MojAndroid

Spoločnosť Google včera predstavila svoje dlho očakávané nové smartfóny. Novinky Nexus 5X a Nexus 6P rozširujú portfólio zariadení, ktoré boli vyrobené pod záštitou internetového giganta a tak, ako to bolo v prípade predchádzajúcich modelov, aj teraz prinášajú do rodiny Nexus niečo nové a zaujímavé.

Prvým zaujímavom faktom je, že Google predstavil hneď dva nové telefóny. Pre verných fanúšikov to nebolo také prekvapujúce, keďže informácie o dvoch Nexusoch unikali už pomerne dlho a bolo v podstate isté, že naozaj uvidíme dve zariadenia. To ale nič nemení na tom, že je to nový prístup spoločnosti. Nie je to tak dávno, čo zariadenia Nexus boli považované za telefóny určené primárne pre vývojárov aplikácií. Tí využívali rýchle aktualizácie na novú verziu systému, vďaka čomu mali vždy možnosť optimalizovať svoje aplikácie ešte skôr, ako sa najnovší systém dostal na väčšinu zariadení.

Situácia sa ale zmenila a nové smartfóny Nexus sú natoľko výkonné a zaujímavé, že ich bez problémov môže používať ktokoľvek. Prospieva tomu aj vývoj operačného systému Android, ktorý v najnovších verziách ponúka dostatočné množstvo funkcií a možností, vďaka čomu nemusia užívatelia hľadať riešenie v nejakom inom komerčnom zariadení s vlastnou systémovou nadstavbou. Rozdielnym požiadavkám užívateľov zasa Google vyhovel dvomi zariadeniami, ktoré sú v mnohých smeroch rozdielne.

Google-Nexus-6P-f

Nexus 6P by sme mohli označiť za nástupcu aktuálneho modelu Nexus 6. Zaujímavé ale je, že sa zmenšila veľkosť displeja zo súčasných 6 na 5,7 palcov. Telefón ponúka AMOLED displej s WQHD rozlíšením. Poháňaný je špičkovým procesorom Snapdragon 810 a nájdeme tu aj 3 GB RAM. Vnútorná pamäť má kapacitu 32 GB/64 GB/128 GB v závislosti na konkrétnom modeli a nájdeme tu aj 12,3 MP fotoaparát, ktorý podľa najnovších testov vyzerá veľmi schopne. Poteší tiež batéria s vysokou kapacitou 3450 mAh. Samozrejmosťou je predinštalovaný sytém Android 6.0 Marshmallow a istota rýchlych aktualizácii v najbližších rokoch.

lgnexus5x

Druhým predstaveným zariadením je Nexus 5X. Tento model zasa trochu pripomína predposledný smartfón od Google, ktorým bol Nexus 5. Novinka ponúka menší 5,2-palcový displej s dostatočným Full HD rozlíšením. V tomto prípade tu nájdeme procesor Snapdragon 808 a 2 GB RAM. Vnútorná pamäť má kapacitu 16 GB/32 GB, no aj tu poteší prítomnosť kvalitného 12,3 MP fotoaparátu. Aj v tomto prípade je samozrejmosťou najnovšia verzia systému Android a výrazne narástla aj kapacita batérie na aktuálnych 2700 mAh, čo by malo byť pre 5,2-palcový smartfón dostatok.

google-nexus-5x-6p-_0294

Okrem špecifikácií a veľkosti sa novinky líšia aj cenou. Zatiaľ, čo výkonnejší Nexus 6P sa bude predávať od 499 USD, menší Nexus 5X kúpite už za 379 USD. Trochu zarmucujúca je ale cenová politika Google v Európe, kde bude podľa všetkého cena telefónov výrazne vyššia. Uvidíme, ako sa k celej situácii postavia naši predajcovia a akú cenu priradia novinkám od Google v prípade, že zariadenia vôbec zaradia do svojej ponuky. Ak ale vezmete do úvahy všetko tieto faktory, čo vravíte na nové smartfóny Nexus od Google? Sú podľa vás novinky dostatočne atraktívne na to, aby opodstatnili svoju cenu? A plánujete si niektorý z nových Nexusov kúpiť aj vy? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, ktorý z telefónov sa vám páči viac a či by ste si niektorý z nich chceli aj skutočne zadovážiť.

Zvažujem kúpu nového Nexusu:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

30.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+