MojAndroid

Cieľom zariadení Fairphone je udržateľnosť a čo najmenší dopad na životné prostredie. Táto téma sa v poslednom období objavuje čoraz častejšie. Automobilky začínajú vyrábať elektromobily, niektorí výrobcovia smartfónov už z tohto dôvodu prestali pribaľovať nabíjačky (aj keď je to možno len ekonomický ťah) a svoje zariadenia vyrábať s dôrazom na ochranu životného prostredia.

Smartfóny Fairphone sa síce na Slovensku oficiálne nepredávajú, no sú veľmi zaujímavé. Ide o modulárne telefóny, na ktorých si vie množstvo súčiastok vymeniť používateľ sám. Nemusí kvôli tomu chodiť do servisu, stačí objednať potrebný diel a vymeniť. Táto myšlienka je tu s nami už pomerne dlho a smartfóny Fairphone ju zatiaľ dotiahli najďalej.

Fairphone 2
Fairphone 2 | Zdroj: fairphone.com

Keďže ich je jednoduché opraviť, môžu používateľovi vydržať dlhšie. Ale na to, aby vydržali, sú potrebné aj iné dôležité vlastnosti. Napríklad aj softvérová podpora. Nikto nechce mať telefón so starým Androidom, ktorý už roky nedostal bezpečnostnú aktualizáciu. Portál Theverge informoval, že Fairphone 2 z roku 2015 práve dostal aktualizáciu na nový Android.

Fairphone 2 a Android 10

Nejde samozrejme o najnovší Android 12, ale o Android 10. Pripomíname, že zariadenie prišlo na trh v roku 2015 s Androidom 5 Lollipop. Aj napriek tomu, že nedostal úplne najnovší Android, podpora je to skvelá a príklad by si mohli brať aj ostatní výrobcovia.

Systém Android 10 pre Fairphone 2 je stále v beta verzii. Výrobca sľubuje, že plnohodnotná aktualizácia príde začiatkom budúceho roka. Spoločnosť teraz spúšťa beta testovanie Androidu 11 pre Fairphone 3 a Fairphone 3 Plus z roku 2019 a 2020.

v
Fairphone 2 | Zdroj: fairphone.com

Dostať aktualizáciu na dva roky starý Android síce nie je dôvod na oslavu, no ak ide o 6-ročné zariadenie, je to veľmi zaujímavé. Fairphone hovorí, že udržiavať zariadenie aktuálne takto dlhú dobu, je náročné. Problémov je viacero, napríklad aj to, že Qualcomm, ktorého čipy Fairphone používa, podporuje nový systém tiež len po určitú dobu. Konkrétne sú to tri aktualizácie Androidu a 4 roky softvérových aktualizácií.

Dlhšia podpora, nižšia záťaž pre životné prostredie

Tým, že budú svoje zariadenia udržiavať dlhšie aktuálne, používatelia si ich nechajú dlhšie a šetria životné prostredie. Na druhú stranu, výrobcom samozrejme ide o to, aby toho každý rok predali čo najviac.

Samsung Galaxy S21+ displej
Samsung Galaxy S21+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V poslednom období sme počuli najmä o Samsungu, ktorý svoje vlajkové lode a zariadenia vyššej strednej triedy sľubuje až tri veľké aktualizácie operačného systému Android, ako aj 4 roky bezpečnostných aktualizácií. Napríklad smartfóny radu Galaxy S21 už dostali aktualizáciu na Android 12 a One UI 4.0. Rovnaký systém najnovšie zvolilo Xiaomi. Uvidíme, ako sa to čínskemu výrobcovi podarí dodržiavať.

Náš tip
NAY Android Roka 2021: Hlasujte za najlepšie Androidy a vyhrajte až 22 cien!
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
24.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+