MojAndroid

Softvérový gigant Oracle vyhral kľúčový súdny spor vedený proti spoločnosti Google a operačnému systému Android. Odvolací súd USA totižto rozhodol v prospech Oraclu, ktorý takto získal právo na ochranu svojho softvéru na základe autorského práva, čo mu iný súdny proces z roku 2012 zakázal. V 69 stranovom dokumente sa spomína hlavne to, že Oracle môže v súdnej sieni zasadnúť proti Googlu, ktorý má bez povolenia používať časti Java kódu v operačnom systéme Android. Súdny spor medzi Oracle a Google je pozorne sledovaný aj softvérovým odvetvím, keďže v roku 2012 vznikol precedens, ktorý v podstate povoľoval použitie copyrightom chráneného kódu v inom OS, či aplikácii.

Federálna obvodná sudkyňa Kathleen O’Malley sa nechala počuť, že okresný súd, ktorému zasadal William Alsup nemohol o takejto závažnej otázke rozhodnúť správne. Oracle sa vďaka víťazstvu na odvolacom súde môže opäť uchádzať o náhradu škôd za neoprávnené použitie 37 Java API a 11 riadkov zdrojového kódu Java, ktoré sú duševným vlastníctvom tejto spoločnosti. Čo sa bude diať ďalej už tušíme. Oracle a Google sa vrátia do súdnej siene a budú obhajovať svoje záujmy. Otázne je, kedy sa tak presne stane a kto z tohto súboja vyjde ako víťaz.

Len pre informáciu uvádzame, že Java je programovacím jazykom, ktorý Oracle do svojho vlastníctva získala akvizíciou spoločnosti Sun Microsystems v roku 2010. Súdny spor z roku 2012 sa stál známy aj vďaka tomu, že sa na ňom zúčastnili také osoby ako CEO Oracle Larry Ellison, CEO Googlu Larry Page a bývalí zastupitelia Sun Microsystems  Scott McNealy a Jonathan Schwartz.

Zdroj: phonearena

10.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+