MojAndroid

Google dnes nečakane vyhral v súdnom spore s Oracle. V niekoľko rokov tiahnúcom sa spore išlo o pomerne vysoké sumy. Oracle od internetového giganta požadoval za nelicencované používanie Java API približne 9 miliárd dolárov, zdá sa však, že Google nateraz vyšiel z tohto sporu ako víťaz. Sudca totižto súhlasil, že Java API spoločnosti Oracle použité v Androide spadá pod tzv. fair use klauzulu. To znamená, že Google si ich nemusel licencovať predtým ako Java API použil.

Rozhodnutie súdu je len vrcholom ľadovca celého prípadu. Dve technologické spoločnosti sa medzi sebou súdia už od roku 2010, kedy Oracle obžaloval Google a jeho Android, ktorý údajne porušoval jeho Java patenty. Google síce v roku 2012 vyhral súdny spor, no o dva roky neskôr sa po odvolaní spoločnosti Oracle vrátil prípad opäť na súdny dvor. Dôvodom malo byť tvrdenie spoločnosti, že jej Java API sú predsa len chránené autorským zákonom.

Pôvodný majiteľ programovacieho jazyku Java, Sun Microsystems, v minulosti Androidu povolil použitie a implementovanie Java API. Ide o bežnú záležitosť medzi vývojármi, ktorým uľahčuje prácu pri programovaní opakujúcich sa úkonov. Namiesto toho, aby vymýšľali kód nanovo, môžu použiť už existujúce API, ktoré bude vykonávať rovnakú funkciu. Po odkúpení Sun Microsystems mal však Oracle na používanie, teraz už jeho duševného vlastníctva, trochu iný názor. Ako to pokračovalo ďalej už vieme.

wpid-android-oracle-google.jpg

Oracle na súde niekoľkokrát apeloval na to, že Google skopíroval 11500 riadkov kódu a označil kroky Google za krádež. Internetový gigant však nesúhlasil a argumentoval tým, že Java je otvorený programovací jazyk, ktorý môže používať ktokoľvek. “Dnešné rozhodnutie súdu je veľkým víťazstvom pre ekosystém Androidu, pre programovaciu komunitu a pre softvérových developerov, ktorí spoliehajú na otvorené a zadarmo dostupné programovacie jazyky, aby mohli vytvárať inovatívne spotrebiteľské produkty,” píše Google po víťazstve nad Oraclom.

Oracle však s rozhodnutím spokojný nebol a údajne už teraz pripravuje ďalšie odvolanie, ktoré by prípad mohlo vrátiť do súdnej siene. Či sa mu podarí znova odvolať je otázne, ale je pravdepodobne, že po viacerých víťazstvách druhej strany je šanca na jeho úspech mizivá.

27.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+