MojAndroid

Napriek tomu, že ako používateľ nezdieľam a nezverejňujem svoju e-mailovú adresu prepojenú s účtom Facebook, existuje spôsob, ako sa aj k tomuto osobnému údaju dopracovať. Opätovná chyba v bezpečnosti aktivovala aj vývojárov spoločnosti.

Nástroj na odhalenie e-mailu

Celý mechanizmus odhalenia mojej e-mailovej adresy je zaznamenaný na YouTube videu. Vývojárom sa podarilo vďaka ich nástroju prelomiť ochranu Facebooku a vidia aj môj e-mail, napriek faktu, že ja v mojom účte tento údaje nezdieľam verejne. Iste, musí zaznieť poznámka, že ide predsa o nástroj, ktorý nedokáže bežne použiť každý, avšak už iba okolnosť, že táto možnosť tu je, verejne sa chyba prezentuje svedčí, o opätovnom bezpečnostnom probléme pre americkú spoločnosť.

Facebook reaguje celkom promptne, je si chyby vedomý: „Zdá sa, že sme tento report o chybe uzavreli skôr, ako sme to na príslušný tím nasmerovali na vyriešenie. Ďakujeme preto vývojárom, že sa podelili o tieto informácie a prijímame opatrenia na odstránenie tohto problému.“  

Autor videa navyše nechce ostať bokom a na videu uvádza, že ide o významnú zraniteľnosť a chce pomôcť Facebooku s jej riešením. O to viac, že nástroj zachytený na videu už koluje po hackerskej komunite a teda jeho využitie ľuďmi z daného prostredia zrejme bude na programe dňa. Facebook tak musí reagovať rýchlo. Obava panuje najmä nad tým, že týmto spôsobom sa dá generovať aj veľká databáza e-mailových adries, ako potencionálny zdroj na obchodovanie. Vo videu aj na obrázku je za krátku dobu získaných vyše 60 000 e-mailových adries, čo má byť memento najmä pre samotný Facebook. Horšie je, že pri e-mailových adresách to končiť nemusí a pripojiť a teda spárovať bude možné aj telefónne čísla, ktoré sú na tieto účty naviazané. Takáto databáza je už nesmierne zaujímavá.

2.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+