MojAndroid

Spoločnosť Google tento mesiac pridáva dve nové funkcie pre svoje Pixel zariadenia. Tie umožnia používateľom merať tep srdca a dýchanie, informuje portál The Verge.

Obe funkcie sa spoliehajú na fotoaparát zariadenia. Pri meraní frekvencie dýchania použije smartfón predný fotoaparát, pomocou ktorého bude pozorovať pohyb hrudníka používateľa. Srdcový tep zas zmeria zadná kamera tak, že bude sledovať zmenu farby krvi pri tom, ako prechádza končekmi prstov.

Google Pixel meranie frekvencie dýchania

„Lekár zisťuje frekvenciu dýchania pacienta sledovaním stúpania a klesania hrudníka a nová funkcia tento postup napodobňuje,” uviedol Jack Po, produktový manažér spoločnosti Google Health.

Dostupný spôsob, ako si ľahko a pravidelne kontrolovať zdravie

Cieľom tejto funkcie je umožniť používateľom sledovať svoj celkový zdravotný stav a funkcia nie je určená na diagnostikovanie zdravotných problémov. Taktiež údaje, ktoré nová funkcia zaznamená budú menej presné ako údaje z nositeľného zariadenia.

Podľa Googlu je však funkcia užitočným nástrojom. Za normálnych okolností si tep zmeriate len pri návšteve lekára. Takto si ho dokážete kontrolovať pravidelne a skôr odhaliť prípadné problémy.

„Keby si používatelia merali srdcový rytmus raz týždenne a nie raz ročne, získali by skutočne veľkú hodnotu,” uviedol Po.

Google sa rozhodol začleniť tieto funkcie do smartfónu preto, aby boli dostupné pre čo najväčší počet ľudí. Google taktiež plánuje túto funkciu v budúcnosti pridať aj do iných Android zariadení.

Miera presnosti je veľmi vysoká

Interné štúdie na telefónoch Pixel preukázali, že funkcia merania dychovej frekvencie bola presná do jedného dychu za minútu, rovnako pri zdravých ľuďoch ako aj pri ľuďoch so zdravotnými problémami. Funkcia merania srdcového rytmu zas bola presná na 98 %.

Obe funkcie boli testované na ľuďoch s rôznymi odtieňmi pleti a podľa Googlu mali takmer rovnakú mieru presnosti pri svetlej aj tmavej pleti. Spoločnosť plánuje na túto tému publikovať vedeckú prácu.

Funkcia merania srdcového tepu je podobná funkcii, ktorú kedysi spoločnosť Samsung pridávala do svojich vlajkových lodí. Rovnakú funkciu minulý rok pridalo do svojich smartfónov aj Xiaomi.

 

Náš tip
Karty v Google Chrome dostávajú redizajn. Zabezpečia lepší prehľad

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+