MojAndroid

Pravdepodobne ste už počuli správy o tom, že americkému gigantovi Facebook ušli detaily od 500 miliónov účtov na fórum. Preto mnohí očakávali, že sa miliardová spoločnosť k tejto kontroverznej situácii bude žiadať o ospravedlnenie. Nič také sa však podľa webu Android Community nestalo a firma iba vysvetlila, ako k danému úniku došlo.

Berie Facebook podobné veci na príliš ľahkú váhu?

Detaily jednotlivých účtov údajne neboli nijakým spôsobom “hacknuté” alebo ukradnuté. Vraj k tomu došlo práve kvôli chybe zo strany samotného Facebooku. Chybu spôsobila funkcia importéra kontaktov, ktorá umožňuje nájsť priateľov na Facebooku prostredníctvom zoznamu telefónnych čísel vo vašom telefóne.

facebook mark zuckerberg
Mark Zuckerberg – spoluzakladateľ Facebooku | Zdroj: AndroidCentral.com

Kedže táto vymoženosť bola istým spôsobom využitá v zápornom slova zmysle, Facebook sa rozhodol zabezpečiť funkciu ináč. Údajne však neboli zverejnené heslá ani informácie o zdravotnom stave používateľov. Na fóre sa ale objavili telefónne čísla ľudí, ich e-mailové adresy a ďalšie dôležité osobné informácie.

Americký gigant ani nežiada o ospravedlnenie (zatiaľ)

Aj napriek tomu, že Facebook čestne vyhlásil, čo sa vlastne stalo, bolo by ešte lepšie, keby vzhľadom na závažnosť podobných situácií žiadal svojich používateľov o prepáčenie. Úniky osobných údajov predsa nemajú byť na každodennom poriadku, no vo Facebooku to už možno tak začínajú vnímať.

facebook logo
Facebook logo | Zdroj: Facebook.com

Facebook ani nepovedal, či bude postihnutých používateľov nejakou formou kontaktovať. Aj keď na odstránení zverejnených údajov sa už pracuje, niet pochýb o tom, že veľa zápornejších jedincov si už stihlo tieto informácie uložiť pre nekalé účely.

Na výrazné porušovanie súkromia používateľov (nielen) sociálnej siete Facebook sme si už zrejme zvykli, no určite to nie je niečo, čo by malo tak ostať. Dúfame, že sa firma onedlho v tomto zmierni a podobných situácií bude minimum. A ako vy beriete takéto situácie? Bojíte sa o svoje osobné údaje, zverejnené na sociálnej sieti, alebo už tam radšej nepridávate skoro nič? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch pod článkom.

Náš tip
Twitter chcel kúpiť Clubhouse. Ponúkol 4 miliardy dolárov

8.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+