Európska únia včera oficiálne oznámila, že výrobcov smartfónov prinúti používať univerzálnu nabíjačku. To znamená, že nabíjať budeme už len USB-C konektorom. Vo svete Androidu je to už bežnou praxou, no Apple by k tomu mal čo povedať.
Americký výrobca sa už dlho drží svojho vlastného štandardu – Lightning. Ten bol predstavený v časoch, kedy sme o USB-C porte ešte ani nepočuli. Vtedy išlo o najjednoduchší spôsob nabíjania telefónov, ktorý sa vyznačoval skvelou spoľahlivosťou.
To mu samozrejme zostalo aj dodnes, avšak časy sa menia a žijeme v dobe USB-C. Paradoxom je, že Apple patril medzi priekopníkov v zavádzaní USB-C do notebookov, stalo sa tak už v roku 2015, kedy vyšiel nový Macbook, ktorý obsahoval jeden jediný USB-C port. Nič viac.
Na USB-C prešli aj iPady, avšak základný a zároveň aj najlacnejší model zostal pri Lightning konektore. Vyznať sa v tom určite nie je jednoduché. A čo sa týka iPhonov, všetky modely aj teraz, v roku 2021, používajú Lightning.
{{shop_name}} od {{product_price}}
Dosť bolo histórie, poďme sa pozrieť na to, čo vlastne bolo oznámené. Nové nariadenie je súčasťou 18-stranovej smernice, ktorá načrtla novú legislatívu týkajúcu sa znižovania objemu odpadu, ktorý EÚ vyprodukuje. Ušetriť by mohla údajne niekoľko miliónov eur ročne.
Európska únia o tejto zmene hovorí už pomerne dlho. Apple samozrejme proti tomu bojuje, no teraz to vyzerá tak, že americký gigant svoj boj prehral. EÚ tento krok vysvetľuje tým, že spotrebitelia budú mať uľahčenú situáciu tým, že im bude stačiť jedna nabíjačka na všetko. A čím viac nabíjačiek, tým viac odpadu.
“V minulosti boli telefóny kompatibilné iba s konkrétnymi nabíjačkami konkrétnych výrobcov. Odhaduje sa, že v roku 2009 bolo vo všetkých krajinách EÚ v obehu asi 500 miliónov mobilných telefónov. Na trhu bolo viac ako 30 rôznych typov nabíjačiek. Okrem toho, že to používateľom spôsobovalo nepríjemnosti, vytváralo to zbytočný elektronický odpad,” uvádza prieskum Európskej komisie.
Vyhlásenie spoločnosti Apple na seba nenechalo dlho čakať.
Máme obavy, že prísna regulácia, ktorá nariaďuje iba jeden typ konektorov, inovácie skôr potláča, ako ich podporuje. To poškodí spotrebiteľov nielen v Európe, ale aj v celom svete.
Problém sa podľa informácií portálu Vice.com netýka len smartfónov, ale napríklad aj elektromobilov. V Európe máme síce viacero poskytovateľov, ktorí majú svoje vlastné nabíjacie stanice, no trh je rozdelený najmä na nabíjačky od Tesly a všetky ostatné. Ale aj toto by sa malo v najbližšej dobe zmeniť. Aktuálne a relevantné informácie o elektromobilite nájdete na webe www.mojelektromobil.sk.
EÚ chce USB-C ako nabíjací štandard napriek protestu Applu
22.9.2021
V Európskej únii sa už dlhé roky diskutuje o tom, že by sa smartfóny a ďalšie zariadenia mali nabíjať rovnakým štandardným spôsobom (USB-C). Podľa tlačovej agentúry Reuters sa bude čoskoro o tejto téme konečne jednať na legislatívnej úrovni, a to aj napriek protestom spoločnosti Apple.
