MojAndroid

AI nástroje ako ChatGPT dokážu svojou schopnosťou spracovávať, analyzovať a upravovať informácie zjednodušiť prácu pracovníkom technologických firiem. Ich zamestnávatelia však na túto pomôcku nemusia reagovať práve kladne. Príkladom je spoločnosť Samsung, ktorá podľa portálu Bloomberg zakázala svojím zamestnancom používať ChatGPT a ďalšie podobné nástroje.

Samsung sa bojí úniku firemných dát

Spoločnosť Samsung pred niekoľkými dňami rozoslala zamestnancom nový predpis, podľa ktorého majú odteraz prísny zákaz posielať do ChatGPT, Bingu alebo napríklad Bardu na spracovanie akékoľvek citlivé korporátne dáta. Či už ide o kód, v ktorom chce programátor nájsť chybu, alebo tabuľku s internými obchodnými číslami, ktoré si potrebuje zanalyzovať manažér spoločnosti.

ChatGPT
CHatGPT | Zdroj: ChatGPT

Minulý mesiac totiž došlo v Samsungu k úniku firemných dát. Firma po internom audite zistila, že tieto AI nástroje používané jeho zamestnancami si z mnohých dôvodov tieto dáta po nejaký čas držia v pamäti. V podmienkach používania AI nástrojov respektíve chatbotov je skutočne napísané, že môžu vaše konverzácie používať na strojové učenie a zdokonaľovanie sa. Pre tak veľkú spoločnosť to samozrejme predstavuje bezpečnostné riziko.

ChatGPT už umožňuje zakázať ukladanie histórie

Viacerými programátorom sa už v minulosti skutočne stalo. že im chatbot pri riešení problému ponúkol ich vlastný starší kód, ktorý mal v pamäti z minulej konverzácie. Spoločnosť OpenAI preto do svojho AI nástroja ChatGPT začiatkom mesiaca integrovala možnosť zakázať ukladanie histórie. Chatbot sa tak síce z vašich konverzácií nebude učiť, ale aj tak ich ponechá na serveroch spoločnosti po dobu jedného mesiaca.

Spoločnosť OpenAI si totiž necháva možnosť nahliadnuť do konverzácií, ak bude mať podozrenie pre porušenie podmienok služby. Porušenia podmienok sa týkajú napríklad prípadov, keď chce niekto využiť ChatGPT k tvorbe phisingu, malvéru alebo výrobe výbušniny. Dá sa predpokladať, že aj táto spätná kontrola nekalého používania služby bude tŕňom v oku ochrancom súkromia používateľov a bude ešte nejako zregulovaná.

Náš tip
Google Chrome prináša viacero zaujímavých vylepšení

 

8.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+