MojAndroid

Ak sa trochu pohybujete vo svete technológií, určite vám nie je cudzie slovo ‘bezpečnosť’. To je v dnešnej dobe skloňované na každom rohu. Väčšinou ale otázku digitálnej bezpečnosti riešia rôzni experti, alebo prípadne hackeri, ktorí s ňou majú vlastné skúsenosti. Iba málokedy sa stane, že by sme o digitálnej bezpečnosti počuli od najvyšších európskych predstaviteľov. Presne to sa ale teraz stalo a pred Európskym súdnym dvorom varoval zástupca Európskej komisie práve pred ohrozením na sociálnych sietiach.

Náš tip
Facebook v novej reklame pripomína svoju silu pri spájaní ľudí

Podľa neho by sme si pre zachovanie bezpečnosti mali zrušiť naše facebookové účty. Ani po odhalení praktík amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom v roku 2013 zatiaľ neboli totiž prijaté opatrenia, ktoré by v dostatočnej miere chránili dáta európskych občanov. Tie sú totiž chránené smernicou s názvom Safe harbour, ktorá dovoľuje americkým inštitúciám skladovať dáta o občanoch z Európy. Keď ale k týmto informáciám získali prístup zámorské tajné služby, došlo k porušeniu ľudských práv a viacerých zákonov. Riešenie tohto problému má do júna nájsť práve Európsky súdny dvor, pričom najjednoduchším východiskom sa javí 13-bodový plán na opravu spomínanej smernice, ktorý by napravil práve tieto nedostatky.

Kým sa ale táto oprava zavedie, dáta európskych občanov na sociálnych sietiach zrejme naozaj nie sú úplne bezpečné. O tom sa ale už dlhšie vedelo, no je zaujímavé vidieť iniciatívu, s akou sa do riešenia problému pustili európske inštitúcie. To dáva najavo aj fakt, že ide o skutočný problém, na ktorý by mali myslieť aj bežní občania. Otázne ale je, nakoľko si Európania cenia dáta na sociálnych sietiach. Dokázali by ste si vy pre zachovanie bezpečnosti zrušiť účet na Facebooku? Dajte nám vedieť v diskusii, aký je váš názor na túto problematiku.

Zdroj: The Guardian via Sme

28.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+