MojAndroid

Po zmene, ktorá sa testuje od konca minulého roka v USA,  bude YouTube meniť svoje nastavenia pravidiel aj v Európe. Vlna kritiky sa vzniesla najmä na nové právo spojené s umiestňovaním reklamy.

Reklama všade

Zrejme dlho si spoločnosť hovorila interne, že je načase zasadiť reklamu všade. Je to predsa ich priestor a napriek faktu, že som malý používateľ, bez účasti v partnerskom programe a reklamu si neželám, nové podmienky platné od 1. júna v tom rozdiel nerobia. Ak si YouTube povie, že do môjho videa reklama pôjde, bude mať právo ju tam umiestniť. Nebude možnosť to odmietnuť, dodatočne neschváliť ani vyvolať inú reakciu, ktorá by video odstránila. Týmto spoločnosť zosúlaďuje svoje podmienky pre USA so zvyškom sveta.

Google sa toto nanútenie snaží zachrániť tým, že vyzýva malých používateľov, aby sa stali súčasťou monetizačného programu. Je to proste filozofia, že keď už sme ti reklamu vložili do videa, máš sa snažiť, aby si z nej niečo mal. Bez splnenia podmienok na partnerský program, prípadne iba pasívnym tolerovaním vkladania reklám do videí zo strany YouTube, užívateľovi nepristane na účte ani jeden cent.

 

Biometrické údaje so súhlasom

Druhý významný zásah sa dotýka práva na ochranu osobných údajov, dokonca práva na ochranu dát, ktoré požívajú podľa Nariadenia GDPR osobitnú a zvýšenú formu ochrany. Ide o biometrické údaje, kde sa zaraďuje aj snímka tváre. Tá je dnes už bežnou súčasťou vstupu do moderného smartfónu alebo tabletu a YouTube na to reaguje jasným a striktným pravidlom, podľa ktorého uchovávanie takéhoto údaju bude možné iba na základe súhlasu dotknutej osoby.

Zmeny v zmluvných podmienkach služby YouTube
Zmeny v zmluvných podmienkach služby YouTube | Zdroj: Redakcia

Táto zmena prichádza však tri roky po tom, ako máme v platnosti vynovené pravidlá k ochrane osobných údajov, kde sa biometria jasne spájala so súhlasom. Aj keď Nariadenie pozná celkovo 10 možností, ako môže niekto moju biometriu spracúvať a mať teda k dispozícii (jednou z nich je aj súhlas), jasné vytýčenie súhlasu na YouTube službe prichádza až teraz. Platformy, ako je YouTube však majú iba jednu možnosť a ňou je súhlas.

Pravidlá podmienok používania služby a ich zmenu by ste už teraz mali vidieť na svojich e-mailových adresách. Všetky, bez výnimky sa začnú uplatňovať od 1. júna 2021.

23.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+