MojAndroid

Doby smartfónov s vymeniteľnými batériami sú už roky minulosťou a človek dnes podobné zaradenie hľadá ako ihlu v kope sena. Táto situácia sa však v najbližších rokoch prekvapivo zmení. Vďaka novému zákonu, ktorý navrhol Európsky parlament, bude musieť byť batéria nielen v smartfónoch používateľsky vymeniteľná. Informáciu priniesol portál XDA-developers.

Vymeniteľné batérie budú povinné aj v iných zariadeniach než smartfónoch

Návrh prichádza len pár mesiacov po implementácii zákona, ktorý z USB-C urobil štandardný nabíjací port pre smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia. EÚ tento týždeň navrhla nové nariadenie, ktorého cieľom je, aby boli batérie udržateľnejšie a opakovane použiteľné. Nové nariadenie pokrýva celý životný cyklus batérie, od ťažby materiálov až po jej likvidáciu. Núti tak výrobcov, aby boli batérie ich smartfónov a ďalších zariadení používateľsky vymeniteľné.

Cieľom predbežnej dohody o revízii pravidiel EÚ o batériách je uľahčiť vyberanie a výmenu všetkých typov batérií predávaných v EÚ. Spotrebiteľ získa zároveň aj lepšie informácie o batérii v kúpenom zariadení prostredníctvom štítkov a QR kódov zvýrazňujúcich jej kapacitu, výkon, trvanlivosť, chemické zloženie a symbol „separovaného zberu.“

Nariadenie tiež stanovuje minimálne úrovne recyklovaných materiálov potrebných na výrobu nových batérií. Konkrétne 16 % kobaltu, 85 % olova, 6 % lítia a 6 % niklu. Bude sa vzťahovať na prenosné batérie, batérie SLI (dodávajúce energiu na štartovanie alebo osvetlenie vozidiel), batérie ľahkých dopravných prostriedkov (LMT) ( napr. elektrické skútre a bicykle), batérie elektrických vozidiel (EV) a priemyselné batérie.

Výrobcovia budú mať viac ako tri roky na implementáciu vymeniteľných batérií

Samozrejme, táto zmena neprebehne okamžite. Výrobcovia budú mať po schválení legislatívy tri a pol roka na to, aby si navrhli vymeniteľné prenosné batérie vo svojich spotrebičoch. Nariadenie však stále čaká na konečné schválenie Európskym parlamentom a Európskou radou, takže budeme musieť počkať, či v tejto veci ešte nedôjde k nejakým dodatočným zmenám.

Nariadenie bude výzvou hlavne pre technologických gigantov ako Apple a Samsung, keďže väčšina smartfónov a notebookov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, má nevyberateľné batérie. Samotný Samsung paradoxne vymeniteľné batérie vo svojich smartfónoch v minulosti využíval. Poslednými jeho vlajkovými modelmi s vymeniteľnou batériou boli Samsung Galaxy S5 a Galaxy Note 4 v roku 2014.

Samsung Galaxy S22
Aj tohtoročná vlajková loď Samsung Galaxy S22 má nevymeniteľnú batériu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

K zmene sa nechal inšpirovať práve konkurenčným Applom, ktorý využíval nevymeniteľné batérie vo svojich iPhonoch dlhé roky. Nevymeniteľná batéria prináša výhodu hlavne z pohľadu dizajnu zariadenia, ktoré môže využívať lepšie utesnenú unibody konštrukciu. Komplikuje však udržateľnosť zariadenia. Odborná výmena batérie v servise stojí totiž niekoľkonásobne viac než kúpa novej batérie, ktorú si používateľ vymení doma sám.

Náš tip
Meta dostáva ďalšie varovanie od EÚ, problémom je Facebook Marketplace
21.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+