MojAndroid

Heslo je jasné. Nechcete reklamy? Plaťte. Pravdou je, že na sociálnych sieťach reklamy len a len pribúdajú. Cieľom každej firmy je samozrejme zisk a sociálne siete žijú práve z reklám. To znamená, že čím dlhšie je používateľ online, tým viac reklám sa mu zobrazí a tým je tržba vyššia. To sa však nemusí páčiť všetkým. A práve pre nich je tu novinka – predplatné Facebooku a Instagramu.

O tom, že predplatné príde, sme už vedeli, hovorilo sa o tom. Teraz však informáciu oficiálne potvrdila aj spoločnosť Meta, ktorej obe sociálne siete patria. Predplatné bude dostupné v krajinách Európskej únie, vrátane Slovenska.

Koľko stojí predplatné Facebooku a Instagramu?

Pre tých, ktorí nechcú platiť, zostávajú obe sociálne siete zadarmo s reklamami. Výška predplatného je nastavená na 9,99 € mesačne pre webové rozhranie alebo 12,99 € pre smartfóny. Predplatné sa automaticky aktivuje na obe sociálne siete, nie je potrebné riešiť ho osobitne.

Nemali by ste prehliadnuť:

Do 1. marca budúceho roka táto výška predplatného pokryje všetky účty, ktoré vlastníte. Po tomto dátume bude potrebné za každý účet navyše platiť 6 alebo 8 eur mesačne (web/mobilné zariadenie).

Prečo prichádza spoplatnenie?

Meta vo svojom vyjadrení uvádza, že internet s reklamami je veľmi dôležitý, pretože umožňuje používateľom jednoduchšie sa dostať k produktom, ktoré ich zaujímajú. Na druhej strane, tento spôsobom môže významne pomôcť menším firmám dostať sa na trh a začať zarábať. Avšak regulácie Európskej únie hovoria o tom, že samotný používateľ sa musí rozhodnúť, či môže sociálna sieť zbierať jeho osobné údaje a využívať ich na personalizovanú reklamu. Ak to nechce, musí mať tú možnosť.

Avšak nemôže to byť zadarmo, pretože tým by sa výrazne znížili príjmy spoločnosti Meta. A práve z tohto dôvodu prichádza predplatné. Používateľ sa tak môže jednoducho rozhodnúť či akceptuje výšku predplatného a reklamy mať nebude, prípadne sa zmieri s reklamami. Ak mu nevyhovuje ani jedna možnosť, sociálne siete používať nemusí.

Náš tip
Používate starý telefón? Aplikácia WhatsApp na ňom prestane fungovať
31.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+