Doby smartfónov s vymeniteľnými batériami sú už roky minulosťou a človek dnes podobné zaradenie hľadá ako ihlu v kope sena. Táto situácia sa však v najbližších rokoch prekvapivo zmení. Vďaka novému zákonu, ktorý navrhol Európsky parlament, bude musieť byť batéria nielen v smartfónoch používateľsky vymeniteľná. Informáciu priniesol portál XDA-developers.
Vymeniteľné batérie budú povinné aj v iných zariadeniach než smartfónoch
Návrh prichádza len pár mesiacov po implementácii zákona, ktorý z USB-C urobil štandardný nabíjací port pre smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia. EÚ tento týždeň navrhla nové nariadenie, ktorého cieľom je, aby boli batérie udržateľnejšie a opakovane použiteľné. Nové nariadenie pokrýva celý životný cyklus batérie, od ťažby materiálov až po jej likvidáciu. Núti tak výrobcov, aby boli batérie ich smartfónov a ďalších zariadení používateľsky vymeniteľné.
Cieľom predbežnej dohody o revízii pravidiel EÚ o batériách je uľahčiť vyberanie a výmenu všetkých typov batérií predávaných v EÚ. Spotrebiteľ získa zároveň aj lepšie informácie o batérii v kúpenom zariadení prostredníctvom štítkov a QR kódov zvýrazňujúcich jej kapacitu, výkon, trvanlivosť, chemické zloženie a symbol „separovaného zberu.“
Nariadenie tiež stanovuje minimálne úrovne recyklovaných materiálov potrebných na výrobu nových batérií. Konkrétne 16 % kobaltu, 85 % olova, 6 % lítia a 6 % niklu. Bude sa vzťahovať na prenosné batérie, batérie SLI (dodávajúce energiu na štartovanie alebo osvetlenie vozidiel), batérie ľahkých dopravných prostriedkov (LMT) ( napr. elektrické skútre a bicykle), batérie elektrických vozidiel (EV) a priemyselné batérie.
Výrobcovia budú mať viac ako tri roky na implementáciu vymeniteľných batérií
Samozrejme, táto zmena neprebehne okamžite. Výrobcovia budú mať po schválení legislatívy tri a pol roka na to, aby si navrhli vymeniteľné prenosné batérie vo svojich spotrebičoch. Nariadenie však stále čaká na konečné schválenie Európskym parlamentom a Európskou radou, takže budeme musieť počkať, či v tejto veci ešte nedôjde k nejakým dodatočným zmenám.
Nariadenie bude výzvou hlavne pre technologických gigantov ako Apple a Samsung, keďže väčšina smartfónov a notebookov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, má nevyberateľné batérie. Samotný Samsung paradoxne vymeniteľné batérie vo svojich smartfónoch v minulosti využíval. Poslednými jeho vlajkovými modelmi s vymeniteľnou batériou boli Samsung Galaxy S5 a Galaxy Note 4 v roku 2014.
K zmene sa nechal inšpirovať práve konkurenčným Applom, ktorý využíval nevymeniteľné batérie vo svojich iPhonoch dlhé roky. Nevymeniteľná batéria prináša výhodu hlavne z pohľadu dizajnu zariadenia, ktoré môže využívať lepšie utesnenú unibody konštrukciu. Komplikuje však udržateľnosť zariadenia. Odborná výmena batérie v servise stojí totiž niekoľkonásobne viac než kúpa novej batérie, ktorú si používateľ vymení doma sám.