MojAndroid

Koncom októbra sme vás informovali o tom, že budúci slovenskí majitelia elektromobilov by už čoskoro mali mať nárok na slušnú dotáciu od slovenského štátu. Teraz sa toto predsavzatie stáva realitou a Slováci majú o dôvod naviac investovať do moderného pohonu. Od dnes, 11. novembra budú mať totiž nárok na bonus 5 000 EUR pri kúpe elektromobilu a 3 000 EUR pri kúpe hybridného auta.

Snaha o zvýšenie počtu elektromobilov

To by malo naštartovať predaje takýchto automobilov u nás. Aktuálne u nás jazdí asi iba 250 elektromobilov a 600 hybridných automobilov, pričom ročne sa predá asi 70 elektromobilov. Minister hospodárstva Peter Žiga má za cieľ zvýšiť počet elektromobilov na 1 000 do konca budúceho roka, čomu majú pomôcť aj tieto bonusy. Ich výška sa pritom nebude odvíjať od konkrétneho modelu, takže samotný bonus môže tvoriť rôzny percentuálny podiel celkovej ceny auta.

tesla-model-s85-nabijanie

K dispozícii je na bonusy 5,2 milióna EUR z Recyklačného fondu. Ten už čoskoro zanikne, a tak sa bonusy pri kúpe elektromobilov javia ako vhodné miesto, kam by sa mal fond vyčerpať. Podľa ministra sú bonusy ideálnym nástrojom na to, aby presvedčili váhajúcich zákazníkov. Ako ale minister v minulosti poznamenal, hoci bonusy sú slušné, ceny elektromobilov oproti autám s klasickým pohonom sú také vysoké, že ani tieto bonusy nemusia dostatočne pomôcť. Bonusy pravdepodobne nepresvedčia záujemcu o auto s klasickým pohonom, aby si kúpil elektromobil. Bude ale prvotným impulzom pre tých, ktorí nad elektromobilom váhajú. Na bonus bude mať nárok každý, kto si kúpi elektromobil alebo hybrid v kategórii M1 alebo N1.

Bonus má vybaviť predajca

Keďže ide o úplnú novinku, vybavenie bonusu môže na začiatku trvať až mesiac a pol. Bonus ale bude riešiť priamo predajca automobilov, ktorý bude kontaktovať Zväz automobilového priemyslu, ktorý tiež prispel do projektu sumou 200 000 EUR. Vzhľadom na to, že predajcom pôjde najmä o uspokojenie zákazníkov, je veľmi pravdepodobné, že budú tlačiť na to, aby celý proces trval čo najkratšie. Vďaka tomu by sa doba na vybavenie bonusu skutočne nemala naťahovať. Uvidíme, ako na to zareagujú slovenskí šoféri. Na Slovensku už existuje celkom slušná sieť nabíjačiek pre elektromobily, takže tu by problém byť nemal. Uvidíme ale, či tieto bonusy budú dostatočným impulzom pre to, aby sa zvýšil dopyt po elektromobiloch.

Zdroj: energia.sk

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
11.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+