MojAndroid

Google a Oracle sa spolu súdili už vyše desať rokov a až teraz nastalo finále. Najvyšší súd USA konečne rozhodol, a tak poznáme víťaza, ktorým sa stal Google. Téme sa venuje AndroidPolice a BBC.

Súboj o Javu – Google vs Oracle pozná víťaza

Začalo to tým, že Oracle upodozrieval Google, že používa časti Sun Java API, ktoré vlastní Oracle. V súčasnosti sa už v Androide nepoužívajú ani len spomínané časti Java API, kvôli ktorým prebiehal súd. Avšak za celú tú dobu by mohol Oracle získať slušný obnos peňazí, ak by na súde uspel. To sa však nestalo a súd sa postavil na stranu Google a prehlásil, že Google dodržiavalo doktrínu férového využívania:

Skutočnosť, že počítačové programy sú primárne funkčné, sťažuje uplatnenie tradičných konceptov autorských práv v tomto technologickom svete … Dospievame k záveru, že v tomto prípade, keď spoločnosť Google nanovo implementovala používateľské rozhranie, prevzala iba to, čo bolo potrebné na to, aby používatelia mohli využiť len to najlepšie pre prácu v novom a premennom programe, bolo okopírovanie API Sun Java spoločnosťou Google čestným použitím tohto materiálu ako záležitosť zákona.”

Fráza “premenný program” hrala veľkú úlohu pri obhajobe spoločnosti Google. Práve premena sa používa na opis kreatívneho postupu práce, teda vzatí toho, čo už existuje a premenením toho na niečo nové a lepšie. To máte podobne, ako keď niekto paroduje prácu niekoho iného. Je to v podstate základ originálu, ale premenený a upravený na niečo nové a odlišné. Google takto skopíroval a upravil 11 tisíc riadkov kódu Java API z pôvodnej verzie Androidu.

Google Chrome
Google Chrome | Foto: Redakcia

Google si za svojim tvrdení o tom, že použil Java API v rámci politiky férového využívania stál už od roku 2016. Teraz to súd potvrdil a Oracle sa nakoniec nedočká svojich miliárd (malo ísť o približne 9 miliárd dolárov). Obe strany za viac než desať rokov na tieto súdy minuli desiatky miliónov v právnych poplatkoch.

Android Javu nepoužíva už od Androidu 7.0 Nougat, ktorý vyšiel v roku 2016. Avšak súboj medzi Google a Oracle pokračoval prakticky dodnes. Keďže máme výsledok od Najvyššieho súdu, spor je prakticky u konca.

Náš tip
Google sa vyhol 9 miliardovej pokute, vyhral v súdnom spore s Oracle

7.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+