MojAndroid

Ťahať so sebou káble s rôznymi konektormi nechce asi nikto. Dnes sa stal štandardom USB-C konektor, ktorý nájdeme vo väčšine smartfónov. Výnimkou sú len tie najlacnejšie zariadenia, ktoré sa stále spoliehajú na starší microUSB.

Európsky parlament chce zaviesť pravidlo, ktoré hovorí len o jednom štandardizovanom konektore. Má ísť o USB-C. EÚ síce už dlhšie hovorí o tom, že je potrebný jeden konektor, avšak žiadne záväzné nariadenie doteraz nepadlo. Informuje o tom Macrumors.com.

Problém v tom vidí Apple

S týmto by výrobcovia, ktorí u nás svoje smartfóny predávajú, nemali mať žiadny problém. Avšak stále tu je aj Apple. Ani v roku 2020 nemajú iPhony USB-C konektor. Aj napriek tomu, že rôzne úniky o nasadení tohto typu konektora hovorili vo veľkom. Ako iste viete, v roku 2018 prešiel Apple pri iPadoch z Lightning na USB-C. iPhony zatiaľ zostávajú pri konektore od Applu.

lightning konektor
Apple Lightning konektor

K téme sa vyjadril aj americký gigant, ktorý hovorí o tom, že takéto nariadenie používať jeden štandardizovaný konektor by mohlo pozastaviť inovácie. Nepochybujeme, že Lightning konektor, ktorý prišiel už v roku 2012, bol poriadnym skokom vpred. Ostatní výrobcovia v tých časoch používali microUSB, avšak niektorí sa stále držali ešte staršieho miniUSB. Teraz je ale situácia iná. USB-C konektor je moderný a spoľahlivý.

Apple už USB-C dávno používa

Apple o tom určite nepochybuje. Veď od roku 2016 je tento konektor jediným v MacBookoch Pro, v roku 2015 ho dostal MacBook. A na USB-C prešiel v roku 2018 aj MacBook Air. To isté platí aj pre iPady. Takže už zostáva len iPhone.

12″ MacBook s jediným USB-C konektorom

Apple ale v prípade iPhonov oponuje tým, že sa modelov s Lightning konektorom predalo vo svete už vyše 1 miliardy. Existuje naň množstvo príslušenstva, ktoré je takto kompatibilné aj s novšími modelmi. Apple tiež spomína, že zmena konektora by mohla viesť k hromadeniu odpadu v podobe starých káblov.

Ešte nie je nič schválené

Hlasovanie by malo prebehnúť na najbližšom zasadnutí európskeho parlamentu. Niektorí súhlasia s tým, aby boli spoločnosti ako Apple takto regulované, iní s tým nesúhlasia. Sme zvedaví, ako to celé dopadne.

Náš tip
Google začína tlačiť výrobcov k USB-C konektorom s podporou USB-PD

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Michal Kučera

  USB-C by som zaviedol všade, kde je to výkonnostne možné – nie len pre mobily. Nech sa to konečne všetko ujednotí.

 • Horigon Sk

  Každý nech si dáva konektor aký chce. Nie je komunizmus aby štát nieco prikazoval.

  • Michal Kučera

   Pravda, nech máme doma ku všetkým batériovým zariadeniam vždy inú koncovku a iný nabíjačku, lebo nemáme čo robiť len hľadať konkrétnu nabíjačku a kábel, namiesto toho aby sme mali jednu nabíjačku a jeden kábel (samozrejme obrazne povedané). Kedy to ľudia pochopia, že mať všetko svoje vlastné, len aby si sa odlíšili nie je najpraktickejšie. Nedávno som kúpil WD HDD s usbc, tí tupci urobili redukciu z usbc na normálne usb cez nejaké dzindzíky, ktoré sedeli len na ich kábel k disku, ktorý mal na koncovke konkrétne vybratia. ešte že sa to dalo odrezať a používať ku akémukoľvek usbc káblu – keď som toto videl, som myslel, že ma picne, kam až ľudská blbosť siaha

  • CABAL

   Áno a keby bolo po tvojom, tak každý výrobca má vlastný konektor ako tomu bolo pred 15 rokmi, keď som si to zažil. Chvalabohu je tá doba preč, ale však vlastne môj problém to nie je, ale tých, čo si u mňa nemajú ako nabiť telefóny, lebo majú microUSB alebo iPhone :D

 • Podpísaný Anonym

  Áno. Ideálne riešenie a snaha odkedy v každej domácnosti bolo niekoľko druhov nabíjačiek. Avšak Únia sa musí pchať do zadku Amerike. Možno po definitíve v Brexite už ten zámorský tlak nebude taký silný, ale stále tu bude NATO cez ktoré nás budú dementi spoza mora nútiť byť krok za nimi.

 • SimSonIt

  “…používať jeden štandardizovaný konektor by mohlo pozastaviť inovácie…”

  LOL, pekny drist. Vieme o co tu ide: o velky trh s pridavnymi zariadeniami. To si Apple drzi pod kontrolou, a zaraba dalsie prachy.

+