MojAndroid

Ťahať so sebou káble s rôznymi konektormi nechce asi nikto. Dnes sa stal štandardom USB-C konektor, ktorý nájdeme vo väčšine smartfónov. Výnimkou sú len tie najlacnejšie zariadenia, ktoré sa stále spoliehajú na starší microUSB.

Európsky parlament chce zaviesť pravidlo, ktoré hovorí len o jednom štandardizovanom konektore. Má ísť o USB-C. EÚ síce už dlhšie hovorí o tom, že je potrebný jeden konektor, avšak žiadne záväzné nariadenie doteraz nepadlo. Informuje o tom Macrumors.com.

Problém v tom vidí Apple

S týmto by výrobcovia, ktorí u nás svoje smartfóny predávajú, nemali mať žiadny problém. Avšak stále tu je aj Apple. Ani v roku 2020 nemajú iPhony USB-C konektor. Aj napriek tomu, že rôzne úniky o nasadení tohto typu konektora hovorili vo veľkom. Ako iste viete, v roku 2018 prešiel Apple pri iPadoch z Lightning na USB-C. iPhony zatiaľ zostávajú pri konektore od Applu.

lightning konektor
Apple Lightning konektor

K téme sa vyjadril aj americký gigant, ktorý hovorí o tom, že takéto nariadenie používať jeden štandardizovaný konektor by mohlo pozastaviť inovácie. Nepochybujeme, že Lightning konektor, ktorý prišiel už v roku 2012, bol poriadnym skokom vpred. Ostatní výrobcovia v tých časoch používali microUSB, avšak niektorí sa stále držali ešte staršieho miniUSB. Teraz je ale situácia iná. USB-C konektor je moderný a spoľahlivý.

Apple už USB-C dávno používa

Apple o tom určite nepochybuje. Veď od roku 2016 je tento konektor jediným v MacBookoch Pro, v roku 2015 ho dostal MacBook. A na USB-C prešiel v roku 2018 aj MacBook Air. To isté platí aj pre iPady. Takže už zostáva len iPhone.

12″ MacBook s jediným USB-C konektorom

Apple ale v prípade iPhonov oponuje tým, že sa modelov s Lightning konektorom predalo vo svete už vyše 1 miliardy. Existuje naň množstvo príslušenstva, ktoré je takto kompatibilné aj s novšími modelmi. Apple tiež spomína, že zmena konektora by mohla viesť k hromadeniu odpadu v podobe starých káblov.

Ešte nie je nič schválené

Hlasovanie by malo prebehnúť na najbližšom zasadnutí európskeho parlamentu. Niektorí súhlasia s tým, aby boli spoločnosti ako Apple takto regulované, iní s tým nesúhlasia. Sme zvedaví, ako to celé dopadne.

Náš tip
Google začína tlačiť výrobcov k USB-C konektorom s podporou USB-PD
14.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+