Štandardný nabíjací konektor narobí vrásky hlavne spoločnosti Apple
Exekutíva Európskej únie a jej zákonodarcovia tlačia na spoločnú nabíjačku viac ako desať rokov. Ako dôvody sú väčšinou uvádzané prospešnosť pre životné prostredie a väčšie pohodlie pre používateľov elektronických zariadení. Európska komisia už vo štvrtok predstaví legislatívny návrh spoločného nabíjacieho štandardu pre smartfóny, tablety, notebooky alebo slúchadlá.
Tým štandardom by mal byť bez väčšieho prekvapenia USB-C konektor, ktorý je dnes osadený vo väčšine smartfónov s Androidom. Elektronické zariadenia by mohli popritom aj naďalej využívať ďalšie nabíjacie štandardy. Príkladom je bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, ktoré majú dnes len drahšie modely alebo rôzne dokovacie konektory pre tablety.
To sa samozrejme najviac dotkne americkej spoločnosti Apple, ktorá roky proti zavedeniu takého štandardu protestuje. Vo svojich zariadeniach už dlho využíva vlastný Lightning konektor. Vďaka tomu sťažuje výrobu príslušenstva výrobcom tretích strán a núti svojich zákazníkov zostať pri vlastnom ekosystéme výrobkov.
Zo strany Apple je to dosť nepochopiteľné. V oblasti notebookov bola spoločnosť medzi prvými, ktorí zaviedli USB-C konektor. Aj iPady (s výnimkou základného iPadu) už niekoľko rokov používajú USB-C konektory.
Legislatíva bude mať samozrejme vplyv aj na výrobcov Android smartfónov. Hlavne čínski výrobcovia stále využívajú v lacných zariadeniach starší MicroUSB konektor. Ešte v roku 2018 mala polovica smartfónov na trhu tento starší konektor. Podľa štúdie Európskej komisie z roku 2019 malo už 29 % z nich konektor USB-C a 21 % zariadení Lightning konektor od Applu. V súčasnosti USB-C jednoznačne prevláda.
Budú balenia smartfónov bez nabíjacieho adaptéru?
To však nie je všetko, čo legislatíva navrhuje. Ďalším bodom je, že by nabíjacie adaptéry boli predávané mimo balenia smartfónov. Tento trend už môžeme vidieť v balení vlajkových modelov niektorých výrobcov. Príkladom sú Apple a Samsung. Ospravedlňujú to ekologickými dôvodmi a tvrdia, že zákazníkom sa doma zbytočne hromadia nabíjačky z predošlých modelov. Rovnaký pohľad na túto problematiku má aj Európska únia.
Tej EÚ už úplne j*be? Už len z princípu si odmietam kúpiť mobil, ktorý v balení neponúka nabíjačku a títo kreténi to chcú podporiť zákonom?? Nech ide do riti celá EÚ aj s ich nezmyselnými eko chujovinami!
Podpora nebude, buď to zakážu alebo nespravia nič.
Myslel som “podporiť zákaz” zákonom ak to náhodou niekomu nie je jasné :D
Ja to naopak podporujem. Ale malo to byť ako jednotný štandard už pred 10 rokmi. To že nebol spôsobilo, že Apple prišiel z vlastným. Teraz to ale Applu može byť jedno, pretože vo väčšine zariadení už USB C majú, a tam kde nemajú prejdú na wireless nabíjanie do 2 rokov. Okrem toho väčší problém ako Apple sú výrobcovia, ktorí stále používajú micro usb. Napr. Garmin, Amazon čo je pre mňa ešte viac nepochopiteľné ako lightning káble.
Neviem či si čítal môj príspevok poriadne, ale netýkal sa jednotného nabíjacieho konektoru (to schvaľujem), ale týkal sa toho, že tí blbci chcú zákonom nariadiť, aby v balení nebola nabíjačka a to teda rázne odmietam! Už teraz si odmietam kúpiť mobil, kde ju výrobca nepribalí, ale dať to ako nariadenie považujem za vrchol.
