MojAndroid

Približne pred rokom sa americký gigant Google rozhodol predstaviť svoj prvý smartfón modelového radu Google Pixel, ktorý sa zaraďuje do strednej triedy. Niektorých ľudí dokázala vtedajšia novinka osloviť, no mnohí očakávali niečo viac. Dokáže tak nový Pixel 4a presvedčiť, že lacnejšie telefóny s logom Google stoja za to?

Google Pixel 4aGoogle Pixel 3a
Displej5,81 palcov, OLED, 2340 x 1080 pixelov5,6 palcov, OLED, 2220 x 1080 pixelov
ProcesorQualcomm Snapdragon 730GQualcomm Snapdragon 670
Grafický akcelerátorAdreno 618Adreno 615
Operačná pamäť6 GB4 GB
Interné úložisko128 GB, bez microSD slotu64 GB, bez microSD slotu
FotoaparátyHlavný 12.2 MP, f/1.7, optická a elektronická stabilizácia.

Predný 8 MP, f/2.0
Hlavný 12.2 MP, f/1.8, optická a elektronická stabilizácia.

Predný 8 MP, f/2.0
3,5 mm jackÁnoÁno
Batéria3 140 mAh3 000 mAh
Zvýšená odolnosťNieNie
Operačný systémAndroid 10, podpora priamo od GoogleAndroid 10, podpora priamo od Google (začínal na Androide 9.0 Pie)
Farebné prevedenia"Just Black""Just Black, "Clearly White", "Purple-ish"
Rozmery a hmotnosť144 x 69.4 x 8.2mm,
143g
151.3 x 70.1 x 8.2mm,
147g

Dizajn a displej: Google Pixel 4a bude na tom lepšie

Po stránke dizajnu sa toho veľa zmenilo. Podobne, ako je tomu v prípade vlajkových modelov Google Pixel 3 a Google Pixel 4, vizuálne zmeny nastali aj v prípade zariadení strednej triedy. Oba telefóny sú vyrobené z plastu, sklo pokrýva iba prednú časť a šošovku fotoaparátu.

Pixel 3a bol známy prakticky totožným dizajnom zadnej strany, ako má Google Pixel 3. Drobnou čerešničkou na torte však bolo inou farbou odlíšené tlačidlo zapínania a vypínania. Pixel 4a je zas veľmi podobný lepšie vybavenému bračekovi Pixel 4.

Google Pixel 4a vs Google Pixel 3a porovnanie

Teda, najmä pokiaľ ide o zadnú stranu. Pri pohľade na displej si však mnohí povedia, že Pixel 3a je už celkom zastaraný, kvôli hrubším rámčekom v okolí obrazovky. Pixel 4a je na tom už úplne inak a ponúkne väčší pomer displeja k prednej strane.

Na druhú stranu sa však dočkáme takzvaného “hole-punch” výrezu v jej ľavom hornom rohu. Keď už spomíname tie displeje, je dobré vedieť, že Pixel 4a je o dosť menším telefónom.

Google Pixel 4a vs Google Pixel 3a porovnanie

Paradoxne však má väčší, 5,81-palcový OLED displej, v porovnaní s predchádzajúcim, 5,6-palcovým OLED panelom. Dôvod je samozrejme jasný. Ako sme už totiž spomínali, novší model má podstatne lepší pomer plochy displeja k celej prednej strane.

Na konštrukcii obidvoch modelov je možné nájsť 3,5 mm audio jack na drôtové slúchadlá, to však za cenu absencie akéhokoľvek odolnostného krytia voči vode a prachu podľa certifikácie IP.

Hardvérové vlastnosti a fotoaparáty

Smartfón Google Pixel 3a podľa webu Android Authority uzrel svetlo sveta s procesorom strednej triedy, Snapdragonom 670. Preto teraz mnohých potešilo, že novší Google Pixel 4a disponuje čipsetom Snapdragon 730G, ktorý je určený pre zariadenia vyššej strednej triedy a zvládne aj viac vyťažujúce grafické operácie, ako je hranie náročnejších hier.

Táto zmena nie je zas extrémne výraznou, pokiaľ ide o výkon v praxi, no je veľmi dôležitou. Najväčším skokom vpred je však navýšenie pamäťových hodnôt. Zatiaľ čo Pixel 3a sa vyznačoval svojou 4 GB operačnou pamäťou, Pixel 4a túto hodnotu navýšil na predsa lepších 6 GB.

Google smartfón fotoaparát

Interný ukladací priestor  bol potom zdvojnásobený, a to zo 64 GB na istejších 128 GB. Ak by ste očakávali obrovskú zmenu v oblasti fotoaparátov, nenechajte sa zaskočiť papierovými špecifikáciami.

Tie hovoria, že obidva modely disponujú zadným, 12,2 MP snímačom a 8 MP predným na príležitostné “selfie” fotografie. Pixel 4a si totiž požičal funkcie z prémiovejšieho Pixelu 4 a je odhodlaný ponúknuť lepšie spracovanie vyhotovovaných obrázkov, tak ako aj “Astrophotography Mode”.

Google Pixel 4 menu
Smartfón na obrázku: Google Pixel 4

Je však možné, že časom tieto funkcie dorazia aj na jeho predchodcu, či už oficiálnou, alebo tou neoficiálnou cestou. Novinka taktiež prichádza s mierne zväčšenou, 3 140 mAh batériou. Pixel 3a mal akumulátor s kapacitou 3 000 mAh.

Väčšou zmenou je rýchlosť nabíjania. To dosahuje už 18 W. Mimochodom, obidva telefóny majú stereo reproduktory. Bodaj by ich malo viacero smartfónov.

Operačný systém: Klasika všetkých Pixelov

Čo by to bol za Google Pixel smartfón, ktorého softvér by nemal to najčistejšie, čo tento americký gigant ponúka. Myslíme tým čistý Android, vyznačujúci sa najrýchlejšími aktualizáciami vôbec.

Google Pixel 3
Smartfón na obrázku: Google Pixel 3

Samozrejmosťou je integrácia Google Asistenta, tak ako aj ďalšie funkcie operačného systému Android 10. Pixel 3a by mal dostať veľké aktualizácie až do verzie Android 12, pričom Pixel 4a by sa mohol tešiť dokonca aj na Android 13. Každý mesiac sú pritom zaručené bezpečnostné aktualizácie.

Cena a zhodnotenie: Google Pixel 4a alebo Pixel 3a?

Azda najviac rozhodujúcim faktorom pri inteligentných telefónoch strednej triedy je ich cena. Zatiaľ čo Pixel 3a sa začal predávať s cenovkou 399 amerických dolárov, Pixel 4a na počudovanie viacerých stojí ešte o 50 dolárov menej.

Google smartfón

Jeho štartovacia cena je pritom veľmi príjemných 349 amerických dolárov. Fakt, že ide o Google Pixel smartfóny, s prakticky zhodným softvérom a fotoaparátom, ako majú i plne vybavené, vlajkové modely, ich kúpa je rozhodne rozumná, najmä pokiaľ ide o Pixel 4a.

Ten je ešte lepšie vybavený a navyše je lacnejší. Samozrejme, Pixel 3a tým pádom na cene klesne, no kto by nechcel rok aktualizácií navyše za úplne primeranú cenu.

Osobne by som povedal, že Pixel 3a je na tom lepšie po stránke dizajnu, no predná strana jeho nástupcu hovorí za všetko. Žiadne hrubé rámčeky, ale moderný vzhľad, ktorý ide s dobou. Pixel 4a je podľa nášho názoru tou lepšou voľbou pre všetkých.

7.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+