MojAndroid

Na Slovensku sa podaril malý úspech v boji proti hoaxom a dezinformáciám. Facebook totiž na podnet novinára Jakuba Godu a Min. zdravotníctva stránku ChemtrailsSK odstránil. Mala vyše 31 000 fanúšikov.

Stránka ChemtrailsSK s 31 000 fanúšikmi už nie je dostupná
Stránka ChemtrailsSK s 31 000 fanúšikmi už nie je dostupná | Zdroj: Facebook.com

Šírili hoaxy o Chemtrails a vakcínach, mali 31 000 fanúšikov a Facebook ich vypol

Jakub Goda a Ministerstvo zdravotníctva SR poslali Facebooku niekoľko príkladov dezinformácií zo spomínanej stránky a ten zareagoval. Dezinformácie sa týkali “smrtiacich účinkov vakcín”, hoaxom o tom, že slúžia ako nástroj na zníženie populácie a podobne.

Facebook sa následne pustil do kontroly obsahu celej stránky a vyhodnotil, že stránka s vyše 31 000 fanúšikmi porušuje ich komunitné pravidlá. Tie Facebook vytvoril pred nejakým časom vrámci boja proti dezinformáciám o prebiehajúcej pandémii COVID-19. Určite oceňujeme aj to, že dokáže obmedziť dosah skupinám, ktoré podobné dezinformácie šíria.

Avšak tie zrejme nie sú dostačujúce, nakoľko stačí, že daný subjekt stránku vytvorí nanovo a pokračuje ďalej. Akurát bez svojich predchádzajúcich fanúšikov, ktorých však po čase pravdepodobne získa späť.

Nie je to prvá slovenská hoaxová stránka, ktorú Facebook odstránil

Už pred nejakým časom sa pravdepodobne na podnet spomínaného novinára a Min. zdravotníctva SR podarilo nahlásiť a odstrániť ešte jednu Facebookovú dezinformačnú stránku – Bádateľ.

Ministerstvo zdravotníctva navyše už pred nejakým časom podalo trestné oznámenie na spomínanú stránku. Polícia v tomto prípade začala konať, avšak svoje vyšetrovanie ešte neukončila.

Pripomíname, že na Slovensku už existuje drobná skupina ľudí, ktorá sa živí nahlasovaním a označovaním hoaxov na Facebooku.

Čo môžem urobiť, ak uvidím stránku šíriacu dezinformácie?

Postup je jednoduchý – stačí ťuknúť na ikonku troch bodiek, vpravo hore od daného príspevku. Následne vyberte poslednú možnosť “Získať podporu alebo nahlásiť príspevok” a potom už len vyberte “Nepravdivé informácie” a celé to potvrďte odoslaním.

Ak si nie ste istí, či ide o hoax alebo nie, máme pre vás šikovný návod, ako to rozlíšiť.

Náš tip
Facebook obmedzí skupiny, ktoré šíria nenávisť a hoaxy

30.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+