MojAndroid

Facebook upriamil pozornosť svojich právnikov na tvorcov alternatívnych klientov na prístup k obsahu svojej sociálnej siete. Na tému upozornil portál AndroidPolice.

Aplikácie tretích strán ako je napríklad Swipe či Simple Social oproti oficiálnej aplikácii Facebook ponúkajú lepšie používateľské rozhranie, rýchlejšie načítavanie obsahu, ako aj kopu ďalších vylepšení. Niekedy ide o menšie hardvérové nároky, inokedy o blokovanie reklamných príspevkov, no vo všeobecnosti majú v niečom navrch, čo je aj dôvod ich popularity.

Na ich fungovaní sa ale zjavne niečo nepáči vedeniu Facebooku, ktoré začalo tvorcov vybraných alternatívnych klientov kontaktovať s výzvou na ukončenie činnosti, nakoľko sa majú dopúšťať protiprávneho konania.

V dôsledku tejto skutočnosti už boli oficiálne zrušené aplikácie Swipe a Simple Social. Vývojári okamžite ukončili ich podporu a odstránili ich z obchodu Google Play.

Zrušenie osobných účtov na Facebooku a Instagrame

Prípad tvorcu aplikácie Swipe je pomerne alarmujúci. Okrem toho, že mu bola doručená spomínaná výzva, automaticky mu boli zrušené účty na Facebooku a Instagrame. Vo vyjadrení pritom uvádza, že jeho prípad nie je ojedinelý a rovnaký osud stihol už viacero alternatívnych klientov pre Facebook.

Tento postup poukazuje na skutočnosť, že Facebook sa pri ochrane svojho diela, hoci môže byť skutočne prehnaná, nebráni použitiu akýchkoľvek dostupných zbraní. Možno pritom prekračuje očakávané hranice, no prípadný boj proti technologickému molochovi nehrá v prospech jednotlivca.

Aplikácie Swipe aj Simple Social sa už nedajú stiahnuť oficiálnou cestou a nebudú ďalej rozvíjané. Nejaký ten čas ešte pravdepodobne budú fungovať, no ich používanie nemusí byť najštastnejšou voľbou. Simple Social totiž varuje, že ďalšie používanie aplikácie môže potenciálne vyústiť v dočasné alebo trvalé zablokovanie používateľského účtu zo strany Facebooku.

Skrývanie sponzorovaného obsahu

Problémom je podľa všetkého to, že v aplikáciách dochádza k čiastočnej úprave zobrazovaného obsahu – skrývané sú reklamné príspevky a čiastočne sa mení očakávaný používateľský zážitok. Aspoň tak to vyzerá byť v prípade aplikácie Simple Social. 

Či je to skutočne dôvod prečo Facebook zakročil je momentálne otázne. Presné zdôvodnenie ani obsah spomínanej výzvy od právnikov neboli zverejnené. Portál AndroidPolice však upozorňuje, že zasiahnutá bola len malá časť z alternatívnych klientov pre Facebook. Tie ostatné buď neprekročili pomyselnú čiaru, alebo si na ne právnici ešte len brúsia zuby. 

Náš tip
Facebook predstavil odpoveď na Clubhouse. Nazýva sa Hotline

 

21.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+