MojAndroid

Od decembra platí novela cestného zákona, ktorá sa okrem iného venuje aj elektrickým kolobežkám. Upravuje pravidlá ich používania. Elektrické kolobežky sú v poslednom čase v móde, hlavne vo väčších mestách. Dôvodom je, že sa nimi dokážete do cieľa dostať rýchlejšie a efektívnejšie ako autom či MHD.

Polícia SR teraz pripravila inštruktážne video, ktoré vysvetľuje základné princípy používania elektrických kolobežiek  v premávke. Téme sa venoval portál živé.aktuality.sk.

 • Osoba pohybujúca sa na elektrickej kolobežke je definovaná ako vodič nemotorového vozidla

Ak máte nejasnosti v tom, ako môžete svoju elektrickú kolobežku používať, polícia SR pripravuje viacero inštruktážnych videí, ktoré by mali odpovedať na všetky prípadné otázky. Toto je prvé z nich:

Elektrické kolobežky sú skvelým pomocníkom a pravdepodobne aj súčasťou budúcnosti mobility. Na cestách je čoraz viac áut a ľudia hľadajú nové, rýchlejšie možnosti cestovania. Aj pri ich používaní však platia určité zásady bezpečnosti. Môžu byť skvelým pomocníkom, avšak v prvom rade si musíme uvedomiť, že ako každý iný dopravný prostriedok, môžu byť nebezpečné.

Zodpovedné používanie kolobežky by malo byť základom. Dôležité je v prvom rade dodržiavať primeranú rýchlosť a samozrejme aj predvídať a dávať vždy pozor na to, čo sa deje pred vami.

13.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • MatejB

  Dakujeme ze ste ponechali elektricke longboardy v sedej zone

 • Miruško Danny Macaskill

  Bez servítky, im úplne jebe?? Ja mám ísť na tieto rozbité bratislavské cesty na kolobežke ????? A po chodníku mám ísť tak ako chodec?? Však ľudia nedodržiavajú zákon ani pešo!! Čumí do mobilu, ide si po strede, obmeduje alebo sa rozpráva v strede… Fakt, slovensko krajina zákonov… Rovnako ako drony, tak zákážu kolobežky. Oddnes volám na každého chodcu ktorý pôjde po ľavej časti chodníka policiu, veď porušuje zákon, kriminálnik jeden.

  • Blanka Džuganka

   Toto je fakt problém ale na druhej strane fakt je to nutné. Asi to bude nový otáznik pre technikov, nejako to doriešiť 🤔

   • Miruško Danny Macaskill

    Máme v meste cyklochodník, je to cca 2/5 z chodníka, je zelenou farbou a 90% mojich jázd na kolobežke po ňom chodia ľudia alebo sa rozprávajú a stojana ňom. Problém nie sú kolobežky, problém sú ľudia, či chodiaci, či jazdiaci. Longbord vie ísť 50kmh a ten je stále povolený….

 • Tomas

  Naozaj môžem dať na kolobežke znamenie o zmene smeru jazdy rukou? Veď to je dosť problém pustiť jednu ruku z riadidiel, aby som sa nevysekal…. To nie je bicykel… Nehovoriac o tých našich cestách. Ja len dúfam, že tento zákon je iba nutná formalita a že to polícia nebude kontrolovať… Mám pocit, že ten, kto to vymyslel, nikdy v živote nešiel na elektrickej kolobežke.

 • Martin

  Nebojte sa , ziaden policajt to nebude kontrolovat ani pokutovat. Chodim bicyklom po cyklistickej trase do roboty a tolko chodcov co po nej chodi, dokonca ma niekedy aj obmedzuju…to im asi vobec nevadi alebo na to kaslu….asi to druhe.

+