šiestich mesiacov pozrel na porovnanie iPadu a jeho konkurencie, alebo skôr na Android tablet, ktoré som v minulosti rád používal.

Balenie: elegancia a štýl

Nezabúdam na časy, kedy sa viacerí majitelia jablčných zariadení tešili iba z toho, ako je ich nový miláčik zabalený. Že to proste Apple vie a láka nových záujemcov aj týmto spôsobom. Nie že by v balení bolo extra príslušenstvo v cene, ale dizajn, spôsob uloženia, akýsi čistý štýl dokázal zaujať. Nie inak je tomu aj pri novom iPade Pro 9,7“, musím však jedným dychom dodať, že Huawei v ničom nezaostáva a jeho elegancia a čierny štýl ma zaujali a bavia ma. Ak teda je kľúčom alebo jedným z kritérií výberu nového tabletu aj jeho balenie, Huawei, rovnako ako iPad v ničom nesklamú a vzájomne nemusia na seba žiarliť.

Snáď ešte jeden bonus navyše, v našom redakčnom modeli Huawei bol jeho súčasťou aj stylus, čo poteší. Pri iPade Pro máte na výber buď nepreberné množstvo konkurencie o tretích výrobcov, kde za 20 EUR kúpite schopný doplnok, až po riešenie s nahryznutým jabĺčkom v podobe Apple Pencil za šialených vyše 100 EUR. Porovnanie Apple Pencil a jeho Android konkurencie tak bude musieť ešte počkať, Apple Pencil sme k dispozícii nemali.

Dizajn a materiál: vysoká kvalita 

Kvalita materiálu ma pri Huawei zaskočila. Myslím to v dobrom, použité kovové telo je pevné, neprehýba sa a nespozoroval som ani známych duchov na displeji, ktorý sa napríklad na iPade Air 2 objavia, ak silnejšie stlačíte tablet. Týmto našťastie netrpí už nový iPad Pro. Aj keď máte v ruke 10“ zariadenie, práca s ním je príjemná, najmä ak ste na tento rozmer zvyknutý, na Huawei, ale ani na iPade nemôže nič zaskočiť.

foto-1-2

Nemal som žiadny problém s ostrými hranami, proste dobrý pocit pri držaní, práci a prenášaní tabletu zdobil tak Huawei ako aj iPad Pro. Žiadne narážky ohľadne čínskych lacných tabletov už neobstoja a keď sa má brať ako berná minca Apple iPad, Huawei sa pri spracovaní a použitých materiálov môže s ním kľudne rovnať.

Displej je základným kameňom úrazu

Oba tablety, ak som ich mal v ruke postupne, ma displejom presvedčili, že som spokojný. Zobrazenie fotografií, práca s webom, alebo sledovanie videa mi nič nerušilo. No pri vzájomnom porovnaní mi jasne udrel rozdiel do očí a rozlíšenie iPadu Pro 2048 x 1536 pixelov sa ukázalo ako lepšie na pozorovanie voľným okom, čo pri Huawei rozlíšení 1920 x 1200 pixelov hovorí aj rečou čísiel jednoznačne.

foto-2

Všimol som si aj reakcie niektorých zahraničných novinárov, ktorí testovali nový Huawei hneď na CES 2016, kde bol predstavený, že jeho displej by zniesol a zrejme by si aj zaslúžil lepšie rozlíšenie. Ono to však má svoje opodstatnenie aj pri určovaní cenovej politiky a to sa ukáže v závere, kde sa jasne rozdiel medzi iPadom Pro a Huawei MediaPad m2 10 prejaví. Inak hodnota pixelov na palec nie až taká priepastná, iPad dokázal dať 264 ppi a Huawei 224 ppi.

Huawei ponúka riešenie kapacitného displeja, ktorý si rozumie so špeciálnym perom (mal by byť súčasťou balenia verzie s označením “premium”), teda podobne ako pri iPade Pro, kde Apple Pencil pracuje iba na modeloch Pro a nie je kompatibilný ani s iPadom mini. Ak by som používal tablet na písanie, rád by som využíval špeciálne pero, ktoré si s týmto druhom obrazovky rozumie a keď ho mám v cene v balení, úsmev od ucha k uchu by ma zasiahol priamo. Ak som Huawei používal ako svoj doplnkový pracovný nástroj na PIM aplikácie (mail, kalendár a pod.), rozlíšenie 1920 x 1200 pixelov ma neobťažovalo. No pri multimédiách, najmä ich dennom využívaní by vyššie rozlíšenie padlo viac ako vhod.

foto-20

Rozdiel filozofií

Dúfam, snáď nie naivne, že doby, kedy sa porovnával surový výkon a počet portov na šasi tabletov sú už dávno preč. Ak si niekto chce kúpiť iPad Pro, vie a musí jasne počítať s tým, ako sa jeho tvorca stavia k využívaniu pamäťových kariet a pripájaniu k stolovému PC alebo notebooku. Vyčítať iPadu absenciu týchto vecí je naivné.

