MojAndroid

Každý rok portál MôjAndroid.sk vyhlasuje súťaž Android Code pre vývojárov aplikácií na platforme Android. Do posledného ročníka 2015 sa prihlásilo 27 slovenských aplikácií, z ktorých odborná porota, tvorená ľuďmi zo sveta mobilných technológií, vybrala tie najlepšie. Hlasovalo sa v troch hlavných kategóriach: slovenské aplikácie, svetové aplikácie (s globálnym potenciálom) a firemné (brandované) aplikácie. V kategórii svetvé Android aplikácie sa na 1.mieste umiestnila aplikácia ESET Parental Control, ktorá prináša platformu pre ochranu vašich potomkov cez mobilné zariadenie. O tom, čo aplikácia ponúka a aká je jej budúcnosť, nám porozprával Branislav Orlík, produktový manažér spoločnosti ESET.

Náš tip
Android Code 2015: najlepšie slovenské aplikácie sú Legendarium, Tatra banka a ESET Parental Control

ESET je v prvom rade antivírusový program. Prečo vás zaujala téma rodičovskej ochrany?

ESET je bezpečnostná firma. Zaoberáme sa širokou bezpečnosťou informačných technológií a taktiež ľudí, ktorí ich používajú. Bezpečnosť detí v online svete je preto len logickým vyústením nášho úsilia. V tomto konkrétnom prípade sme sa zamerali na ochranu detí, ktoré majú vlastný smartfón a tým pádom ho môžu používať aj mimo domu, kde na nich rodičia nemôžu dozerať. Pri príprave aplikácie sme uskutočnili viacero prieskumov s rodičmi i detskými psychológmi. Spolupracujeme taktiež s Masarykovou univerzitou v Brne, ktorá robila vlastné prieskumy o bezpečnosti detí v online svete.

Je dnes smartfón nástrojom, ktorý nám umožňuje našich potomkov monitorovať najjednoduchšie?

Áno, aplikácia však nie je spyware. Deti si v nej transparentne môžu pozrieť, k čomu všetkému majú ich rodičia prístup. Je len na samotnom rodičovi, ako sa rozhodne kontrolovať dieťa pri používaní mobilu alebo tabletu. Buď si povie, že dieťaťu dôveruje, všetko mu povolí a občas sa len pozrie do reportu, ktoré hry alebo webstránky dieťa najviac využívalo. Alebo sa rozhodne byť ráznejším a dieťaťu zablokuje prístup na nevhodné weby alebo aj prístup k hrám, napríklad v čase vyučovania alebo písania úloh. Aplikácia sa však snaží s dieťaťom komunikovať edukatívnym spôsobom a vysvetľuje mu, prečo má napríklad konkrétnu stránku zablokovanú. Dieťa má zároveň vždy možnosť poprosiť rodiča priamo cez aplikáciu o odblokovanie webu alebo o pridanie ďalšej hodiny na hranie hier na mobilnom zariadení.

Prečo by dnes mali rodičia sledovať svoje deti? Aké riziká vznikajú najčastejšie?

Rodičia by sa určite mali viac zaujímať o to, čo ich dieťa na internete robí. Deti sú totiž v mnohých prípadoch technologicky vyspelejšie, než ich rodičia. Používajú sociálne siete alebo navštevujú webstránky, o ktorých ich rodičia možno nikdy nepočuli. Rodič by mal preto viesť svoje deti k bezpečnému používaniu internetu. Aby neverili všetkému, čo si na ňom prečítajú alebo aby vedeli ako reagovať, keď sa na sociálnej sieti stretnú s rôznymi sektami, s online šikanou alebo s osobami, ktoré od nich budú niečo chcieť. Naša aplikácia vie rodičom pomôcť v časoch, keď ich dieťa nie je práve s nimi. Napríklad blokovaním nevhodných webstránok alebo limitovaním času stráveným nad hrami. Je v záujme samotného dieťaťa, aby sa nehralo na mobile pod lavicou hry práve počas vyučovania. Rodič však aplikáciu môže nastaviť tak, aby si dieťa mohlo četovať s kamarátmi alebo sa hrať po skončení školy.

