MojAndroid

Rozmýšľali ste už niekedy nad kúpou skutočného elektromobilu? Odradila vás cena? Zrejme nie ste sami. Podobným situáciám chce predísť Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré by už čoskoro malo oznámiť nový program pre dotáciu elektromobilov. Informoval o tom Minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý dodal, že dotácia by mohla byť na úrovni štyri až päťtisíc eur.

nissan-leaf-2010

To by mohlo stačiť na to, aby to niektorých zákazníkov motivovalo siahnuť po elektromobile miesto klasického auta. Podľa ministra je to ale stále málo, resp. ceny elektromobilov sú stále natoľko vysoké, že ani takáto dotácia nebude stačiť. Ako príklad uviedol rozdiely medzi klasickým modelom VW up! a verziou s elektromotorom. Kým auto s klasickým agregátom stojí približne 9 000 eur, elektrická verzia vás vyjde na 26 000. Aj so spomínanou dotáciou by ste za elektromobil zaplatili viac, ako za dva klasické modely.

tesla-model-x03-1

Na dotácie má štát vyčlenených 5 miliónov eur, čo bude stačiť približne na tisíc kusov. To by ale aj tak malo byť dosť na niekoľko rokov, keďže vlani sa u nás predalo iba 70 plne elektrických automobilov. Okrem toho bude program potrebovať ešte vyladenie rôznych detailov, aby sa predišlo nepríjemnostiam a nezákonnému obchodovanie s dotovanými autami v zahraničí. Hoci aj sám minister tvrdí, že nejde o udržateľnú situáciu, je to aspoň dobrý prvý krok k tomu, aby boli zákazníci motivovaní ku kúpe nového elektromobilu.

Zdroj: energia.sk

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
27.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+