MojAndroid

Včera sa ku mne dostala veľmi zaujímavá správa na sociálnej sieti Instagram. Hneď na začiatku som vedel, že tu niečo nesedí, no vyskúšal som komunikovať. Podvodníci sa ma pravdepodobne snažili okradnúť o môj Instagram účet. Čo sa vlastne stalo?

Falošný “oficiálny” Instagram účet

Všimol som si správu od účtu s názvom insta_support_.center_int, ktorá sa tvárila ako oficiálna správa z Instagramu. Prvou indíciou, že tu niečo nesedí, bolo to, že sa objavila medzi Žiadosťami o správu. Veď predsa oficiálny IG účet by toto mal mať vyriešené. No nič, poďme ďalej.

Tento účet sám o sebe nemal žiadnych sledovateľov a ani žiadne príspevky, samozrejme že som si ho preklepol. Dnes je už tento účet vymazaný. Do pozornosti dávam tiež to, že ak s vami Instagram komunikuje oficiálne, nepotrebuje na to žiadny ďalší zbytočný účet.

Účet už neexistuje

Správa, ktorú som dostal, ma informovala o tom, že môžem do 24 hodín prísť o svoj účet a že mi bude deaktivovaný. Aký mal na to byť dôvod? Údajne sa “vlastník príspevku” (viac informácií tam nebolo, takže neviem aký vlastník a ani akého príspevku) sťažoval na môj príspevok, ktorý som na svojom účte zdieľal a mal problém s autorskými právami.

Údajne mi poskytli formulár odvolania, pre jeho získanie som mal na správu odpísať veľmi jednoducho – Ahoj. Opäť nechýbala veta o tom, aby som to neignoroval, pretože prídem o svoj účet. Typický príklad časového nátlaku. Záver správy dokonca obsahoval informáciu o falošnom čísle prípadu a adresu sociálnej siete – aby to vyzeralo dôveryhodnejšie.

Niekto by sa mohol nechať nachytať

V každom prípade, viem si predstaviť, že menej skúsený internetový používateľ by sa mohol nechať nachytať. Ja som sa rozhodol pokračovať a zistiť, o čo vlastne útočníkovi ide. A ak som na správu odpovedal ako chcel – Ahoj.

Po niekoľkých minútach mi prišla ďalšia správa, vraj mi Instagram na moje telefónne číslo odoslal správu s kódom, ktorý mám skopírovať a poslať do četu. Mne nič neprišlo, no nechcel som ukončiť konverzáciu, a tak som odpovedal. Opäť som napísal Ahoj.

Opäť prišla správa s tým, že mi bola odoslaná SMS správa, no ja som opäť nič nedostal. A tak som sa podvodníka opýtal, ako sa má a či je už on overený. Robil som si trochu srandu. Celé to skončilo pomerne rýchlo.

Z informácií, ktoré som poskytol (žiadne) podvodník nič nemal. Ale ak by mi spomínaná správa prišla, pravdepodobne by mi bol zaslaný aj falošný link s nutnosťou prihlásiť sa. Ak by som tam zadal svoje prihlasovacie údaje, útočník by ich zachytil a získal by kontrolu nad mojím účtom.

Preto si dávajte pozor na takéto správy, ktoré sa tvária ako oficiálne a svoje heslo, či už na sociálne siete, internet banking a podobne, zadávajte len prostredníctvom oficiálneho linku a nie takého, ktorý ste dostali v e-maili alebo SMS správe.

Náš tip
Je lepší Android alebo iOS? Šéf Instagramu v tom má jasno

21.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+