MojAndroid

Iba nedávno došlo k predstaveniu nového radu smartfónov Google Pixel. Z dvojice modelov Pixel 4 a Pixel 4 XL sa dnes zameriame práve na menší variant. Porovnáme si ho s ďalšími vlajkovými smartfónmi od iných výrobcov. Kedy by ste sa mali rozhodnúť pre kúpu nového Pixelu?

Google Pixel 4

Prvý z dvojice predstavených je menší Pixel 4. Od väčšieho bračeka sa odlišuje hlavne uhlopriečkou displeja. Tá činí 5,7 palca, čo je pri Full HD+ rozlíšení plne dostatočné. Novinkou je podpora rýchlejšej frekvencie 90 Hz, ktorá zabezpečí jemnejšie zobrazenie toho, čo pozeráte na displeji.

Google Pixel 4 farebné kombinácie

Srdcom menšej novinky od Google je nekompromisný procesor Snapdragon 855. Tomu pomáha 6 GB operačnej pamäte, čo je oproti vlaňajším modelom nutný krok vpred. Úložisko odlišuje každý model na dva varianty: 64 a 128 GB verziu. Celé to poháňa batéria s kapacitou 2800 mAh. O skutočnej výdrži na jedno nabitie nám však niečo povedia až samotné testy.

Google Pixel 4 XL

Fotoaparát je to, na čom si dá výrobca každoročne záležať. Prvýkrát sa v rade Pixel objavil aj duálny zadný fotoaparát. S rozlíšením 12 MP (Dual Pixel) a 16 MP (teleobjektív s 8-násobným priblížením) je schopný a pripravený zachytiť všetko. Škoda len, že sa nedostalo na širokouhlý objektív. Tu Google oproti ďalším porovnávaným modelom zaspal dobu.

Huawei P30

Aktuálna vlajková loď v základnej verzii od čínskeho giganta Huawei nesmie v tomto porovnaní chýbať. Bavíme sa o skvelom modeli, ktorý bude zaujímavým kúskom aj niekoľko ďalších rokov. Krásnu zadnú stranu dopĺňajú tri fotoaparáty.

Primárny fotoaparát disponuje rozlíšením 40 MP a vytvára jedny z najlepších fotografií zo smartfónu. Jeho clona sa zastavila na hodnote f/1.8.

Veľmi slušný je potom aj 16 MP ultraširokouhlý senzor, ktorého svetelnosť činí f/2.2. Zorné pole dosahuje výbornú hodnotu 120°. Posledným z trojice je teleobjektív s rozlíšením 8 MP a clonou f/2.4. Na prednej strane potom nájdeme “selfie” kameru s vysokým rozlíšením 32 MP.

Prednej strane dominuje 6,1-palcový OLED displej s rozlíšením Full HD+ (1080 × 2340 pixelov). Pod zobrazovačom sa taktiež nachádza aj snímač odtlačkov prstov. O skvelý výkon sa stará čipset Kirin 980 a 6 GB RAM.

Na používateľské dáta je potom pripravených 128 GB interného úložného priestoru. Zvukový výstup je upravovaný pomocou technológie Dolby Atmos. Batéria má kapacitu 3 650 mAh.

Samsung Galaxy S10

Tento rok sme sa dočkali zrejme najočakávanejšieho modelu za posledné roky. Reč je o Samsungu Galaxy S10, ktorý je stále skutočne excelentným smartfónom. Ponúka 6,1-palcový AMOLED displej s vysokým rozlíšením WQHD+ (1440 × 3040 pixelov).

O výkon sa stará procesor Samsung Exynos 9 9820, ktorého osem jadier kmitá na najvyššej frekvencii 2,8 GHz. Operačná pamäť má potom kapacitu 8 GB. Na dáta používateľa čaká úložný priestor o veľkosti 128 GB.

Pokiaľ ide o fotoaparáty, tu žiadna vlajková loď nebude zaostávať. Samsung po predstavení všetkým ukázal, ako sa to má robiť. Na zadnej strane tak nájdeme primárny senzor s rozlíšením 12 MP a variabilnou clonou f/1.5 až f/2.4. Sekundárny snímač disponuje optickým zoomom, rozlíšením 12 MP a svetelnosťou f/2.4.

Posledným z trojice je širokouhlý fotoaparát, ktorý má 16 MP a svetelnosť f/2.2. Predný snímač má rozlíšenie 10 MP, clonu f/1.9 a vytvára veľmi pekné selfíčka. O výdrž smartfónu sa stará akumulátor s kapacitou 3 400 mAh.

Reproduktory zariadenia sú vyrobené firmou AKG a o zvukový výstup sa stará Dolby Atmos. Bezpečnostný prvok v podobe snímača odtlačkov prstov sa nachádza priamo pod displejom.

Sony Xperia 5

Po zaujímavom modeli Xperia 1 sme sa dočkali ďalšieho, veľmi podobného smartfónu. Xperia 5 je akoby menším variantom s rovnakým výkonom. O ten sa postará overený procesor Snapdragon 855, doplnený o 6 GB operačnej pamäte. Na používateľské dáta potom čaká interná pamäť o veľkosti 128 GB.

Opäť sme svedkami displeja s veľmi širokouhlým pomerom strán 21:9. Tento 6,1-palcový OLED panel však už nemá 4K rozlíšenie, ale nižšie, klasické Full HD+ (1080 × 2520 pixelov).

Sony Xperia 5 fotoaparát

Zadná strana je veľmi podobná tej z modelu Xperia 1. Iné je však uloženie fotoaparátov. Primárny, 12 MP snímač s výbornou svetelnosťou f/1.6 sa posnaží napraviť nie príliš presvedčivé fotografie z predchodcu. Nechýba ani sekundárny teleobjektív, ktorého rozlíšenie činí 12 MP. Tretí snímač je širokouhlý s uhlom záberu 135°.

Menší displej s nižším rozlíšením bude znamenať, že 3 140 mAh batéria vydrží zrejme o čosi dlhšie bez nabíjačky. Spomenieme aj to, že zvukový výstup opäť mierne upraví technológia Dolby Atmos. Skener odtlačkov prstov sa nachádza na boku zariadenia.

Sony Xperia 5 displej

Záver: Oplatí sa ikonický Pixel?

V tomto prípade dospejeme k záveru, ktorý vyplynie predovšetkým z osobných preferencií používateľa. Nepochybne sa nájdu takí, ktorí by smartfón bez prítomnosti čistého Androidu ani nechceli. V takomto prípade je voľba jasná. Nuž, nemusíte siahnuť iba po smartfóne Pixel 4, ale aj po jeho predchádzajúcich generáciách či lacnejších alternatívach s programom Android One.

Pixel-4-XL biely

V takomto prípade však prídete o veľké množstvo prémiových funkcií, ktorými disponujú práve vlajkové lode od amerického giganta Google. Okrem prítomnosti čistého Androidu s najrýchlejšími aktualizáciami však Pixel ponúka aj najlepší fotoaparát.

Ako je už u Google známe, ich telefóny sú osadené skvelými snímačmi, ktorým to pravé čaro dodáva softvér s HDR+. V prípade, že nepožadujete viacero snímačov a nebude vám chýbať širokouhlý foťák, s Pixelom 4 budete veľmi spokojní.

18.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+