MojAndroid

Mnoho výrobcov sa snaží prinášať prvky umelej inteligencie priamo do vašich smartfónov. Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom ako “machine learning“, teda strojové učenie. Pri tejto technológii výrobcovia používajú rôzne algoritmy, vďaka ktorým vám poskytujú kvalitnejšie návrhy textu, miest, kontaktov či polohy.

Vo všeobecnosti však vieme povedať, že technológiou strojového učenia trpí aj vaše súkromie. Aby bolo možné tieto inteligentné návrhy realizovať, výrobca musí istou formou sledovať vašu činnosť a túto činnosť ukladá na svoje zabezpečené servery. Následne vám ponúkne pomoc v podobe efektívnych a vhodných návrhov.

Náš tip
Google umožní upravovať screenshoty priamo vo svojej aplikácii

Spoločnosť Google však prináša novú technológiu s názvom “Federated Learning.” Tá na rozdiel od spomínaného strojového učenia poskytuje určitú decentralizáciu umelej inteligencie a jej algoritmov. Vaše údaje nie je potrebné odosielať na servery výrobcu, ale celý proces prebieha individuálne priamo vo vnútri každého smartfónu. Tento proces si môžete zjednodušene prezrieť na priloženom obrázku.

Google túto technológiu testuje aktuálne na Android zariadeniach vybavených klávesnicou GBoard. Každý používateľ je tak v podstate posudzovaný individuálne podľa toho, ktoré návrhy Googlu akceptuje a ktoré naopak ignoruje. Tieto informácie sú použité na personalizáciu ďalších návrhov priamo vo vašom smartfóne.

Náš tip
Google mení pravidlá reklamy tak, aby nebola spojená s extrémizmom

Podľa blogu spoločnosti Google prináša nová technológia učenia množstvo výhod. Okrem zvýšenia vášho súkromia bude každý používateľ posudzovaný samostatne a nemusí tak čakať na novú aktualizáciu od výrobcu, aby mohol používať svoje na mieru prispôsobené algoritmy v danej aplikácii.

Náš tip
Ako do Google máp uložiť adresy pre domov či prácu | NÁVOD

Spomínaný proces bol zjednodušený a otestovaný tak, aby neovplyvňoval výdrž či výkon vášho zariadenia. Samotný režim “školenia” následne prebieha len v prípade, že je telefón v režime nečinnosti, pripojený k napájaniu a tiež stabilnému nelimitovanému internetovému pripojeniu.

Zdroj: theverge

11.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+