MojAndroid

Spoločnosť Ericsson od roku 2011 pravidelne vydáva reporty zhodnocujúce svet smartfónov a mobilných sietí. V novembri táto tradícia oslávila 10 rokov a tak sa spoločnosť rozhodla vytvoriť špeciálnu správu, ktorá nám prináša pohľad na vývoj technológií v poslednom desaťročí. Zároveň s nami zdieľa svoje predpoklady do budúcnosti.

4G sieť a jej najlepšie roky

V novembri 2011 bola väčšina mobilných dát prenesená cez notebooky s mobilným pripojením, no smartfóny sa pomaly stávali čoraz viac populárne. Len dva roky predtým bolo aktívnych 720 miliónov smartfónov, pričom to bol prvý rok, kedy objem mesačnej dátovej prevádzky prevýšil hlasovú prevádzku. Zároveň to bol rok, kedy sa spustila 4G sieť. K výraznému rastu 4G však došlo až v rokoch 2014 a 2015, kedy malo pokrytie 40 % populácie.

Dnes 4G pripojenie používa 4,6 miliardy zariadení a očakáva sa, že sieť dosiahne vrchol koncom tohto roka so 4,7 miliardami zariadení. Do konca roku 2027 by táto hodnota mala klesnúť na 3,3 miliardy, kvôli prechodu používateľov na novú 5G sieť.

Ericsson: Do konca roka 2027 bude mať 75 % populácie pokrytie 5G sieťou

Následne na scénu prišlo 5G, ktoré sa vo svete rozširuje rýchlejšie, ako spoločnosť Ericsson predpovedala v 2015. Odhadovala, že na konci roku 2021 bude na 5G sieť pripojených 150 miliónov zariadení, no v skutočnosti toto číslo dosiahlo hranicu 660 miliónov, pričom najviac používateľov novej siete sa nachádza v severovýchodnej Ázii.

Dnes spustilo prevádzku 5G siete už viac ako 180 poskytovateľov po celom svete a očakáva sa, že sieť prekoná hranicu miliardu pripojených zariadení o dva roky skôr ako jej predchodca 4G. Predpoklad je vytvorený na základe včasnej dostupnosti zariadení s podporou 5G a ich rýchlo klesajúcej ceny. Len tento rok bolo na trh uvedených viac ako 400 5G smartfónov, pričom nové 5G modely sa objavili v každej cenovej kategórii. Ericsson odhaduje, že v roku 2027 bude 5G aktívne využívať 4,4 miliardy zariadení.

5G
5G | Zdroj: Redakcia

V súčasnosti sa s pokrytím blížime ku hranici 2 miliárd ľudí a podľa spoločnosti by do konca roka 2027 prístup k 5G malo mať 75 % populácie. Taktiež sa očakáva, že 5G bude najrýchlejšie vybudovanou mobilnou sieťou v histórii.

5G prináša šialené prenosové rýchlosti, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať zbytočne prehnané a nevyužiteľné. V budúcnosti však svoje miesto majú, čo nám naznačuje niekoľko prichádzajúcich technologických noviniek, ako napríklad cloudové hranie alebo virtuálna realita. 5G dá taktiež priestor vývoju smart miest, cloudových kancelárií alebo napríklad zabezpečených sietí na kampuse.

Predaje smartfónov stúpajú. Ericsson vidí budúcnosť vo VR a skladacích zariadeniach

Dnes existuje približne 8,1 miliardy zariadení, ktoré sú pripojené do mobilnej siete. Spoločnosť očakáva, že koncom roka 2027 toto číslo stúpne na 8,9 miliardy. Globálne predaje smartfónov vzrástli v prvej polovici roku 2021 medziročne o 19 %, existuje však riziko, že probémy s dodávkami komponentov budú mať negatívny vplyv na predaje v druhej polovici roku 2021.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ericsson taktiež predpokladá, že v blízkej budúcnosti sa bude zvyšovať popularita inovatívnych smartfónov. Čo sa týka smartfónov s 5G, už teraz cena zariadení s podporou technológie mmWave rýchlo klesá vďaka rastúcej konkurencii. Odhady spoločnosti hovoria aj o skladacích smartfónoch, ktoré už čoskoro budú cenovo dostupné aj pre bežných používateľov. Reč je aj o príchode virtuálnej a rozšírenej reality, keďže výrobcovia do tejto oblasti investujú čoraz viac prostriedkov.

Využitie sietí v našom regióne

V strednej a východnej Európe momentálne dominuje 4G sieť s 61 % aktívnymi zariadeniami a očakáva sa, že svoj post si udrží aj do roku 2027 s 59 %. 5G bude mať v tomto období 41 % podiel. Počas prognózovaného obdobia bude aj naďalej dochádzať k výraznému poklesu používania 3G siete, zo súčasných 32 % na prakticky nulu.

Náš tip
Prvý rok 5G v Telekome. Rozširovanie pokrytia, podporované smartfóny a roaming

15.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+