MojAndroid

Aj keď je systém HarmonyOS dostupný pre smartfóny spoločnosti Huawei už dva roky, tak mimo čínskeho trhu nie je doteraz distribuovaný. To by sa malo podľa portálu GizChina ale čoskoro zmeniť.

HarmonyOS využívajú prvé dva globálne smartfóny Huawei

Zákaz predaja amerických technológií spoločnosti Huawei vydaný americkým ministerstvom obchodu znamenal pre tohto čínskeho výrobcu aj koniec distribúcie nových verzií systému Android. Čínsky gigant preto celkom rýchlo zareagoval a pre svoje smartfóny vydal vlastný operačný systém HarmonyOS. Ten je však doteraz dostupný, momentálne vo verzii 3.1,  len pre modely vydávané pre čínsky trh..

HarmonyOS | Zdroj: GizChina.com

Globálni používatelia Huawei smartfónov sa musia uspokojiť so staršou verziou systému Android 10 s aktualizovanou nadstavbou EMUI, ktorá využíva väčšinu prvkov HarmonyOS. Na prvý pohľad dokonca vyzerá ako vlastný systém od Huawei. Napriek tomu veľa globálnych používateľov túži po plnohodnotnom systéme HarmonyOS.

A teraz to konečne vyzerá tak, že Huawei je skutočne pripravený distribuovať HarmonyOS aj na globálnom trhu. Zvyčajne, keď spoločnosť Huawei uvedie na trh nové zariadenie, globálna verzia používa EMUI, zatiaľ čo čínska verzia používa HarmonyOS. To by sa však nemalo podľa portálu GizChina týkať smartfónu strednej triedy Huawei nova 11i a vlajkovej lode Huawei P60 Pro.

Huawei P60 Pro
Huawei P60 Pro | Zdroj: Huawei

Huawei sa rozhodol predávať tieto zariadenia na globálnom trhu s nainštalovaným HarmonyOS. Huawei však neposkytol žiadne oficiálne vyhlásenie o tom, kedy bude HarmonyOS dostupný pre globálnych používateľov ďalších Huawei smartfónov. Stále tak existuje možnosť, že ide len o výnimky v rámci testovania trhu a ďalšie smartfóny budú naďalej využívať najnovšiu nadstavbu EMUI 13 so starším Androidom.

Náš tip
Samsung zakázal zamestnancom používať ChatGPT. Aký mal dôvod?
8.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+