MojAndroid

Operačný systém Android čelí ďalšej hrozbe. Objavil sa nový malvér – trójsky kôň s názvom Ginp. Dokáže bez vedomia používateľa odosielať SMS správy či telefonovať. Upozorňuje naň web latesthackingnews. Malvér bol objavený výskumníkmi z ThreatFabric.

Krátka história

Ginp sa prvýkrát objavil približne pred 5 mesiacmi v obchode Google Play. V tom čase sa zameriaval na kradnutie SMS správ. Bol schopný získať prístup k tomu, aby sa stal predvolenou aplikáciou na posielanie správ.

Neskôr sa objavil v dvoch verziách. Jedna cielila na aplikácie sociálnych sietí, druhá na bankové aplikácie. Samozrejme obsahoval nové, vylepšené funkcie. Najnovšie – v novembri sa objavila zatiaľ posledná verzia, ktorá dokáže získať administrátorské povolenia.

Ako funguje

Do zariadenia sa malvér dostane ako legitímna aplikácia. Následne ukryje ikonu aplikácie. Nakoniec si od používateľa vypýta prístup. Akonáhle používateľ prístup povolí, Ginp je schopný automaticky odosielať SMS správy a telefonovať. Všetko bez vedomia používateľa.

Najnovšie informácie hovoria, že malvér sa momentálne zameriava najmä na španielske banky a vydáva sa za oficiálnu aplikáciu konkrétnej banky.

Náš tip
Pozor! Objavil sa nový zákerný malvér, ktorý nie je možné odstrániť, nepomôže ani hard reset
25.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+