MojAndroid

Obchod Play dnes už obsahuje viac ako 2 milióny aplikácií, ktoré sa len za prvý štvrťrok tohto roka stiahli viac ako 11 miliárdkrát. Google vzhľadom na neustále sa zvyšujúci počet aplikácií musí dbať ale aj na bezpečnosť používateľov. Do obchodu Play implementoval viacero technológií, ktoré majú za úlohu odhaliť a odstrániť škodlivé aplikácie. Nie vždy sa to ale podarí a z času na čas sa objaví nejaká aplikácia, ktorá spôsobí používateľom menšie alebo väčšie problémy. Podľa najnovšej bezpečnostnej správy o obchode Play, ktorú vydal Google, je však takýchto aplikácií len veľmi málo, resp. doteraz boli nainštalované len na 0,15% všetkých Android zariadení.

Google vo svojej správe informuje o úspešnom boji s “potenciálne škodlivými aplikáciami”, ktorých počet sa mu oproti roku 2014 podarilo znížiť až o 40%. S tým súvisí aj znížený počet aplikácií získavajúcich osobné dáta (0,08%), ako aj množstvo spywaru (0,02%) a rôznych downloaderov (0,01%). Samozrejme, tieto údaje sa týkajú len obchodu Play, ktorý je oficiálnym zdrojom aplikácií pre zariadenia s Androidom. Ako už ale vieme, Android umožňuje aj inštaláciu aplikácií z obchodov “tretích strán”, kde už bezpečnosť Googlom garantovaná nie je. Google sa však snaží bojovať aj proti takýmto bezpečnostným rizikám, a to zvyšovaním zabezpečenia samotného Androidu. V posledných verziách tohto OS totižto pridal viacero funkcií, ako napríklad podporu natívneho šifrovania, ako aj správcu povolení aplikácií, ktoré riziko infikovania výrazne znižujú.

bezpecnost

Najväčším problémom ostávajú aj naďalej samotní a častokrát nie dobre informovaní používatelia, ktorí s radosťou odsúhlasia nezmyselné povolenia aj aplikáciám, ktoré vyzerajú podozrivo. Každopádne, zdá sa, že boj Googlu so škodlivými aplikáciami v obchode Play vyhráva, čo je pre všetkých jeho používateľov potešujúca správa.

Zdroj: googleblog

 

 

 

20.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+