MojAndroid

Slová ako Facebook či notebook sa v dnešnej dobe používajú pomerne často. A to aj v písanom prejave. Teraz ich už budeme môcť písať pekne po slovensky ako “notbuk” a “fejsbuk“. Páči sa vám to? V 5. vydaní Krátkeho slovníka slovenského jazyka pribudli nové slová, informovalo Ministerstvo kultúry.

“Ministerstvo kultúry reaguje novou kodifikačnou príručkou na dynamiku vývoja spoločnosti.”

V príručke pribudli nové pomenovania a významy už existujúcich pomenovaní, ako aj nové aktuálne a ustálené slovné spojenia a frazeologické jednotky. Spoločnosť sa vyvíja nevídanou rýchlosťou a mení všetky oblasti nášho života, vrátane jazyka.

Fejsbuk, notbuk, esemeskovať a ďalšie

Okrem dvoch vyššie spomenutých slov je v spisovnej slovenčine teraz povolené aj blogovať, esemeskovať, ememeskovať či kamerovať.

“Slovníkové informácie tohto typu plnia mimoriadne dôležité poslanie. Vymedzujú hranice medzi spisovným jazykom a nespisovnými útvarmi slovenského jazyka a ich výrazovými prostriedkami, čím prispievajú k zvyšovaniu jazykovej kultúry.”

Najnovšia kodifikačná príručka poskytuje odpovede na otázky súvisiace s výkladom významov jednotiek slovnej zásoby, ktoré vznikajú pri každodennom používaní slovenčiny.

Tak ako? Budete nové slová používať aj vy alebo zostanete pri starších, anglických alternatívach, ktoré sme používali doteraz? Dokument si môžete pozrieť tu.

Náš tip
Na portáli Bazoš opäť úradujú podvodníci. Na toto si dávajte pozor
Náš tip
Ďalší únik bezpečnosti nepotešil Facebook. Tentokrát sú na rane emailové adresy

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+