MojAndroid

Umelá inteligencia a jej využitie v bežnom živote stále napreduje. Platí tu rovnica, čím viac sa toho AI naučí, tým ju múdrejšia a v reálnych dopytoch aj lepšie využiteľná. Nedávno prebehla internetom informácia, že OpenAI a Google trénovali svoje modely umelej inteligencie na texte, ktorý bol prepísaný z YouTube videí.

Mohlo by vás zaujímať:

Tým ale mohli byť porušené práva autorov, ktorí svoje videá na YT zverejnili, myslí si The New York Times. Vychádza z citácií množstva ľudí, ktorí poznajú postupy spoločností pri učení AI. NYT tvrdí, že firma OpenAI použila prepisy z viac než milióna hodín videí cez svoj nástroj na rozpoznávanie reči Whisper, aby trénovala GPT-4. Už v minulosti sa hovorilo, že tá istá spoločnosť využívala na trénovanie AI aj YouTube podcasty.

AI update android aktualizácie umelá inteligencia softvér titulka
Zdroj: ChatGPT

Problém je v tom, že pravidlá Googlu nedovoľujú “neoprávnené sťahovanie obsahu YouTube”. Google vraj o využívaní týchto kanálov na učenie umelej inteligencie od OpenAI nevedel a hovorí, že na školenie AI používa iba obsah od autorov, ktorí s tým súhlasili. Zlé jazyky ale tvrdia, že niekoľko ľudí to predsa len vedelo, no nezakročilo.

Začali sa preteky o najvyspelejší model AI a ako vidno, na ceste za úspechom sa môžu niektoré firmy snažiť obchádzať aj stanovené pravidlá. Je dosť možné, že postupne dôjde na rôznych online platformách k úprave pravidiel smerom možnosti širšieho využitia. Takže zrejme aj vďaka vašim videám, fotografiám a údajom v rôznych dokumentoch, sa bude AI školiť na vyššiu úroveň poznania.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy A55: Stávka na istotu? Áno, ale…

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+