Koľko ľudí aktívne využíva ESET Parental Control?

Aplikáciu sme na trh uviedli len nedávno a je určená pre špecifickú skupinu používateľov, momentálne ju preto používa len niekoľko tisíc ľudí. Predpokladáme však, že do konca roka to budú desiatky tisíc ľudí z celého sveta.

Funguje aplikácia na viacerých platformách? Dá sa sledovať dieťa s Android smartfónom napríklad pomocou iPhone-u?

Aplikáciu pre iOS momentálne nemáme. Portál parentalcontrol.eset.com, cez ktorý môžu rodičia pohodlne spravovať nastavenia v aplikácii svojho dieťaťa, je však optimalizovaný pre mobilné telefóny. Rodič sa tak naň dostane aj z iPhonu, Windows Phonu alebo aj z Blackberry.

eset svetove Android aplikacie

Aké novinky môžeme od vás v najbližšej dobe očakávať? Čo nové pribudne v aplikácii?

Na aplikácii pracujeme priebežne a neustále vydávame novšie verzie s viacerými vylepšeniami. Máme veľa plánov ale obzvlášť nás teší feedback od rodičov, ktorí aplikáciu používajú a ktorí majú naozaj dobré nápady.

Je väčšina používateľov vašej služby zo Slovenska alebo zo zahraničia? Kde sa najčastejšie používa ESET Parental Control?

Okrem Slovenska a Česka sa aplikácia najviac používa aj v USA, Rusku, Poľsku a Nemecku. Je k dispozícii v 25 jazykových verziách a niekoľko ďalších ešte plánujeme pridať.

Čo má ESET Parental Control navyše oproti konkurentom? Prečo by si ho mali rodičia vysúšať?

Pre rodičov zo Slovenska je určite výhodou existencia slovenskej verzie aplikácie a k tomu prislúchajúca aj technická podpora v slovenčine, ktorá je súčasťou licencie. Našou špecialitou je napríklad veľmi prepracovaná ochrana proti nadmernému hraniu hier, ktorá je dokonca k dispozícii aj v bezplatnej verzii aplikácie, a taktiež Rodičovská správa. Ide o SMSku, ktorú musí dieťa potvrdiť, ak chce telefón aj naďalej používať.

Aká je cena za túto službu a jej funkcie? Čo všetko zákazník získa, ak sa rozhodne túto službu využívať a platiť za ňu?

Základná verzia aplikácie je k dispozícii zadarmo. Cena ročnej licencie s prémiovými funkciami je 19,99 eura. Neplatí však len pre jeden smartfón alebo tablet ale pre zariadenia a deti v celej rodine. Najvýhodnejšiu cenu však získate pri používaní balíčka ESET Family Security, vďaka ktorému môžete používať až štyri rôzne licencie na bezpečnostný softvér pre domácnosti a jeho súčasťou je aj ESET Parental Control pre Android. Medzi prémiové funkcie patrí napríklad filtrovanie obsahu webu, možnosť nájsť zariadenie dieťaťa na mape, komplexné reporty a už spomenuté Rodičovské správy, ktoré si dieťa musí prečítať, aby mohlo používať mobil alebo tablet. Dieťa sa už preto nebude môcť vyhovárať, že správu od rodiča si nevšimlo.

Myslíte si, že v budúcnosti budú smartfóny zohrávať dôležitú úlohu v ochrane našich blízkych? Ako si predstavujete budúcnosť vašej služby?

V budúcnosti budú smartfóny určite zohrávať dôležitejšiu alebo širšiu úlohu. Už teraz vidíme nástup lacných smartfónov u čoraz mladších detí. Rodičia si ich v minulosti buď nemohli dovoliť alebo ešte necítili potrebu dať dieťaťu do ruky zariadenie, vďaka ktorému sa s ním budú môcť kedykoľvek spojiť. Túto službu určite budeme chcieť rozširovať podľa potrieb a k spokojnosti našich zákazníkov.

Verzia: 1.8.12.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8.12.0
Aktuálna cena: Zdarma

11.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+