MojAndroid

Zatiaľ čo v niektorých krajinách stále čakajú na výraznejšie pokrytie mobilnými sieťami 5. generácie, tak v Číne sú už o krok ďalej. Podľa portálu PhoneArena sa tam po prvýkrát uskutočnil úspešný bezdrôtový prenos 6G siete na frekvenčnej úrovni terahertz (THz).To samozrejme nenechalo chladným ani predstaviteľov USA, ktorý sa minulý piatok stretli s vedúcimi predstaviteľmi biznisu a akademikmi, aby prediskutovali ďalšiu generáciu bezdrôtového pripojenia.

Rýchlejšie 6G siete pomôžu k rozšíreniu nových služieb

Bezdrôtový prenos 6G siete na frekvenčnej úrovni terahertz (THz) so svojou väčšou šírkou prenosového pásma logicky poskytne vyššie prenosové rýchlosti. Pri čínskych testoch prebiehal prenos rýchlosťou 100 Gbps. Ide tak o enormný nárast rýchlosti v porovnaní so štandardnými prenosovými rýchlosťami v 5G v pásme mmWave (24 GHz až 100 GHz).

6G siete
6G mobilné siete | Zdroj: PhoneArena.com

Napríklad rýchlosť sťahovania v 5G sieti sa v strednom pásme môže pohybovať od 100 Mbps do 900 Mbps, ale najčastejšie sa rýchlosť pohybuje v rozsahu 450-500 Mbps. Prenos na THz úrovni umožňuje poskytnúť podobne rýchlosti, aké sú dnes štandardné cez optické vlákno. Samozrejme za ideálnych podmienok, pretože signály na THz úrovni neprechádzajú na veľké vzdialenosti a majú problém preniknúť do mrakov a hmly.

Vyššie rýchlosti sťahovania a nahrávania by mali viesť k zrýchleniu starých a aj nových internetových služieb. 6G siete napríklad prispejú k výraznejšiemu rozšíreniu cloudových hier, autonómnych vozidiel alebo aj k asistovaným chirurgickým zákrokom na diaľku v zdravotníctve. Neočakáva sa však spustenie 6G sietí skôr než pred rokom 2030, aj keď v Južnej Kórei dúfajú, že sa im to podarí už o dva roky.

Náš tip
Google onedlho predstaví prvý skladací smartfón. Takto vyzerá naživo | VIDEO
24.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+