MojAndroid

Už dlho spomínané Nariadenie Európskej komisie vstúpilo pred pol rokom do praxe aj u nás.  Zatiaľ však, na rozdiel od iných krajín EÚ, negatívne ovplyvňuje lietanie s dronmi.

Jednotné pravidlá?

Nariadenie pokrývajúce celý priestor EÚ malo sľubovať aj jednotné pravidlá v lietaní s dronmi. Teda také, ktoré budú rovnaké bez ohľadu na to, ktorú členskú krajinu navštívim. Vždy budem vedieť ako lietať, bude mi stačiť registrácia na Slovensku aj pre iné krajiny. A práve tu nastal prvý zádrhel, ktorý nás zatiaľ z jednotného systému vyraďuje.

Totiž práve registrácia prevádzkovateľa, teda toho, kto s dronom lieta, je základný a kľúčový nástroj, aby bol celý systém jednoduchý a efektívny. Na registráciu však treba v každom členskom štáte vytvoriť systém, do ktorého sa viem zaregistrovať. A ten Slovensko ani po pol roku fungovania Nariadenia nemá.

Ako aj upozorňuje Asociácia bezpilotných lietajúcich prostriedkov, je to škoda a pomalá legislatíva je brzdou rozvoja celého segmentu. Drony a lietanie s nimi proste nie je u nás na programe dňa.

Znevýhodnené Slovensko

Registrácia predpokladala, že ak ju vykonám na Slovensku, môžem vyraziť na dovolenku napríklad do Španielska a bez problémov si užívať lietanie, s dodržaním pravidiel opäť regulovaných pre celú Úniu. Bez možnosti vykonať u nás registráciu však táto možnosť pre nás neexistuje. Pritom registrácii podlieha každý prevádzkovateľ, ktorý má dron ťažší ako 250 gramov alebo jeho dron je vybavený záznamovým zariadením (kamera).

Kamera je dnes súčasťou väčšiny dronov a taktiež majitelia už keď vzlietnu, chcú si aj urobiť zábery. Teda registrácia je pre väčšinu prevádzkovateľ povinná (vykonáva sa cez dvanásť miestny kód, ktorý je jedinečný a vkladá sa do každého povinne registrovaného a vlastneného drona od jedného prevádzkovateľa).

Nemáme ani online školenie

Druhá novinka od januára tohto roka, ktorá je podmienkou lietania v EÚ priestore, je spojená s on-line školením. Opäť systém nie je u nás spustený. Školenie proste nie je kde vykonať a získať tak preukaz pilota.

Ako však upozorňuje asociácia, aj pre lietanie iba na Slovensku platí povinnosť registrovať sa a absolvovať on-line školenie už od roku 2019, teda pred spustením nových celoeurópskych pravidiel. No ani tento národný systém stále nefunguje, a tak aj pre lietanie nad našimi hlavami bez vycestovania nemáme kde vykonať povinnosť, ktorá už druhým rokom platí. V praxi ju tak nemá ani kto kontrolovať, teda ani sankcionovať, a lieta sa vlastne bez pravidiel.

A tak čakáme. Rok 2022 je hraničný, kedy už musíme systém na registráciu pre EÚ mať funkčný a spustený. V tom čase, vlastne už dnes sme jedinou krajinou, ktorá ho nemá a teda nemôžeme legálne lietať a natáčať v iných krajinách. A vlastne na Slovensku je to celkom podobné, našťastie zle určené národné pravidlá nemá a vlastne ani by nemohol kto kontrolovať.

Náš tip
Reklama všade: YouTube od júna mení zmluvné podmienky aj pre Európu
8.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+