Mám totiž ako zákazník na výber a už to vôbec nie je o menšom zle, z pohľadu horšej kvality. Huawei MediaPad M2 10 jasne ukazuje, že kvalitné šasi, pevné telo a skvelý pocit pri používaní nie sú dávno doménou iba iPadu. Ak si k tomu želám porty na pamäťové karty, normálny a bežný spôsob pripojenia k môjmu PC doma a to cez microUSB konektor, nemusím čakať na Piatej Avenue týždeň pred zahájením predaja nového iPadu. Môžem ísť a kúpiť si Huawei. Dostanem tiež slot na microSIM kartu a k tomu si viem rozšíriť aj pamäť až na podporovaných 128 GB vďaka slotu na pamäťové karty.

foto-10

Huawei sme mali k dispozícii vo verzii so 16 GB úložiskom, kde po základnom spustení tabletu ukazuje systém voľných 9,94 GB a k tomu bola viac ako postačujúca 3 GB RAM.  S týmto nastavením, ak si ešte k tomu pridáme CPU Hisilicon Kirin 930, čo je vlastne štvorjadro o takte 1,5 GHz, som nemal počas testovania problém so žiadnou funkciou ani aplikáciou. Z vymenovaných čísiel by mi asi najviac prekážala pamäť, kde necelých 10 GB je na vlastné dáta málo, na strane druhej mám stále zálohu v podobe pamäťovej karty.

Ak sa mrkneme ešte na iPad Pro, tu už je známy procesor A9X, pričom Apple oficiálne nezverejňuje moc rád presné údaje o výkone. iPad Pro 9,7 však disponuje dvojjadrovým procesorom, jeho takt by mal byť 2,16 GHz a v prípade pamäte RAM máme k dispozícii hodnotu 2 GB. Opäť sa však vraciam k mojej pôvodnej myšlienke, kedy porovnávanie hrubého výkonu nemá žiadny zmysel. Apple totiž vlastným systémom doháňa niektoré hardvérové nedostatky a práca v iOS na iPade Pro 9,7“ je bezproblémová, rýchla a plynulá. V podstate som mal dobrý pocit z práce na Huawei a pri prechode na iPad som nebol v šoku.

foto-6

V prípade iPadu Pro ako aj Huawei som mal k dispozícii rýchly a bezchybný snímač otlačkov prstov, ako ochranu na vstup do systému. Fandím všetkým výrobcom, ktorí idú touto cestou, je to jednak návykové a pohodlné riešenie a ak sa prepojí aj s aplikáciami v systéme alebo tých od vývojárov, nemá to proste chybu.

Štyri reproduktory a 4K video

Dve štvorky, pričom iba jedna je spoločná pre Huawei a iPad. Práve štyri reproduktory a skvelý, priestorovo sa nesúci zvuk z reproduktorov ma na Huawei zaujal o niečo viac ako na iPade. Navyše, Huawei ponúka riešenie od Harman/Kardon a je skutočne skvelé.

iPad Pro 9,7“ nie je o veľa horší, avšak osobne som ten rozdiel cítil a počul. To však môže byť iba subjektívny pohľad, nepovažujem sa za hudobného nadšenca. Ak som však dcére púšťal rozprávku, oveľa radšej som siahol po Huawei a cez YouTube to bol pre ňu zážitok.

foto-9

Fotografický, no najmä video výstup má bez debaty lepší iPad. I keď som na svojom iPade nikdy neurobil ani jednu fotku, video nejaké vzniklo. iPad Pro 9,7“ navyše prichádza s možnosťou snímania 4K videa a to je už nádhera, navyše ho viem ďalej pohodlne spracovať na tablete, a to plynulo. Huawei si musí vystačiť s FULL HD natáčaním pohyblivých obrázkov. Pri fotkách je to viac zrovnané, 13 MP snímač na Huawei tablete podáva kvalitu a v ničom za tým 12 MP iPadu Pro 9,7“, pokiaľ ide o výslednú kvalitu snímku nezaostáva.

foto-7

Huawei nesklamal a cenovo je na inej vlne ako iPad

Ak by som sa dnes mal poobzerať po tablete a mal v peňaženke na to vyčlenených necelých 400 EUR, asi by som úplne zavrhol Samsung, aj keď sa mi jeho riešenia páčia. Huawei MediaPad M2 10 by mi plne postačoval, sťažoval by som sa zrejme iba na kvalitu displeja a nutnosť používať pamäťovú kartu. No pero na kapacitný displej v balení by mi to zrejme vynahradilo (aj keď iba pri premium edícii, kde je dokonca 64 GB úložisko, oproti tým 16 GB v základe).

iPad Pro 9,7“ má cenovú líniu rozdelenú do viacerých kategórii, a to podľa veľkosti pamäte na ukladanie dát a začína na sume 679 EUR za 32 GB model a končí na neuveriteľných 1 189 EUR, za ktoré máte 256 GB úložisko a podporu pre vlastnú SIM kartu.

No a na záver ešte osobné porovnanie batérie, iPad a rovnako Huawei dokáže približne 11 hodín frčať so zapnutou WiFi, mať aktívne prijímanie notifikácii na e-mail, kalendár a iných aplikáciách a popri tom sa nebude brániť prezeraniu web stránok alebo fotografií. To musí každému plne postačovať, najmä ak si uvedomíme, na čo vlastne tablet bude prevažne slúžiť.

Apple iPad Pro nám do redakcie zapožičal PCexpres.sk

19.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+