MojAndroid

Operátor O2 nedávno predstavil nové dátové balíčky O2 Dáta. Tie sú určené pre tých zákazníkov, ktorí veľa netelefonujú, no zároveň spotrebujú veľké množstvo dát. Podobné paušály majú v ponuke aj ďalší operátori, a tak sme si povedali, že ich pre vás porovnáme.

O2 Dáta

Najnovším prírastkom v rodine vyslovene dátových paušálov je novinka O2 Dáta. Operátor predstavil nové dátové balíky pri príležitosti osláv desiatych narodenín. Nové paušály sú ako stvorené pre každého, kto chce používať služby operátora O2 a zároveň potrebuje väčšie množstvo dát za rozumnú cenu.

O2 Dáta paušály

O2 má v ponuke tri dátové paušály s cenou od 15 do 30 EUR a objemom dát od 4 do 16 GB s bonusom na telefón, resp. od 5 do 20 GB bez bonusu. Ani v jednom paušále ale nie sú k dispozícii žiadne volania ani SMS, platí jednotná cena 0,10 €/min a 0,06 €/SMS. Každý balík je možné navýšiť o 1 GB za 3 eurá a všetky paušály sú bez viazanosti. Ak by ste predsa len chceli nejaké voľné minúty, môžete si doobjednať balíček 100 minút do všetkých sietí za 5 EUR. V každom prípade platí, že paušály sú k dispozícii bez viazanosti.

Ak sa pozrieme na jednotkovú cenu za GB, vyjdu nám tieto hodnoty – 3 EUR/GB s paušálom Modré O2 Dáta, 2 EUR/GB s paušálom Strieborné O2 Dáta a 1,50 EUR/GB s paušálom Zlaté O2 Dáta, pričom tieto hodnoty platia pri nevyužití bonusu na telefón. Pozrime sa na to, ako to vyzerá v porovnaní s konkurenciou.

Orange Max Dáta

Asi pred pol rokom predstavil svoje dátové balíčky aj Orange. Tie ponúkajú slušné objemy dát za rozumnú cenu a s jednoznačnými podmienkami, no obrovským množstvom doplnkových služieb. Základná ponuka vyzerá nasledovne.

orange-data-max

Za 20 EUR tak získate 6 GB dát s rovnakou cenou volaní a SMS ako v O2. Za 30 EUR dostanete 15 GB. V prepočte to je 3,33 EUR/GB s lacnejším paušálom Data Max 20 € a 2 EUR/GB s paušálom Data Max 30 €. Ak porovnáme tieto ponuky s 20-eurovým a 30-eurovým dátovým paušálom od O2, vyhráva modrý operátor. Samozrejme, to platí vtedy, ak nebudeme brať do úvahy pokrytie danej oblasti 4G sieťou a ďalšie vedľajšie faktory. Oba paušály sú štandardne bez viazanosti, pričom je k dispozícii aj 15-mesačná viazanosť, kde za odmenu dostanete 1 GB dát navyše počas prvých šiestich mesiacov.

Okrem toho, u operátora Orange majú výhodu všetci študenti, resp. držitelia kariet ISIC, ITIC alebo EURO <26. Títo používatelia majú každý paušál o 5 EUR mesačne lacnejší. Pre nich je jednotková cena 2,50 EUR/GB, resp. 1,67 EUR/GB pri jednotlivých paušáloch od Orange.

Aj Orange ponúka doplnkové služby s volaniami a SMS a k dispozícii ich má obrovské množstvo. Medzi tie najzákladnejšie patrí 100 minút do všetkých sietí za 4 eurá či nekonečné SMS a MMS za 2 eurá mesačne. V tomto smere sú tieto doplnkové služby výhodnejšie ako v prípade operátora O2. Okrem toho majú zákazníci na výber množstvo ďalších služieb, ako napríklad zvýšenie limitu FUP a mnohé ďalšie. Okrem toho má Orange aktuálne ďalšie akcie, ako bonus za prenos čísla v hodnote do 150 EUR, ktorý dokáže znížiť mesačný paušál o 2,50 EUR po dobu 20 mesiacov v prípade paušálu Data Max 20 € a až o 7,50 EUR mesačne v prípade paušálu Data Max 30 €. Druhým bonusom, ktorý platí pre dátové paušály pri 15-mesačnej viazanosti, je 1 GB dát navyše počas prvých šiestich mesiacov pri objednávke cez e-shop.

4ka TO.

Dátové balíčky TO. od operátora 4ka patria medzi najzaujímavejšie na trhu. Svoju už aj tak atraktívnu dátovú ponuku rozšíril operátor v priebehu posledných mesiacov o nové balíčky, ktoré sú určené pre tých najnáročnejších používateľov.

