MojAndroid

Nahrádzanie fotoaparátu mobilným telefónom je už dlho obľúbená téma. Od príchodu rozostrenia pozadia, teda “bokeh” efektu, alebo do tretice názvoslovia – portrétneho režimu, sa zdá, že sú telefóny k fotoaparátom bližšie, ako kedykoľvek predtým. Je to ale vážne pravda, alebo sú to len také marketingové výmysly? Skúsili sme porovnať 6 smartfónov v troch rôznych prostrediach, aby sme zistili, ktorý z nich je ten najlepší.

Ako sme vyberali prostredia fotenia?

Tri prostredia boli zvolené podľa nasledujúcich kritérií. Prvé je veľmi kontrolovaný interiér s plochou tehlovou stenou (vám už dobre známou z našich videí). Naschvál sme ale nechali na spodku fotografie za našou moderátorkou Paulínou aj kus stola, aby to rozmazávanie pozadia telefóny nemali až také jednoduché. Tu ale uvidíme jednoduchú schopnosť oddeľovať Paulínu od rovnako vzdialeného a takmer homogénneho prostredia.

Druhé prostredie je veľmi náročné, ale určite často používané prostredie na priamom slnku. Fotiť takýmto štýlom nie je vhodné už len kvôli tieňom a rozhodne takto neodporúčame fotiť portréty. Do testu sme ho ale dali z dvoch dôvodov. Na spracovanie fotografie, ale aj rozmazanie pozadia je to veľmi náročné, takže sa malo ukázať, ktorý výrobca je najschopnejší a zároveň je stále určitá skupina ľudí, ktorí potréty fotia aj na priamom slnku.

Tretie prostredie je ideálny kompromis fotenia vonku – síce komplikované pozadie na rozostrovanie, ale za to príjemný tieň a tvár teda rovnomerne nasvietená. Tu sa ukáže funkčnosť portrétového režimu v náročnej, ale plne nasvietenej situácií.

Ktoré telefóny porovnávame?

Telefóny aké sme si vybrali majú veľmi rôzne technológie a aj množstvá fotoaparátov. Od Xperie XZ2 a Google Pixel 2 s jedným fotoaparátom, cez dvojice fotoaparátov Samsungu Galaxy S9+, iPhone X a HTC U12+ s dvoma až po trojitý fotoaparát Huawei P20 Pro.

Všetky sme nechali na automatickom režime. Pôvodný plán bol pomôcť telefónu vytvoriť čo najlepší výsledok, ale zhodnotili sme, že bude vidno väčšie rozdiely, ak si telefóny poradia sami, len s tým, že ako užívateľ vyberieme portrétny, alebo bokeh režim.

FOTO test portrétových režimov

Tu vidíte fotografie od uvedených prístrojov. V prvom a najjednoduchšom teste sa hneď ukazujú priepastné rozdiely. Môj názor je, že najlepšími z prvého testu sú Samsung Galaxy S9+, iPhone X a HTC U12+ (ktorý išiel trošku viac do zelena). Všetky tri pekne rozmazali pozadie, zároveň slušne naexponovali (čož v tomto prostredí zvládlo, samozrejme, všetkých šesť telefónov).

Na druhom mieste za touto trojičkou sú Pixel a P20 Pro. Pixel nedokázal rozostriť celé pozadie – na vrchných tehlách si môžete všimnúť, že sú takmer ostré. A P20 Pro má priveľmi širokoúhly záber na to, aby bol vhodný na fotenie portrétov. Dá sa fotiť aj 3x zoomom, ale tu už mi príde veľká vzdialenosť od objektu a takéto fotografovanie portrétov mi príde veľmi neprirodzené. Zároveň na to potrebujete viac miesta, aby ste si mohli od objektu odstúpiť, čo nie vždy ide.

No a posledné miesto je s veľkým odstupom jedno fotoaparátová Xperia XZ2. Je pravda, že medzi ostatných veľmi nepatrí – tým, že nemá viac objektívov a ani technológiu Pixelu, ktorý má pixely vo fotoaparáte zdvojené práve na vytvorenie efektu rozostrenia pozadia. Každopádne sa v nastavení fotoaparátu nachádza bokeh efekt, tak sme ho chceli skúsiť. Skúsili sme ho a už v prvom teste sme zistili, že je nepoužiteľný. Nevedel oddeliť objekt fotografovania od pozadia. Uznávam ešte, že som pri Xperii zabudol režim 16:9, ale to na výsledku nič nemení.

