MojAndroid

Indický najvyšší súd počas minulého týždňa potvrdil protimonopolný príkaz, ktorý ovplyvňuje aj spôsob, akým Google prevádzkuje platformu Android. Zmeny, ktoré musí Google pre Indiu vykonať sú už známe a v budúcnosti sa možno uplatnia aj u nás. Informácie prináša portál Android Authority.

India možno zmení Android k lepšiemu aj s vplyvom na celosvetový trh

Jednou z kľúčových zmien je právo pre výrobcov licencovať aplikácie od Google na predinštalovanie na svojich zariadeniach. Používateľ má možnosť voľby primárneho vyhľadávacieho nástroja. Vybrať si ho bude môcť počas úvodného nastavovania smartfónu alebo tabletu. Ďalšou zaujímavou novinkou je možnosť vývojárov vybrať si svoj vlastný preferovaný fakturačný systém ako alternatívu k spôsobu, ktorý využíva samotný Obchod Play. Údajne prešli zmenou aj metódy na inštaláciu aktualizácií aplikácií, ktoré boli nainštalované mimo Obchodu Play. Vzťahuje sa to aj na obchody s aplikáciami tretích strán.

Obchod Google Play
Obchod Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť Google ďalej rozšírila svoje zdroje zverejnené online pre poskytovanie podrobnejších informácií o prípadných poplatkoch za služby Google Play. Zmien je samozrejme viacero a hoci sa momentálne vzťahujú len pre indický trh, je pravdepodobné, že v budúcnosti zasiahnu aj nás a spravia tak Android lepším. Skvelým príkladom je aj rozhodnutie Európskej únie o zriadení štandardného konektora USB-C, ktorým sa bude musieť ďalej riadiť napríklad aj americký gigant Apple. USB-C mimochodom zavedie pre nositeľné zariadenia za štandard aj samotná India.

Náš tip
Toto je smartfón s vymeniteľnou batériou, podporou microSD a 3,5 mm jackom

27.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+