MojAndroid

USB-C konektor sa od roku 2024 stane v Európskej únii štandardom pre všetky smartfóny a k rovnakému kroku sa teraz odhodlala aj India. Okrem toho chce tento štandard zaviesť aj pre nositeľné zariadenia. Informáciu priniesol portál TheVerge.

V Indii by mohli nositeľné zariadenia využívať až dva typy štandardov nabíjania

Podľa správy Business Standard budú smartfóny v Indii musieť do marca 2025 prijať USB-C ako štandardný nabíjací port. Podobná legislatíva bola nedávno prijatá Európskou úniou. Tá vyžaduje, aby nové smartfóny a iné prenosné zariadenia predávané v rámci EÚ používali USB-C nabíjanie najneskôr do 28. decembra 2024.

USB-C s inými konektormi
USB-C s inými konektormi | Zdroj: Pexels.com

Hlavným dôvodom je boj proti elektronickému odpadu. Rovnako to bude aj so smartfónmi v Indii a indická vláda navyše skúma možnosť presadenia štandardizovanej nabíjačky aj pre nositeľné zariadenia. Tými sú napríklad smart hodinky, fitness trackery alebo bluetooth slúchadlá. Rohit Kumar Singh, tajomník ministerstva pre spotrebiteľské záležitosti v Indii, dokonca tvrdí, že vláda príde až s dvoma štandardmi.

Bohužiaľ neboli poskytnuté žiadne podrobnosti o tom, aký druhý formát nabíjania by malo byť možné použiť. V prípade malej nositeľnej elektroniky s úzkym profilom tela, ako majú napríklad smart hodinky, nemusí byť USB-C dobré riešenie. V takom prípade by sa mohlo stať štandardom bezdrôtové nabíjanie Qi. Väčšina výrobcov totiž v týchto zariadenia často využíva vlastné riešenia nabíjania.

Prijatie USB-C ako štandardu bude v Indii bezproblémové

India pred časom prekonala USA a v roku 2019 sa stala druhým najväčším svetovým trhom so smartfónmi. V súčasnosti sa odhaduje, že viac ako 95 % krajiny používa mobilné zariadenia so systémom Android. To by mohlo urýchliť adaptáciu nového štandardu, pretože väčšina smartfónov so systémom Android už používa USB-C.

Výnimkou sú smartfóny Apple iPhone, ktoré stále používajú vlastný proprietárny port. Apple dokonca nedávno zaznamenal výrazný rast predaja v tomto regióne, kde dokonca vyrába iPhone 14. Pôvodne sa síce staval proti pokusom EÚ prijať USB-C ako štandard, ale po prijatí potvrdil, že bude rešpektovať nové pravidlá. Podobne ich asi bude rešpektovať aj v Indii.

Náš tip
LG predstaví revolučný modul fotoaparátu s pohyblivým optickým zoomom
1.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+