MojAndroid

Dezinformácie a hoaxy sa bohužiaľ stali neoddeliteľnou súčasťou internetu a ich rozmach nastal hlavne po anexii Krymu v roku 2014. Pre sociálne siete ako Facebook a Twitter sa stali vážnym problémom, ktorý sa snažia riešiť rôznymi novým nástrojmi ich odhaľovania. Platí to aj pre spoločnosť Google a jej vyhľadávač. Na svojom blogu teraz vysvetlila, aké nástroje k tomu využíva.

Googlu pomáha s odhaľovaním dezinformácií organizácia Full Fact

Google zverejnil článok 31. marca, čo by mal byť Medzinárodný deň kontroly faktov. Každý deň sa objaví milióny tvrdení, napríklad o voľbách alebo očkovaní proti koronavírusu COVID-19 na rôznych platformách a v rôznych médiách. Odhaľovanie hoaxov a predkladanie faktov je tak stále zložitejšie aj pre giganta ako Google. V boji proti dezinformáciám mu pomáha nezisková organizácia Full Fact, ktorá poskytuje nástroje a zdroje na kontrolu faktov.

Full Fact prezentácia
Full Fact prezentácia | Foto: blog.google.com

V minulom roku poskytol Google organizácii Full Fact 2 milióny dolárov a sedem zamestnancov v rámci pro-bono programu na šesťmesačný plný úväzok. Títo odborníci pomohli organizácii Full Fact vybudovať nástroje umelej inteligencie. Tá pomáha kontrolórom faktov overiť tvrdenia kľúčových politikov, zoskupiť ich podľa tém, priradiť im podobné tvrdenia z tlače, sociálnych sietí alebo dokonca rádia pomocou technológie prevodu reči na text.

Umelá inteligencia dá kontrolórom tipy na pravdepodobné dezinformácie

Vďaka umelej inteligencii sa zvýšilo množstvo overených tvrdení organizáciou až tisíckrát. Za jeden deň dokázala overiť okolo 100 tisíc tvrdení a za celý rok okolo 36,5 miliónov tvrdení. Nástroje umelej inteligencie umožňujú efektívnejšiu kontrolu faktov a pomocou algoritmu vyberú kontrolórom tvrdenia, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť dezinformácie. Kontrolór sa následne môže zamerať na dôkladnejšie skúmanie faktov v takomto tvrdení.

Full Fact štatistiky
Full Fact štatistiky | Foto: blog.google.com

Táto technológia umelej inteligencie, ktorá využíva model založený na strojovom učení BERT, momentálne funguje v štyroch jazykoch (angličtina, francúzština, portugalčina a španielčina). Práca organizácie Full Fact sa medzitým rozšírila do Južnej Afriky, Nigérie, Kene s ich partnerom Africa Check a Argentíny s partnerom Chequeado. Celkovo sa v roku 2020 kontroly faktov spoločnosti Full Fact zobrazili na internete 237 miliónkrát.

Náš tip
Akcia: 15 platených Android aplikácií a hier je teraz úplne zadarmo

 

2.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+