MojAndroid

Hoci Google patrí medzi spoločnosti so skutočne zaujímavými produktmi pre bežných používateľov, práve tí v nich môžu mať často zmätok. Napríklad taká služba Google Now, ktorá funguje už niekoľko rokov, prešla toľkými zmenami, že to ledva stíhame sledovať. Po predstavení Google Now on Tap žili tieto služby chvíľu samostatne, potom sa akosi skĺbili a teraz už ani poriadne nevieme, čo po dlhom stlačení tlačidla Domov spúšťame. Aby sme to nemali o nič jednoduchšie (alebo práve naopak), Google teraz spúšťa novú službu, ktorá je iteráciou Google Now a nesie jednoduché označenie Feed.

Náš tip
Google testuje nový transparentný dizajn aplikácie Google Now

Podobné funkcie, ešte viac umelej inteligencie

Google prvýkrát predstavil službu ešte v Decembri, no dnes ju oficiálne spúšťa na Android a iOS zariadeniach v USA. Ide o prepracovaný koncept zobrazovania relevantných informácií, čo sme od Google prvýkrát videli práve pri predstavení Google Now. Po novom však bude hrať umelá inteligencia a strojové učenie ešte väčšiu rolu.

V aplikácii Google pod lištou vyhľadávania teraz miesto štandardných kariet s informáciami o počasí a ďalších, ktoré ste si vybrali, uvidíte zoznam relevantných noviniek, ktoré sa týkajú vašich záujmov. Môže ísť o správy, ale aj staršie články či rôzne oznamy, ktoré vás môžu zaujať. Už sme si zvykli na to, že Google si vie “osvojiť” rôzne typy informácií. Ak medzi vaše záujmy napríklad patrí televízna relácia, možno uvidíte prispôsobený oznam o čase, kedy bude premierovaná ďalšia časť.

Pri každej karte s novinkou uvidíte záujem, na základe ktorého sa karta objavila. Ak sa Google náhodou pomýli a pridelí vám záujem, ktorý už nie je aktuálny, jednoducho ho môžete zo zoznamu odobrať.

Adaptívnejšie fungovanie a relevantné výsledky

Výhodou je, že Google vyhodnocuje zobrazované informácie na základe vášho aktuálneho záujmu. Ak napríklad máte v zozname koníčkov množstvo rôznych aktivít, no počas zimy sa venujete najmä zimným športom, sledujete videá a hľadáte si o nich informácie, vo Feede uvidíte najmä takéto druhy informácií. Ak v lete zasa viac času trávite kempovaním a turistikou, zobrazované informácie sa automaticky prispôsobia vašim aktuálnym záujmom.

 

Dalo by sa teda povedať, že ide skôr o iteráciu Google Now, ktorá je v mnohých smeroch užitočnejšia a lepšia. Prepojenie s Feedom potom uvidíte napríklad aj pri online vyhľadávaní, kde môžete jednoducho pridávať aktivity k vašim koníčkom.

Zatiaľ bez reklám a iba v USA

Google ubezpečuje, že vo Feede zatiaľ reklamy neuvidíme, no je veľmi pravdepodobné, že sa to v budúcnosti zmení. Ďalším aktuálnym obmedzením je, že Feed je dostupný iba v USA. V priebehu najbližších týždňov by sa ale mal dostať aj do ďalších oblastí, a tak ho neskôr budeme môcť vyskúšať aj my.

Uvidíme, či nás donúti tráviť viac času v aplikácii Google a aké relevantné informácie tam uvidíme. Klasické Google Now karty pritom nezmiznú, len sa presunú do vedľajšej záložky. Aplikácia by tak mala byť oveľa viac užitočná bez toho, že by stratila doterajšiu funkcionalitu. To veľmi chválime a dúfame, že nový Feed naplní naše očakávania.

Zdroj: Google via The Verge

19.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+