TO.je_novy_pausal

Operátor nedávno predstavil aktualizované verzie svojich paušálov TO. spolu s novými cenami. Tie budú platiť od 1. mája, no pre zákazníkov znamenajú nemalé úspory.

Novinkou sú napríklad dáta v národnom roamingu aj v paušáloch TO.10 aj TO.15. Populárny paušál TO. nacesty L bol ale zrušený a nahradený rovnako drahým a zároveň oveľa výhodnejším nekonečným paušálom, ktorý za rovnakú sumu ponúka okrem nekonečného množstva dát aj nekonečné minúty a SMS.

Jednotkové ceny za GB sa tu už počítajú ťažšie, keďže v balíčkoch sú aj voľné minúty a SMS. Ak si ich ale odmyslíme, v prípade paušálu TO.10 zaplatí zákazník za 1 GB 0,68 EUR. V prípade TO.15 je to ešte menej, iba 0,625 EUR za 1 GB v prípade, že do balíka rátame aj 1 GB dát v národnom roamingu.

Tieto ponuky sa ale s predchádzajúcimi porovnávajú už ťažšie. Okrem zakomponovaných voľných minút a SMS tu hrá významnú rolu aj pokrytie operátorom 4ka v prvých dvoch balíčkoch a zvážiť to treba aj v tretej ponuke. Adekvátne je v tomto prípade aj špecifické porovnanie nekonečných paušálov, ktoré nájdete v tomto článku.

Telekom

Operátor Telekom vo svojej ponuke zatiaľ nemá špecifické dátové paušály, avšak pred nedávnom navyšoval dáta vo svojich najvyšších paušáloch. V rámci svojich bežných paušálov ale aktuálne ponúka špeciálnu akciu práve na dáta, a to práve pri paušáloch, ktoré svojim dátovým balíčkom najlepšie konkurujú ostatným operátorom v tomto porovnaní.

telekom pausaly

Ak by sme brali do úvahy výhodnejšiu ponuku s väčším objemom dát v paušáloch Happy XXL a Happy Profi a brali do úvahy cenu paušálov bez telefónu, dostaneme takúto jednotkovú cenu – v prípade paušálu Happy XXL je to 5,87 EUR/GB a v prípade paušálu Happy Profi je to 4,99 EUR/GB. Samozrejme, priame porovnanie s predchádzajúcimi ponukami tu nie je na mieste, keďže v rámci paušálu je k dispozícii oveľa viac ako v predchádzajúcich prípadoch. Dokonca sú v paušáloch zahrnuté aj volania v zahraničí a do zahraničia.

Kto má najlacnejšie dáta?

Znovu ide o otázku, na ktorú sa nedá jednoznačne odpovedať. Ak už ale chvíľu ponuky operátorov sledujete, určite viete, že jednotlivých možností je skutočne veľmi veľa a každý si musí nájsť tú, ktorá mu najviac vyhovuje. V prípade operátorov O2, Orange a 4ka sme porovnali tie paušály, ktoré sú jednoznačne orientované na dáta v balíčkoch. Z tejto trojice je na prvý pohľad najvýhodnejší operátor 4ka so svojimi balíčkami, kde 1 GB dát stojí maximálne necelých 70 centov. Samozrejme, do úvahy treba brať aj obmedzenie na danú sieť v prípade dvoch lacnejších paušálov, čo pre mnohých používateľov celú situáciu mení.

Veľmi dobre sa ale dajú porovnať paušály za 20 a 30 eur od Orange a O2. Za rovnakú cenu dostanete v oboch prípadoch viac dát od O2. Ak ste ale študentom a prípadne si ešte do Orange prenesiete číslo od iného operátora, dostanete sa na približne rovnakú úroveň ako v prípade paušálov za 20 a 30 eur od O2.

datove pausaly marec 2017

Nakoniec ale treba zodpovedať otázky týkajúce sa vedľajších produktov, používania daného operátora v rodine a medzi blízkymi, pokrytia mobilného signálu na miestach častého výskytu a pokrytia LTE internetom v daných lokalitách. Ak by ale tieto faktory pre vás nehrali veľkú rolu, veríme, že naše porovnanie vám pomôže lepšie sa rozhodnúť pri voľbe vášho ďalšieho paušálu.

Operátori majú vo svojej ponuke množstvo ďalších paušálov a balíčkov, kde je cena za 1 GB dát premenlivá a závislá od množstva faktorov. Porovnať tieto ponuky je zložité. Našu pozornosť sme preto upriamili iba na paušály zamerané na dáta, ktoré si u jednotlivých operátorov navzájom konkurujú.

9.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+