MojAndroid

Ďalší týždeň a ďalší podvod na obzore. Tentokrát však nejde o podvod, ktorý sme niekde zachytili, no podvodníci sa snažili okradnúť aj nášho redaktora Tomáša. Tomu prišla počas včerajšieho dňa SMS, ktorá spĺňa všetky parametre podvodu. Takto sa chcú dostať k osobným údajom a najmä peniazom.

Vyskúšali už osvedčenú metódu

Tomášovi prišla správa z neznámeho čísla, ktoré ani nie je zo Slovenskej republiky. Konkrétne to bolo číslo +923550493557. Ak vás bude z tohto čísla niekto kontaktovať, určite s ním nekomunikujte. Celá správa znie nasledovne:

Hej, toto sú novinky od TikTok HR. Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur. Ak by ste sa chceli zúčastniť, kontaktujte nás na čísle WhatsApp: . Pošlite mi správu a získajte 5 € (+ link na falošnú stránku).

Tieto známky podvodu bijú do očí

Jednak ide o neznáme a nie slovenské telefónne číslo. Druhou vecou je samotný text, ktorý je vyslovene písaný cez prekladač a veľmi strojovo. Ďalej môžeme spomenúť chýbajúce číslo priamo v texte za dvojbodkou, či falošný link, ktorý smeruje na stránku, ktorá nemá nič spoločné s TikTokom. Spomenul som aj nereálnu sumu, ktorú si viete privyrobiť za deň? Keby si teda prídete len na 300 € denne a pracovali by ste 5 dní v týždni, zarobili by ste mesačne 6 000 €. To u nás na Slovensku asi nie je veľmi reálne.

Falošná SMS
Falošná SMS

Pri takomto type podvodu chcú od vás kliknutie na odkaz v SMS správe. Tam pravdepodobne čaká na vás buď vírus alebo prázdne kolónky, kde od vás budú pýtať údaje z vašej karty. Na tú vám môžu tvrdiť, že budú posielať výplaty. To je však hlúposť. Na niečo takéto im úplne stačí číslo účtu, ktoré napríklad od vás má aj váš zamestnávateľ. Buďte preto opatrní a varujte aj svojich blízkych.

Ako sa chrániť pred podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Náš tip
Máte na YouTube svoje videá? Možno Google a OpenAI porušili vaše autorské práva
15.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+