MojAndroid

Ak sa trochu pohybujete vo svete technológií, určite vám nie je cudzie slovo 'bezpečnosť'. To je v dnešnej dobe skloňované na každom rohu. Väčšinou ale otázku digitálnej bezpečnosti riešia rôzni experti, alebo prípadne hackeri, ktorí s ňou majú vlastné skúsenosti. Iba málokedy sa stane, že by sme o digitálnej bezpečnosti počuli od najvyšších európskych predstaviteľov. Presne to sa ale teraz stalo a pred Európskym súdnym dvorom varoval zástupca Európskej komisie práve pred ohrozením na sociálnych sietiach.

Náš tip
Facebook v novej reklame pripomína svoju silu pri spájaní ľudí

Podľa neho by sme si pre zachovanie bezpečnosti mali zrušiť naše facebookové účty. Ani po odhalení praktík amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom v roku 2013 zatiaľ neboli totiž prijaté opatrenia, ktoré by v dostatočnej miere chránili dáta európskych občanov. Tie sú totiž chránené smernicou s názvom Safe harbour, ktorá dovoľuje americkým inštitúciám skladovať dáta o občanoch z Európy. Keď ale k týmto informáciám získali prístup zámorské tajné služby, došlo k porušeniu ľudských práv a viacerých zákonov. Riešenie tohto problému má do júna nájsť práve Európsky súdny dvor, pričom najjednoduchším východiskom sa javí 13-bodový plán na opravu spomínanej smernice, ktorý by napravil práve tieto nedostatky.

Kým sa ale táto oprava zavedie, dáta európskych občanov na sociálnych sietiach zrejme naozaj nie sú úplne bezpečné. O tom sa ale už dlhšie vedelo, no je zaujímavé vidieť iniciatívu, s akou sa do riešenia problému pustili európske inštitúcie. To dáva najavo aj fakt, že ide o skutočný problém, na ktorý by mali myslieť aj bežní občania. Otázne ale je, nakoľko si Európania cenia dáta na sociálnych sietiach. Dokázali by ste si vy pre zachovanie bezpečnosti zrušiť účet na Facebooku? Dajte nám vedieť v diskusii, aký je váš názor na túto problematiku.

Zdroj: The Guardian via Sme

28.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

40 odpovedí na “Európska únia vyzýva, aby sme kvôli bezpečnosti opustili Facebook”

  1. netreba za každu cenu panikáriť, stačí si rozmyslieť, čo o sebe na FB zverejníme a nebude žiaden problém … osobne si myslím, že NSA si moc nepomôže, ak zistí, na akú strednú školu niekto chodil alebo, kto komu práve lajkol nejakú selfie XD

      • tvoja prvá veta sa mi páči ale nie každý používa napr gmail poprípade iné bezplatné služby, ten kontakt na fb je nejak jednoduchší. A k tým sms, nie každý má paušál a keď už píšem tak jednoduchšie je poslať email vojde tam toho viac ako do sms.

  2. EU ma iba strach z FB. Lebo sa cez neho siria informacie. Tie ktore su neni v mainstreamu, tie ktore nepresli cenzurou a organizuju sa na nom ludia proti nim, proti vladam a proti uSSa. To je cele. Ake data o mne mozu tajne sluzby ziskat? Ze jazdim na horskom baiku? Ze som bol vcera na futbale? To mi nevadi.

  3. Zrušil som pred pol rokom po tom ako FB začal mazať moje články o Ukraine,ktoré neboli práve ako US propaganda a dodnes naša polícia sleduje 6-10 x denne môj mail. Týmto ich aj vrelo pozdravujem.

  4. Základná bezpečnosť je na každom z nás. Čo na sieti a je jedno akej o sebe napíšeme je len naše rozhodnutie. A malo by byť rovnako prirodzené, že tak ako nestačí úmyselne nikto ruku do motorovej píly, tak ani nebude zverejňovať citlivé osobné dáta. No na druhej strane ide aj o to, že možno dnes si NSA či iná agentúra nijak nepomôže, keď o vás zistí, že chodíte trebárs do katolíckeho kostola, no o pár rokov sa môže zmeniť politický režim tak ako napríklad prebral v Afganistane vládu Taliban a zrazu bude pre vás táto informácia v rukách tohto režimu rozsudkom smrti. Akékoľvek neanonymizované zbieranie informácií je dvojročná a poriadne ostrá zbraň.

  5. Ja by som to povedal takto: Tí, ktorí dávajú prednosť súkromiu a bezpečnosti na FB už dávno nie sú, a tým, ktorí na FB stále sú môže EU napísať aj výhrážný doporučený dopis a budú tam aj naďalej.

  6. Ja FB nepoužívam už takmer rok a vôbec mi nechýba. Žiadnych 150 priateľov v kontaktoch z ktorých reálne stretnem 8 mi absolútne nechýba. A čítať blbosti môžem aj všade inde. Na čo je FB dobrý som vlastne doteraz vôbec nepochopil. Asi som už starý.

  7. Nikdy som nemal fb ani neplánujem, tich fakt reálnych priatelou mám v mobile radšej si zavoláme stretneme . Len stále nechápem Jak dokáže mať amerika všade prsty , a strka sa všade . Nechápem prečo sa proti tomu nezakroci .

  8. Vela balastu, malo informacii v clanku. “Riešenie tohto problému má do júna nájsť práve Európsky súdny dvor, pričom najjednoduchším východiskom sa javí 13-bodový plán na opravu spomínanej smernice, ktorý by napravil práve tieto nedostatky.” To je kopec balastu, ale aky to je ten 13 bodovy plan, co zahrna, to sme sa z clanku nedozvedeli.

    Uprimne celkovo ten clanok nedava zmysel.

  9. Celý problém IT bezpečnosti je v tom, že nič, ale vôbec nič pre ňu nerobí. EU sa zmôže len na vydávanie smerníc. Je to na smiech. Rozviedka, ktorá dodržiava právne predpisy vydávané sledovaným nikdy neexistovala a určite ani existovať nebude. Pre IT bezpečnosť treba robiť konkrétne kroky. V prvom rade to je vývoj vlastných technológií, ktorými sa nahradia technológie špicľa. Ako môžeme hovoriť o ochrane súkromia pred USA a jej agentúrami, keď používame americké OS, americký SW a často aj americké technológie a HW. Ťažko môžeme predpokladať, že raz nám ich firmy toto všetko poskytnú bez toho, aby do toho neboli zabudované funkcionality pre špionáž, ale aj boj. Veľmi sa budeme diviť, ak sa nám raz po zostrení vzťahov zrazu začnú vypínať systémy, ktoré budeme životne potrebovať. Ale jasne, veď sú to americké Windows, Apple, Chrome, Android, mnohé distribúcie Linuxu :)

Pridaj komentár

+