MojAndroid

Čínske mesto Čeng-čou usporiadalo začiatkom mesiaca svetelnú šou, ktorá však nevyšla podľa plánov. Podľa portálu DroneDj zatiaľ neznáma chyba spôsobila to, že drony začali uprostred akcie padať z neba.

Organizátor akcie podozrieva konkurenciu zo sabotáže

Nákupné stredisko Wanda Plaza pri príležitosti svojich narodenín vyslalo na oblohu približne 200 dronov, ktoré mali pre návštevníkov pripravené rôzne formácie. No sotva dve a pol minúty od začiatku svetelnej šou drony začali nekontrolovateľne padať na zem. Videá zachytené návštevníkmi ukazujú, ako drony padali na autá či priamo na divákov, čo samozrejme vyvolalo paniku. Niektorí to však zobrali ako príležitosť získať dron zadarmo a padajúce zariadenia začali dvíhať zo zeme.

Organizátor akcie vzniknutú situáciu nahlásil na polícii, pretože má podozrenie, že šou úmyselne sabotoval jeho konkurent. Vedenie nákupného strediska neskôr informovalo, že incident nespôsobil žiadne škody na majetku ani nikoho nezranil.

Padajúce drony sú v Číne bežné

Počet podobných prípadov v Číne každým rokom rastie. V máji 2020 sa počas prázdninového predstavenia v meste Čcheng-tu zrútilo viac ako tucet dronov. Vyšetrovanie polície neskôr odhalilo, že incident spôsobili zamestnanci konkurenčnej spoločnosti, pretože ich ponuka usporiadať šou bola zamietnutá.

Problémy s dronmi trápia používateľov po celom svete

Drony síce vo svete technológií pôsobia už nejaký ten čas, no stále ide o pomerne nový typ zariadení, ktorý so sebou prináša nevyriešené problémy. Problémy sa okrem iného týkajú aj legislatívy, ktoré sa Európska únia pokúsila odstrániť zavedením jednotných pravidiel  pre používanie dronov. Tie však lietanie na Slovensku veľmi komplikujú.

V minulosti sa objavili aj problémy so zabezpečením. Minulý rok sa našli bezpečnostné chyby v Android aplikácii od čínskeho výrobcu dronov DJI, ktoré zneužili zvláštny systém aktualizovania zariadení. No aj napriek všetkým ťažkostiam spoločnosť Vivo zjavne v dronoch vidí budúcnosť a nechala si patentovať smartfón so zabudovaným dronom.

Náš tip
Xiaomi 11T Pro sa nabije za 19 minút a má 108 MP fotoaparát | Skúsenosti z používania

8.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+