MojAndroid

Polícia SR pripravila seriál o novele cestného zákona, ktorá je účinná od 1. decembra. V seriáli sa zameriava na hlavné zmeny v zákone. Jednou z najdôležitejších zmien sú zvýšené pokuty za používanie mobilu či iných elektronických zariadení za volantom. Okrem toho novela upravuje podmienky pre používanie elektrických kolobežiek na cestách.

Mobil v aute

MOBIL UŽ NEMÔŽETE V AUTE ANI LEN DRŽAŤ: HROZÍ VÁM NOVÁ POKUTA MINIMÁLNE ZA 100 EUR⚠️Toto video je súčasťou nového seriálu o novele cestného zákona, ktorá je účinná od 1. decembra. V seriáli sa zameriavame na hlavné zmeny v zákone.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Úterý 10. prosince 2019

Vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie, okrem použitia systému voľnej ruky alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.

Od decembra platia dvojnásobne pokuty za používanie mobilu za volantom

2.12.2019

Od 1. decembra začínajú platiť dlhšie očakávané zákazy a pokuty v cestnej premávke, ktoré si kladú za cieľ zvýšiť bezpečnosť na cestách. Informuje o nich spravodajský server tvnoviny.sk. Ak ste aktívnym vodičom, tak by ste mali spozornieť, pretože nové pokuty môžu značne zaťažiť váš rozpočet.

Zmeny v pravidlách cestnej premávky sumár
Zdroj: tvnoviny.sk

Pozor na telefonovanie za volantom

Najpodstatnejšou zmenou je dvojnásobné zvýšenie pokuty za telefonovanie pri šoférovaní. Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa zvýšila z 50 eur na 100 eur v blokovom konaní a zo 100 eur na 200 eur v riadnom konaní. Naďalej ale môžete využívať handsfree zariadenia.

Pokutu dostanete len za držanie mobilu pri pohybe vozidla. Okrem mobilov nesmiete v rukách držať telekomunikačné zariadenia ako vysielačky alebo audiovizuálne zariadenia ako GPS navigácie. Pokutu môžete dostať aj za parkovanie na chodníku, ak dochádza k jazde po chodníku.

Lepšia vymožiteľnosť sankcií aj nový druh sankčného konania

Nové pravidlá zlepšia aj vymožiteľnosť sankcií v rámci objektívnej zodpovednosti na základe zisteného evidenčného čísla vozidla (EČV). Ak neuhradíte pokutu uloženú v rámci objektívnej zodpovednosti a policajt zastaví vaše vozidlo na ceste, môže zadržať doklady od vozidla a tabuľky s EČV. V takom prípade môžete viesť iné vozidlo, zadržané auto ostane ako nepriama zábezpeka zaplatenia sankcie. Doklady a tabuľka sa vám vrátia po jej zaplatení.

Pribudol aj nový druh sankčného konania tzv. blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. Ak radar zachytí EČV vozidla, ktoré prekročilo rýchlosť, ale nepodarí sa zistiť majiteľa, policajt môže udeliť pokutu vodičovi či držiteľovi auta priamo na ceste, ak s tým vodič bude súhlasiť. Ak nebude súhlasiť, bude musieť zložiť peňažnú kauciu vo výške pokuty. Tá sa po uložení riadnej pokuty vodičovi vráti, v opačnom prípade prepadne v prospech štátu. Ak kaucia alebo bloková pokuta nebude zaplatená priamo na mieste, policajt je oprávnený zadržať doklady od vozidla a tabuľku s EČV až do jej zaplatenia.

Náš tip
Mladík sa vysmial pokute od polícii na Instagrame. Bude znášať následky
13.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+