MojAndroid

Google aktualizoval svoj internetový prehliadač pre mobilné zariadenia na najnovšiu verziu s označením v53. Tá prináša hneď niekoľko noviniek a vylepšení, ktoré ocenia nielen používatelia, ale aj vývojári. Niektoré z nich sú síce dostupné len pre zahraničných rezidentov, no množstvo noviniek si budeme môcť užiť aj my na Slovensku. Na konci článku nájdete aj odkaz na stiahnutie APK súboru, aby ste si nový Chrome v53 mohli užívať ešte dnes.

Náš tip
Chrome má odteraz zabudovanú funkciu Google Cast

Podpora pre Android Pay

Najnovšia verzia prehliadača Chrome podporuje už aj platby cez Android Pay. V praxi to znamená asi toľko, že developeri webových platobných príkazov môžu do svojho platobného systému implementovať PaymentRequest API, ktoré umožní ľuďom platiť cez Android Pay. Výhoda je aj v tom, že používateľ nemusí pracne zadávať všetky svoje osobné údaje. Táto novinka je zatiaľ dostupná len v mobilných zariadeniach, desktopový Chrome platbu cez Google Wallet na webstránkach zatiaľ nepodporuje.

android-pay-chrome-v53

Komunikácia cez Bluetooth API

Vývojári oddnes môžu integrovať do svojich webstránok Bluetooth API. Po novom tak môžu ich webstránky komunikovať priamo s blízkymi zariadeniami cez Bluetooth, čo im umožní napríklad zobrazovať lokálne zameraný obsah ľuďom, ktorí sa nachádzajú v blízkosti niektorého POI. Využiť sa to dá však aj v spojení s fitness príslušenstvom, od ktorého vie takýmto spôsobom webstránka priamo získať napríklad informácie o vašej dennej aktivite, či srdcovom tepe. Podmienkou je, aby web používal HTTPS a aby prenos údajov cez Bluetooth vyžiadal používateľ – napríklad stlačením tlačidla na webe.

bluetooth-chrome-v53

Ďalšie novinky a inovácie

Nový Chrome v53 prináša aj (konečne) možnosť automatického spustenia prehrávania HTML5 videa, čo doteraz nebolo možné. Podmienkou je, aby video bolo prednastavene stíšené (muted). Novinkou je aj zafarbenie jednotlivých tabov v multitasking menu, ktoré vám uľahčí rozlíšiť jednotlivé otvorené webstránky. Túto možnosť ale treba zapnúť cez chrome://flags v možnosti tab-switcher-theme-colors. Ak si chcete nový Chrome v53 nainštalovať manuálne a nechce sa vám čakať na jeho oficiálnu aktualizáciu, urobte tak pomocou APK súboru z APKmirror.com.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Google

9.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+