Hej v foťákoch to je tiež divné.
Mám foťák ktorý nie je práve lacný ale Micro USB.
Tlačítkové telefóny to majú tiež tak aj ak stoja 80€, aj power banky atď. a pritom sa v Micro USB láme pliešok takže znižuje životnosť (čo je pri foťáku napríklad povedzme dosť nežiaduce, povedzme si to úprimne veľa ľudí fotí aj 12 rokov s jedným.
Predstav si ze zo vsetkych telefonov co si v zivote kupil by ti ostala USB-C nabijacka. Nemal by si ich uz dost? Takto nejako to bude vyzerat o 10 rokov ked sa to schvali.
Jak sa to vezme.
Áno ak si budeš kupovať telefóny s cca podobným potrebným výkonom nabíjania ale reálne to tak nefunguje.
Ak dáky telefón dostane podporu 120W ale nebude mať hlavicu veľa ľudí si ju pôjde kúpiť aj keď ten výkon nepotrebujú. A tiež sa môže opotrebovať obmedzovač ak budeš nabíjať telefón niečim prisilným niekoľko rokov v kuse.
Mimochodom ak si kúpiš hlavicu a mobil zvlášť znečistuješ viac.
10 rokov je pekný príklad, pretože zrovna ja mám 1 mobil na +/- 5 rokov. Napríklad aj teraz používam svoj 5 ročný Xiaomi mi 5 a nabíjačku z neho síce používam doteraz, ale aj tá sa časom opotrebuje. Nehovoriac o tom, že za ten čas sa do popredia dostalo rýchlo nabíjanie a snáď nebudem mobil, ktorý podporuje 30W a viac nabíjať 5 Wattovou nabíjačkou!!
Milujem takýchto “inteligentov” ako si ty, ktorí menia mobily každé 2 roky a potom majú plnú skriňu nabíjačiek a myslia si, že tak oni to má doma každý.
Ešte aby som nezabudol, toto stupídne nariadenie sa týka EÚ, ktorá tvorí MINORITNÚ časť populácie planéty, takže ak sa tu ideme hrať na ekológiu, tak nech sa páči nech si to zakáže čínska vláda, indická atď, ale oni všetci na to zvysoka serú a naša milovaná EÚ si myslí, že zachráni celú planétu sama.
Miesto pre vyrobcu kde moze zabojovat. Neviem teraz ktory to robi ale je taky, ze v baleni nie je ale vies si vyziadat a dostanes k telefonu ak potrebujes.
Prínosný nápad. Kvôli firemnému iPhone som si musel kupovať zvlášť kábel, keďže jeden som chcel mať v práci a druhý doma, a nebaliť to vždy do tašky a von. Navyše lighting kábel je celkom drahý, keďže sa jedná o uzavretý ekosystém Apple.
uz len vymyslet USB-C kabel s MFi :DDD
Ale aj tak to cele nedáva zmysel v dnešnej dobe majú všetky nabíjačky kabel samostatne a na samotnej nabíjačke apple používa USB Type-C a kabel je spotrebný tovar ktorý aj tak nevydrží životnosť telefónu pokiaľ používate len jeden. Reps ked aj vydrží tak je tak opotrebovany ze skôr ci neskor aj tak každý siahne po novom. A teda je zbytočné tlačiť aby aj na telefóne bol rovnaký konektor
kabel je “spotrebny tovar”? A kedy naposledy si “spotreboval” kabel?
To co je za komentar??? Kabel sa naozaj povazuje za spotrebny material.
Ked sa zodral, poškodil, alebo prestal fungovať napriek tomu zr nabíjačke a telefónu nic nebolo a musel som kúpiť novy. Nakoľko je to samostatná časť ktorú nie je problém zaobstarať povedzme aj v potravinách medzi spotrebným tovarom a nie je to náhradný diel ako napr display ktorý si musíš kúpiť resp dat opraviť do servisu..