MojAndroid

Európska únia včera oficiálne oznámila, že výrobcov smartfónov prinúti používať univerzálnu nabíjačku. To znamená, že nabíjať budeme už len USB-C konektorom. Vo svete Androidu je to už bežnou praxou, no Apple by k tomu mal čo povedať.

Americký výrobca sa už dlho drží svojho vlastného štandardu – Lightning. Ten bol predstavený v časoch, kedy sme o USB-C porte ešte ani nepočuli. Vtedy išlo o najjednoduchší spôsob nabíjania telefónov, ktorý sa vyznačoval skvelou spoľahlivosťou.

To mu samozrejme zostalo aj dodnes, avšak časy sa menia a žijeme v dobe USB-C. Paradoxom je, že Apple patril medzi priekopníkov v zavádzaní USB-C do notebookov, stalo sa tak už v roku 2015, kedy vyšiel nový Macbook, ktorý obsahoval jeden jediný USB-C port. Nič viac.

Na USB-C prešli aj iPady, avšak základný a zároveň aj najlacnejší model zostal pri Lightning konektore. Vyznať sa v tom určite nie je jednoduché. A čo sa týka iPhonov, všetky modely aj teraz, v roku 2021, používajú Lightning.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Dosť bolo histórie, poďme sa pozrieť na to, čo vlastne bolo oznámené. Nové nariadenie je súčasťou 18-stranovej smernice, ktorá načrtla novú legislatívu týkajúcu sa znižovania objemu odpadu, ktorý EÚ vyprodukuje. Ušetriť by mohla údajne niekoľko miliónov eur ročne.

Európska únia o tejto zmene hovorí už pomerne dlho. Apple samozrejme proti tomu bojuje, no teraz to vyzerá tak, že americký gigant svoj boj prehral. EÚ tento krok vysvetľuje tým, že spotrebitelia budú mať uľahčenú situáciu tým, že im bude stačiť jedna nabíjačka na všetko. A čím viac nabíjačiek, tým viac odpadu.

“V minulosti boli telefóny kompatibilné iba s konkrétnymi nabíjačkami konkrétnych výrobcov. Odhaduje sa, že v roku 2009 bolo vo všetkých krajinách EÚ v obehu asi 500 miliónov mobilných telefónov. Na trhu bolo viac ako 30 rôznych typov nabíjačiek. Okrem toho, že to používateľom spôsobovalo nepríjemnosti, vytváralo to zbytočný elektronický odpad,” uvádza prieskum Európskej komisie.

Vyhlásenie spoločnosti Apple na seba nenechalo dlho čakať.

Máme obavy, že prísna regulácia, ktorá nariaďuje iba jeden typ konektorov, inovácie skôr potláča, ako ich podporuje. To poškodí spotrebiteľov nielen v Európe, ale aj v celom svete.

Problém sa podľa informácií portálu Vice.com netýka len smartfónov, ale napríklad aj elektromobilov. V Európe máme síce viacero poskytovateľov, ktorí majú svoje vlastné nabíjacie stanice, no trh je rozdelený najmä na nabíjačky od Tesly a všetky ostatné. Ale aj toto by sa malo v najbližšej dobe zmeniť. Aktuálne a relevantné informácie o elektromobilite nájdete na webe www.mojelektromobil.sk.

EÚ chce USB-C ako nabíjací štandard napriek protestu Applu

22.9.2021

V Európskej únii sa už dlhé roky diskutuje o tom, že by sa smartfóny a ďalšie zariadenia mali nabíjať rovnakým štandardným spôsobom (USB-C). Podľa tlačovej agentúry Reuters sa bude čoskoro o tejto téme konečne jednať na legislatívnej úrovni, a to aj napriek protestom spoločnosti Apple.

Štandardný nabíjací konektor narobí vrásky hlavne spoločnosti Apple

Exekutíva Európskej únie a jej zákonodarcovia tlačia na spoločnú nabíjačku viac ako desať rokov. Ako dôvody sú väčšinou uvádzané prospešnosť pre životné prostredie a väčšie pohodlie pre používateľov elektronických zariadení. Európska komisia už vo štvrtok predstaví legislatívny návrh spoločného nabíjacieho štandardu pre smartfóny, tablety, notebooky alebo slúchadlá.

Foto: Redakcia

Tým štandardom by mal byť bez väčšieho prekvapenia USB-C konektor, ktorý je dnes osadený vo väčšine smartfónov s Androidom. Elektronické zariadenia by mohli popritom aj naďalej využívať ďalšie nabíjacie štandardy. Príkladom je bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, ktoré majú dnes len drahšie modely alebo rôzne dokovacie konektory pre tablety.

To sa samozrejme najviac dotkne americkej spoločnosti Apple, ktorá roky proti zavedeniu takého štandardu protestuje. Vo svojich zariadeniach už dlho využíva vlastný Lightning konektor. Vďaka tomu sťažuje výrobu príslušenstva výrobcom tretích strán a núti svojich zákazníkov zostať pri vlastnom ekosystéme výrobkov.

lightning konektor
Apple Lightning konektor | Foto: Apple

Zo strany Apple je to dosť nepochopiteľné. V oblasti notebookov bola spoločnosť medzi prvými, ktorí zaviedli USB-C konektor. Aj iPady (s výnimkou základného iPadu) už niekoľko rokov používajú USB-C konektory.

Legislatíva bude mať samozrejme vplyv aj na výrobcov Android smartfónov. Hlavne čínski výrobcovia stále využívajú v lacných zariadeniach starší MicroUSB konektor. Ešte v roku 2018 mala polovica smartfónov na trhu tento starší konektor. Podľa štúdie Európskej komisie z roku 2019  malo už 29 % z nich konektor USB-C a 21 % zariadení Lightning  konektor od Applu. V súčasnosti USB-C jednoznačne prevláda.

Budú balenia smartfónov bez nabíjacieho adaptéru?

To však nie je všetko, čo legislatíva navrhuje. Ďalším bodom je, že by nabíjacie adaptéry boli predávané mimo balenia smartfónov. Tento trend už môžeme vidieť v balení vlajkových modelov niektorých výrobcov. Príkladom sú Apple a Samsung. Ospravedlňujú to ekologickými dôvodmi a tvrdia, že zákazníkom sa doma zbytočne hromadia nabíjačky z predošlých modelov. Rovnaký pohľad na túto problematiku má aj Európska únia.

Náš tip
Používatelia Google Keep sa potešia. Aplikácia dostane viacero noviniek

24.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+