MojAndroid

Facebook sa po desiatich rokoch rozhodol vypnúť svoj systém na rozpoznávanie tvárí, ktorý dokázal napríklad automaticky rozoznať vašich priateľov na fotkách. Podľa spoločnosti viac ako tretina aktívnych používateľov súhlasila s rozpoznávaním tváre, vďaka čomu si vybudovala databázu s viac ako miliardou tvárí. Tú po vypnutí systému vymaže. O novinke informoval portál GSMArena.

Šokujúce oznámenie prišlo len krátko po tom, čo sa spoločnosť rozhodla naplno zasvätiť myšlienke posunúť používanie internetu do novej dimenzie a vybudovať takzvané „multiverzum”. Sociálna sieť automatické rozpoznávanie tvárí obmedzila už v roku 2019, keď vypla automatické návrhy na označenie vašich priateľov na fotkách. Stále ho však používala napríklad na vyplnenie ALT textu fotografií pre nevidiacich ľudí, kde napísala meno používateľa zobrazovaného na fotke.

Facebook bezpečnosť
Zdroj: Wired.com

Odteraz už ani jedna zo spomínaných funkcií nebude fungovať a používatelia, ktorí s rozpoznávaním tváre v minulosti súhlasili, už nebudú mať možnosť ho znova zapnúť. Sociálna sieť však aj naďalej používateľov povzbudzuje, aby na fotkách označovali svojich priateľov manuálne.

Mala rastúca nedôvera v sociálnu sieť vplyv na toto rozhodnutie?

No napriek tomu, že systém rozpoznávania tvári slúži aj na dobré účely, prináša so sebou aj veľké riziká. Obmedziť jeho funkčnosť sa minulý rok rozhodli aj iní technologickí giganti ako Amazon, Microsoft či IBM, pretože kvôli jeho nedokonalostiam boli niektorí ľudia falošne identifikovaní a následne aj falošne obvinení zo strany polície.

Facebook v oznámení uviedol, že jeho tím musí zvážiť, či v tomto prípade pozitíva prevažujú negatíva vznikajúce najmä kvôli rastúcim spoločenskými obavám. Možno narážal na výrazne poškodenie reputácie, ktoré bolo spôsobené nedávnym zverejnením interných dokumentov bývalou zamestnankyňou Frances Haugenovou. Podľa nich Facebook vie, že sociálna sieť má negatívny dopad na psychické zdravie používateľov. No na miesto toho, aby s tým reálne niečo urobil, to využíva na dosiahnutie väčšieho zisku.

Náš tip
Facebook pracuje na vlastných smart hodinkách. Budú mať výrez pre kameru

3.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+