Test č.2

Druhý, veľmi náročný, test ukázal okrem iného to, že Sony v exteriéri úplne odmieta použiť bokeh efekt, takže tam máme obyčajnú fotografiu bez tohto efektu. Efekt rozostrenia zvládli (takmer) všetky ostatné prístroje vrátane Pixelu 2 na výbornú. Rozdiely boli len vo farebnom podaní. Tu za mňa S9+ použila zvláštne vyváženie bielej, zároveň pôsobí odraz slnka na tvári najviac preexponovane. Ak by sme fotku doladili my, tak by to bolo určite lepšie, ale šlo nám o test automatu a v tomto prípade je výsledok horší. Podobne, ale opačným smerom – k modrej – vyvážil bielu HTC U12+, zároveň zvýraznil ostrosť a tým pádom ešte zvýraznil ostré slnečné lúče na tvári. Ešte viac doostrovania modelky využil Pixel 2.

iPhone X dodal veľmi slušný výsledok, príjemné farby aj bokeh, ale na prvé miesto v tomto teste by som umiestnil P20 Pro. Výsledok vyzerá veľmi dobre a kombinácia širšieho fotoaparátu s exteriérom skôr pomáha. Len čo to rozostrenie na svetríku a ostrosť pravého spodného rohu fotografie? Na tomto malom kúsku fotografie fotoaparáty nevyhodnotili správne scénu a to ho zosadzuje z pomyselného prvého miesta.

Test č.3

Tretí a rozhodujúci, tieňový, boj započal asi o tri metre vedľa miesta zvoleného na test druhý. Niekedy stačí spraviť len pár krokov na významné zlepšenie. Zároveň sa ale dostávame na scénu, kde sa ukáže dynamický rozsah fotoaparátu. Najviac sa o preexponované pozadie bál U12+, ktorý teda celú fotografiu podexponoval. Ostatné prístroje majú expozíciu modelky na podobnej úrovni, len S9+ medzi ostatnými pôsobí dosť málo kontrastne a nedoostrene.

Respektíve, ostrosť je správna, ale softvérové doostrovanie a zvyšovanie clarity je nižšie. P20 Pro zaujalo najmä vrchnou časťou fotografie, kde vidno modrú oblohu, ale aj zvláštne rozmazávanie pozadia. iPhone mal tradične dobrý výsledok s príjemnými farbami. V tomto teste je za mňa najprekvapivejší výsledok od Pixelu 2. Bokeh zvládnutý dobre, zároveň fotografia pôsobí najlepšie exponovaná a najostrejšia, zároveň je modrá obloha, ktorá pôsobí jednoliato.

Výsledok po fotografovaní a následnom porovnaní fotografií nie je úplne jednoznačný. V troch rozdielnych podmienkach fungovali fotoaparáty úplne inak a výsledky v každom kole sa veľmi líšili. Výber fotoaparátu, a v tomto prípade teda telefónu, je vždy veľmi na osobných preferenciách. Za mňa najspoľahlivejšie fungoval iPhone X, ktorý vždy dodal štandardne dobrý výsledok. Nemal väčší problém so žiadnym zo zvolených prostredí. Ostatné prístroje mali lepšie a slabšie chvíľky.

Ďalšie miesta sa mi teda určujú výrazne náročnejšie, takže ich vypíšem bez nejakého jednoznačného poradia. HTC U12+ bolo príjemným prekvapením a nebyť trošku dlhšieho spracovávania fotografií, tak som spokojný s výsledkami. P20 Pro by sa hodilo softvérové doladenie, aby vedel lepšie určovať rozmazanie, pretože niektoré situácie nezvláda. Google Pixel 2 náročnejšie scény zvládol, ale zasa prepadol v interiéri. Výsledky sú ale na jeden fotoaparát veľmi slušné. Samsung Galaxy S9+ podával celkom konzistentné výsledky, ktoré oproti ostatným používali inú obrazovú postprodukciu. Ale jasný posledný je Sony Xperia XZ2, ktorá reálne nefotí zle, ale portrétny režim ide úplne mimo nej, preto by som v prípade Sony takýto efekt z možností fotoaparátu radšej odstránil a nechal ho až na XZ2 Premium.

Snažili sme sa o čo najpodobnejšie situácie a najmenšie rozdiely, každopádne ak sa nefotí všetkými telefónmi v jednom okamihu, rozdiely vzniknúť môžu a aj vznikli.

Ako ale dopadli telefóny u Vás? Napíšte nám do komentárov poradie, ako sa páčili Vám. Zároveň nás zaujíma, či využívate portrétny režim a prípadne, či ste ochotný telefónu odpustiť chyby pri fotografovaní.

Portrétový režim: FOTO TEST vlajkových lodí, ktorá fotí najlepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

31.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+