MojAndroid

Pokiaľ chcú mať výrobcovia Android smartfónov svoje zariadenia certifikované spoločnosťou Google a používať jej aplikácie, musia najprv splniť viacero podmienok. Dokument pre GMS (Google Mobile Services) obsahuje viacero softvérových a hardvérových požiadaviek na výrobcov. Nie všetky sú povinné, ale jedna taká teraz podľa serveru XDA-developers pribudla. Google bude od výrobcov vyžadovať podporu USB-PD.

Čo je USB-PD

USB Power Delivery (USB-PD) je nabíjací štandard, ktorý môže byť využívaný hocijakým zariadením s USB-C konektorom. Nemusí to byť len smartfón, ale aj tablet, notebook či dokonca monitor.

Samsung v predstihu pred ostatnými

Výrobcovia smartfónov začali v posledných dvoch rokoch súperiť v snahe priniesť najrýchlejšie nabíjanie. Často k tomu ale využívajú svoje vlastné štandardy. Tie podľa nových podmienok Googlu môžu využívať naďalej, ale musia pridať aj podporu USB-PD (USB Power Delivery). Aspoň v prípade, keď chcú mať na zariadení certifikovaný Android 10. Technológiu USB-PD najvyššej verzie 3.0 momentálne podporuje len Samsung na svojom Galaxy Note 10 s 45 W rýchlym nabíjaním.

USB-PD schéma
zdroj: Powerpulse.net

 

Dočkáme sa 100 W rýchleho nabíjania?

USB-PD by mohol teoretický umožňovať rýchle nabíjanie s výkonom až 100 W. Taký výkon pri nabíjaní momentálne nedosahuje žiaden smartfón. Značka OnePlus využíva pri novinke OnePlus 7T Pro svoj vlastný štandard Warp Charge 30T  s výkonom 30 W. Konkurenčný Huawei ponúka pri vlajkovom modeli Mate 30 Pro rýchle nabíjanie s výkonom 40 W. A nedávno predstavený Oppo Reno Ace dokáže nabiť 4000 mAh batériu v priebehu pol hodiny vďaka SuperVOOC 3.0 nabíjaniu s výkonom 65 W.

Náš tip
Google Mapy čoskoro obdržia tmavý režim
16.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Juraj Janecek

  USB Poower Delivery (USB-PD) je nabíjací štandard
  fakt dve o?

 • Martin Sagan

  Huawei mal 40W nabíjačku už v dva roky starom P20 / P20Pro. A nezabudnite povedať koľko chce Samsung za tú ich akože ultra super nabíjačku a akú dávajú štandardne v balení…

  • Peter Kmec

   P20 (Pro) nemali 40W nabíjačky. S tým prišla až séria Mate 20 pol roka po P20 series :)
   Hovorím ako majiteľ P20 Pro ;)

   • Martin Sagan

    áno, telefón zvládne “len” 22,5W, ale nabíjačka je identická ako tá pre Mate 20 Pro, ktorý už zvládne 40W … mám tu obidve nabíjačky

    • Peter Kmec

     Tak to neviem. Ja som mal v balení P20 Pro 22,5W nabíjačku…

     • Martin Sagan

      podľa čoho to vieš? lebo na nabíjačke nie je uvedené, koľko W-tová je…

      • Peter Kmec

       V * A = W ;)

       • Martin Sagan

        :) pozrem doma na nabíjačku ešte druhú čo mám

        • Peter Kmec

         Samozrejme, ak chceš dostať maximálny výkon, musíš násobiť najväčšie čísla. Adaptéry vedia v prípade potreby (slabší kábel, telefón, ktorý nepodporuje tak vysoké nabíjanie…) pracovať aj s nižším výkonom. Ja na svojej od P20 Pro mám maximálny výkon pri 4,5V a 5A alebo 5V a 4,5A (oboje 22,5W) ;)

+